Glimrende nyt for Danmarks chancer

FC Københavns sejr er godt nyt for Danmarks chancer for at sikre en ekstra plads i Europa.



Endnu engang leverede FC København en stor præstation i Europa, da Jacob Neestrups mandskab spillede sig videre i Conference League med en overbevisende sejr over Heidenheim torsdag aften. 

Sådan en sejr luner selvsagt i Hovedstaden, men det er også godt nyt for dansk fodbold. 

FC Københavns succes er nemlig vigtig for Danmarks chancer for at ende i top 15 på UEFA’s koefficientliste og derved sikre to pladser i Champions League-kvalifikationen i 2026/27-sæsonen. 

Hvis FC København havde tabt og var røget ud ligesom FC Midtjylland, havde Danmark på 15. pladsen haft et forspring på blot 0.256 point til Schweiz på 16. pladsen og 0.481 til Polen på koefficientlisten. 

Og både Schweiz og Polen ville i så fald kunne overhale Danmark i den kommende runde. 

Schweiz var nemlig sikre på at have Lugano med i Conference Leagues næste runde, og med bare en sejr i en kamp ville Lugano have hentet 0.400 point og sendt Schweiz foran Danmark. 

Polen har også stadig to hold med i turneringen, Jagiellonia og Legia Warszawa, og da de henter 0.500 per sejr, skulle et polsk hold også blot have vundet en kamp i næste runde for at overhale Danmark i tilfælde af FC København-exit.

Men sådan gik det altså ikke. I stedet er Danmarks forspring nu på 756 og 981 til henholdsvis Schweiz og Polen. Et faktum, der i den grad besværliggør de to landes jagt på Danmark på ranglisten. 

Samtidig har FC København altså mulighed for at hente flere point til Danmarks regnskab, hvilket også er godt nyt.

Sådan kan Danmark stadig blive overhalet 
Danmark kan til gengæld stadig overhales. 

FC København skal møde enten Chelsea eller Vitoria Guimaraes i ottendedelsfinalerne, og hvis “løverne” taber begge kampe i den runde og ryger ud, har både Schweiz og Polen fine chancer. 

Lugano henter 0.400 point ved en sejr og 0.200 point ved en uafgjort, så to sejre eller en sejr og to uafgjorte i resten af turneringen vil i så fald være nok til at overhale Danmark. 

Polen henter til gengæld 0.500 point ved en sejr og 0.250 point ved uafgjort, så de skal i så fald også sikre to sejre eller en sejr og to uafgjorte for at overhale Danmark i tilfælde af to FC København-nederlag i ottendedelsfinalerne. 

Forskellen på hvor mange point de to lande henter skyldes, at de har haft et forskelligt antal pladser i Europas turneringer i denne sæson.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvis FC København derimod henter koefficientpoint ved bare at spille én ottendedelsfinale uafgjort, så er det godt. I så fald vil Danmark ikke matematisk kunne blive overhalet af Schweiz i ottendedelsfinalerne, mens de polske hold i så fald næsten ikke kan tåle at tabe en ottendelsfinale for at overhale Danmark i den kommende runde. 

Der er dog så mange forskellige muligheder, at det vil tage evigheder at opremse her.  

Mens FC København dog kan se frem til en svær lodtrækning i form af Chelsea eller Vitoria Guimaraes, kan de polske hold og Lugano se frem til mere overkommelig modstand på papiret.

Lugano skal møde Pafos eller Celje, Legia Warszawa skal møde enten Jagiellonia eller Molde, mens Jagiellonia skal møde enten Legia Warszawa eller Cercle Brugge. 

Om ikke andet er det værd at holde øje med FC København, Lugano, Legia Warszawa og Jagiellonia i de kommende runder. 

Derfor er top 15 vigtig
Hvis Danmark ender i top 15 på koefficientlisten, vil Danmark være sikret fem pladser i UEFA’s turneringer i 2026/27-sæsonen, mens en plads som nummer 16 eller 17 blot vil give fire. 

Nummer 15 sikrer to pladser i Champions League-kvalifikationen, én i Europa League-kvalifikationen og to i Conference League-kvalifikationen.

Nummer 16 derimod giver én plads i Champions League-kvalifikationen, én i Europa League-kvalifikationen og to i Conference League-kvalifikationen.  



Afviser millionbud fra Brøndby

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Meldes på vej mod nyt skifte

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Peter Schmeichel taget på sengen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Bach Bak i svime over Uhre

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Går langt ned i løn

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Mohamed Daramy vender tilbage

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Arsenal ansætter dansk toptræner

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer