Det er tre uger siden, transfervinduet lukkede for klubberne i Superligaen og divisionerne i dansk fodbold.
Og mens klubber i Brasilien, Sverige, Norge, USA og enkelte andre lande stadig har åbent i deres vinter- og forårs-transfervinduer, er det ved at være slut med spillerhandler i Europa, før markedet igen åbner for klubskifter i Danmark og Europa til sommer.
Der er i den grad blevet handlet igennem i Superligaen, hvor hele sæsonen 2024/25 ender som et rekordår for transfers (læs meget mere her).
I udlandet har danske spillere også været ganske varme på transfermarkedet.
Med et par dage tilbage af vinteren har Tipsbladet samlet dataene på transfers med danske spillere mellem udenlandske klubber, og med Patrick Dorgu og Andreas Skov Olsen som de to klare lokomotiver runder transfers af danske spillere i udlandet denne vinter en værdi på en halv milliard kroner.
Patrick Dorgu-transferen trækker især op, og den kan ende med at blive betydeligt dyrere end de cirka 30 millioner euro, 225 millioner kroner, Manchester United i første omgang har forpligtet sig til at betale, hvis forskellige præstationsklausuler bliver indfriet.
Også Andreas Skov Olsen og Mika Bierith er handlet for store beløb, og sidstnævnte har hurtigt markeret sig som en interessant spiller i Ligue 1 for AS Monaco med syv ligamål i seks kampe og spilletid i Monacos Champions League-exit i 1/16-finalerne mod Benfica.
Den samlede transfersum, Tipsbladet har registreret, løber op i 562 millioner kroner, og oven i det beløb kommer en række lejeaftaler, der også har en stor millionværdi.
Læs også om spillerbudgetterne i de 12 Superliga-klubber
I oversigten kan vi også se en stor håndfuld transfers af danske spillere til eller fra klubber i Norge og Sverige, hvor Yousef Salech og Laurs Skjellerup vækker opsigt med store transfers til Cardiff og Sassuolo, efter de ikke fik et gennembrud i Superligaen tidligere i karrieren.
Ud over de nævnte transfers har enkelte danskere også skiftet klub i ligaerne i Island og på Færøerne.
LIVE
LIVE: Jacob Neestrup er landet
LIGE NU
BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
NYHEDER
Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig
MEDIE
Forhandler med storklub
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIGE NU
Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER