Glohede danskere: Transfers for over halv milliard

Danske spillere har været attraktive på det internationale transfermarked denne vinter.



Det er tre uger siden, transfervinduet lukkede for klubberne i Superligaen og divisionerne i dansk fodbold.

Og mens klubber i Brasilien, Sverige, Norge, USA og enkelte andre lande stadig har åbent i deres vinter- og forårs-transfervinduer, er det ved at være slut med spillerhandler i Europa, før markedet igen åbner for klubskifter i Danmark og Europa til sommer.

Der er i den grad blevet handlet igennem i Superligaen, hvor hele sæsonen 2024/25 ender som et rekordår for transfers (læs meget mere her).

I udlandet har danske spillere også været ganske varme på transfermarkedet.

Med et par dage tilbage af vinteren har Tipsbladet samlet dataene på transfers med danske spillere mellem udenlandske klubber, og med Patrick Dorgu og Andreas Skov Olsen som de to klare lokomotiver runder transfers af danske spillere i udlandet denne vinter en værdi på en halv milliard kroner.

Patrick Dorgu-transferen trækker især op, og den kan ende med at blive betydeligt dyrere end de cirka 30 millioner euro, 225 millioner kroner, Manchester United i første omgang har forpligtet sig til at betale, hvis forskellige præstationsklausuler bliver indfriet.

Også Andreas Skov Olsen og Mika Bierith er handlet for store beløb, og sidstnævnte har hurtigt markeret sig som en interessant spiller i Ligue 1 for AS Monaco med syv ligamål i seks kampe og spilletid i Monacos Champions League-exit i 1/16-finalerne mod Benfica.

Den samlede transfersum, Tipsbladet har registreret, løber op i 562 millioner kroner, og oven i det beløb kommer en række lejeaftaler, der også har en stor millionværdi.

Læs også om spillerbudgetterne i de 12 Superliga-klubber

I oversigten kan vi også se en stor håndfuld transfers af danske spillere til eller fra klubber i Norge og Sverige, hvor Yousef Salech og Laurs Skjellerup vækker opsigt med store transfers til Cardiff og Sassuolo, efter de ikke fik et gennembrud i Superligaen tidligere i karrieren.

Ud over de nævnte transfers har enkelte danskere også skiftet klub i ligaerne i Island og på Færøerne.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Han vender hjem til FC København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Historisk finale! Han er verdens bedste

– Neestrup kan blive næste landstræner

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

De er interesseret i Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

17 minutter for United – nu skal han til VM

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

De vil gerne have Jens Jønsson

Tidl. SL-spiller på vej væk fra Thomasberg

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Arne Slot fyret af Liverpool

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

AC Horsens er tilbage i Superligaen

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’