Glohede danskere: Transfers for over halv milliard

Danske spillere har været attraktive på det internationale transfermarked denne vinter.



Det er tre uger siden, transfervinduet lukkede for klubberne i Superligaen og divisionerne i dansk fodbold.

Og mens klubber i Brasilien, Sverige, Norge, USA og enkelte andre lande stadig har åbent i deres vinter- og forårs-transfervinduer, er det ved at være slut med spillerhandler i Europa, før markedet igen åbner for klubskifter i Danmark og Europa til sommer.

Der er i den grad blevet handlet igennem i Superligaen, hvor hele sæsonen 2024/25 ender som et rekordår for transfers (læs meget mere her).

I udlandet har danske spillere også været ganske varme på transfermarkedet.

Med et par dage tilbage af vinteren har Tipsbladet samlet dataene på transfers med danske spillere mellem udenlandske klubber, og med Patrick Dorgu og Andreas Skov Olsen som de to klare lokomotiver runder transfers af danske spillere i udlandet denne vinter en værdi på en halv milliard kroner.

Patrick Dorgu-transferen trækker især op, og den kan ende med at blive betydeligt dyrere end de cirka 30 millioner euro, 225 millioner kroner, Manchester United i første omgang har forpligtet sig til at betale, hvis forskellige præstationsklausuler bliver indfriet.

Også Andreas Skov Olsen og Mika Bierith er handlet for store beløb, og sidstnævnte har hurtigt markeret sig som en interessant spiller i Ligue 1 for AS Monaco med syv ligamål i seks kampe og spilletid i Monacos Champions League-exit i 1/16-finalerne mod Benfica.

Den samlede transfersum, Tipsbladet har registreret, løber op i 562 millioner kroner, og oven i det beløb kommer en række lejeaftaler, der også har en stor millionværdi.

Læs også om spillerbudgetterne i de 12 Superliga-klubber

I oversigten kan vi også se en stor håndfuld transfers af danske spillere til eller fra klubber i Norge og Sverige, hvor Yousef Salech og Laurs Skjellerup vækker opsigt med store transfers til Cardiff og Sassuolo, efter de ikke fik et gennembrud i Superligaen tidligere i karrieren.

Ud over de nævnte transfers har enkelte danskere også skiftet klub i ligaerne i Island og på Færøerne.





LIVE

TransferLIVE: Arsenal sælger profil

Transferbombe i Manchester United

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Maxsø træner med i Brøndby



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

‘Det er et større problem for os’

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Afsløring: David Stückler forlænger med Cremonese



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Så meget kræver Ajax for Gaaei

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt

Frankrig – Spanien



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte

Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’