Endnu engang leverede FC København en stor præstation i Europa, da Jacob Neestrups mandskab spillede sig videre i Conference League med en overbevisende sejr over Heidenheim torsdag aften.
Sådan en sejr luner selvsagt i Hovedstaden, men det er også godt nyt for dansk fodbold.
FC Københavns succes er nemlig vigtig for Danmarks chancer for at ende i top 15 på UEFA’s koefficientliste og derved sikre to pladser i Champions League-kvalifikationen i 2026/27-sæsonen.
Hvis FC København havde tabt og var røget ud ligesom FC Midtjylland, havde Danmark på 15. pladsen haft et forspring på blot 0.256 point til Schweiz på 16. pladsen og 0.481 til Polen på koefficientlisten.
Og både Schweiz og Polen ville i så fald kunne overhale Danmark i den kommende runde.
Schweiz var nemlig sikre på at have Lugano med i Conference Leagues næste runde, og med bare en sejr i en kamp ville Lugano have hentet 0.400 point og sendt Schweiz foran Danmark.
Polen har også stadig to hold med i turneringen, Jagiellonia og Legia Warszawa, og da de henter 0.500 per sejr, skulle et polsk hold også blot have vundet en kamp i næste runde for at overhale Danmark i tilfælde af FC København-exit.
Men sådan gik det altså ikke. I stedet er Danmarks forspring nu på 756 og 981 til henholdsvis Schweiz og Polen. Et faktum, der i den grad besværliggør de to landes jagt på Danmark på ranglisten.
Samtidig har FC København altså mulighed for at hente flere point til Danmarks regnskab, hvilket også er godt nyt.
Sådan kan Danmark stadig blive overhalet
Danmark kan til gengæld stadig overhales.
FC København skal møde enten Chelsea eller Vitoria Guimaraes i ottendedelsfinalerne, og hvis “løverne” taber begge kampe i den runde og ryger ud, har både Schweiz og Polen fine chancer.
Lugano henter 0.400 point ved en sejr og 0.200 point ved en uafgjort, så to sejre eller en sejr og to uafgjorte i resten af turneringen vil i så fald være nok til at overhale Danmark.
Polen henter til gengæld 0.500 point ved en sejr og 0.250 point ved uafgjort, så de skal i så fald også sikre to sejre eller en sejr og to uafgjorte for at overhale Danmark i tilfælde af to FC København-nederlag i ottendedelsfinalerne.
Forskellen på hvor mange point de to lande henter skyldes, at de har haft et forskelligt antal pladser i Europas turneringer i denne sæson.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Hvis FC København derimod henter koefficientpoint ved bare at spille én ottendedelsfinale uafgjort, så er det godt. I så fald vil Danmark ikke matematisk kunne blive overhalet af Schweiz i ottendedelsfinalerne, mens de polske hold i så fald næsten ikke kan tåle at tabe en ottendelsfinale for at overhale Danmark i den kommende runde.
Der er dog så mange forskellige muligheder, at det vil tage evigheder at opremse her.
Mens FC København dog kan se frem til en svær lodtrækning i form af Chelsea eller Vitoria Guimaraes, kan de polske hold og Lugano se frem til mere overkommelig modstand på papiret.
Lugano skal møde Pafos eller Celje, Legia Warszawa skal møde enten Jagiellonia eller Molde, mens Jagiellonia skal møde enten Legia Warszawa eller Cercle Brugge.
Om ikke andet er det værd at holde øje med FC København, Lugano, Legia Warszawa og Jagiellonia i de kommende runder.
Derfor er top 15 vigtig
Hvis Danmark ender i top 15 på koefficientlisten, vil Danmark være sikret fem pladser i UEFA’s turneringer i 2026/27-sæsonen, mens en plads som nummer 16 eller 17 blot vil give fire.
Nummer 15 sikrer to pladser i Champions League-kvalifikationen, én i Europa League-kvalifikationen og to i Conference League-kvalifikationen.
Nummer 16 derimod giver én plads i Champions League-kvalifikationen, én i Europa League-kvalifikationen og to i Conference League-kvalifikationen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
TIPSBLADET SPECIAL