Endnu engang leverede FC København en stor præstation i Europa, da Jacob Neestrups mandskab spillede sig videre i Conference League med en overbevisende sejr over Heidenheim torsdag aften.
Sådan en sejr luner selvsagt i Hovedstaden, men det er også godt nyt for dansk fodbold.
FC Københavns succes er nemlig vigtig for Danmarks chancer for at ende i top 15 på UEFA’s koefficientliste og derved sikre to pladser i Champions League-kvalifikationen i 2026/27-sæsonen.
Hvis FC København havde tabt og var røget ud ligesom FC Midtjylland, havde Danmark på 15. pladsen haft et forspring på blot 0.256 point til Schweiz på 16. pladsen og 0.481 til Polen på koefficientlisten.
Og både Schweiz og Polen ville i så fald kunne overhale Danmark i den kommende runde.
Schweiz var nemlig sikre på at have Lugano med i Conference Leagues næste runde, og med bare en sejr i en kamp ville Lugano have hentet 0.400 point og sendt Schweiz foran Danmark.
Polen har også stadig to hold med i turneringen, Jagiellonia og Legia Warszawa, og da de henter 0.500 per sejr, skulle et polsk hold også blot have vundet en kamp i næste runde for at overhale Danmark i tilfælde af FC København-exit.
Men sådan gik det altså ikke. I stedet er Danmarks forspring nu på 756 og 981 til henholdsvis Schweiz og Polen. Et faktum, der i den grad besværliggør de to landes jagt på Danmark på ranglisten.
Samtidig har FC København altså mulighed for at hente flere point til Danmarks regnskab, hvilket også er godt nyt.
Sådan kan Danmark stadig blive overhalet
Danmark kan til gengæld stadig overhales.
FC København skal møde enten Chelsea eller Vitoria Guimaraes i ottendedelsfinalerne, og hvis “løverne” taber begge kampe i den runde og ryger ud, har både Schweiz og Polen fine chancer.
Lugano henter 0.400 point ved en sejr og 0.200 point ved en uafgjort, så to sejre eller en sejr og to uafgjorte i resten af turneringen vil i så fald være nok til at overhale Danmark.
Polen henter til gengæld 0.500 point ved en sejr og 0.250 point ved uafgjort, så de skal i så fald også sikre to sejre eller en sejr og to uafgjorte for at overhale Danmark i tilfælde af to FC København-nederlag i ottendedelsfinalerne.
Forskellen på hvor mange point de to lande henter skyldes, at de har haft et forskelligt antal pladser i Europas turneringer i denne sæson.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvis FC København derimod henter koefficientpoint ved bare at spille én ottendedelsfinale uafgjort, så er det godt. I så fald vil Danmark ikke matematisk kunne blive overhalet af Schweiz i ottendedelsfinalerne, mens de polske hold i så fald næsten ikke kan tåle at tabe en ottendelsfinale for at overhale Danmark i den kommende runde.
Der er dog så mange forskellige muligheder, at det vil tage evigheder at opremse her.
Mens FC København dog kan se frem til en svær lodtrækning i form af Chelsea eller Vitoria Guimaraes, kan de polske hold og Lugano se frem til mere overkommelig modstand på papiret.
Lugano skal møde Pafos eller Celje, Legia Warszawa skal møde enten Jagiellonia eller Molde, mens Jagiellonia skal møde enten Legia Warszawa eller Cercle Brugge.
Om ikke andet er det værd at holde øje med FC København, Lugano, Legia Warszawa og Jagiellonia i de kommende runder.
Derfor er top 15 vigtig
Hvis Danmark ender i top 15 på koefficientlisten, vil Danmark være sikret fem pladser i UEFA’s turneringer i 2026/27-sæsonen, mens en plads som nummer 16 eller 17 blot vil give fire.
Nummer 15 sikrer to pladser i Champions League-kvalifikationen, én i Europa League-kvalifikationen og to i Conference League-kvalifikationen.
Nummer 16 derimod giver én plads i Champions League-kvalifikationen, én i Europa League-kvalifikationen og to i Conference League-kvalifikationen.
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
Afgørende hotelmøde om Christensens fremtid
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Langer ud efter trænerlegende
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
MEDIE
631 millioner kroner
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
I chok over Manchester United
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
Køber engelsk klub
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER