Niels Frederiksen som landstræner?
Nej, er svaret i dag, hvor Brian Riemer er blevet ansat, men det kunne måske være blevet virkelighed, hvis ikke hans polske klub Lech Poznan havde afvist DBU.
Både B.T. og det polske medie Goal.pl skriver, at DBU var interesseret den tidligere Lyngby-, Esbjerg- og Brøndby-træner Niels Frederiksen, der også kender DBU fra sin tid som U21-landstræner.
Men svaret var et "glem det" til DBU, skriver de to medier.
Allerede for flere uger siden spurgte Tipsbladet Niels Frederiksen, om han havde hørt fra DBU og fodbolddirektør Peter Møller. Dengang var det en fåmælt Niels Frederiksen, som Tipsbladet talte med.
Meldingen var, at han hverken ville be- eller afkræfte de rygter, der var omkring DBU's interesse i ham.
Men interesse, det var der altså fra DBUs og Peter Møllers side.
Goal.pl beretter, at DBU spurgte Lech Poznan, om der var en mulighed for, at Niels Frederiksen kunne få lov til at forlade den polske for at overtage landsholdet, men altså allerede inden en eventuel forhandling lukkede klubben ned for det.
I stedet valgte DBU Brian Riemer, der blev præsenteret tidligere torsdag – det kan du læse mere om her.
Niels Frederiksen har ganske givet været højt på ønskelisten i DBU, da han er en dygtig træner med et godt navn og også et dansk mesterskab på cv'et. Men hans arbejde i Polen er heller ikke gået ubemærket hen, og Lech Poznan, der værdsætter Niels Frederiksens arbejde, fører den bedste polske række.
Frederiksen blev ansat som cheftræner i Lech Poznan i sommer og står med et pointsnit på 2,15 efter de første 13 kampe i spidsen for klubben.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Snart kan det give rødt kort
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds