Det er tre uger siden, transfervinduet lukkede for klubberne i Superligaen og divisionerne i dansk fodbold.
Og mens klubber i Brasilien, Sverige, Norge, USA og enkelte andre lande stadig har åbent i deres vinter- og forårs-transfervinduer, er det ved at være slut med spillerhandler i Europa, før markedet igen åbner for klubskifter i Danmark og Europa til sommer.
Der er i den grad blevet handlet igennem i Superligaen, hvor hele sæsonen 2024/25 ender som et rekordår for transfers (læs meget mere her).
I udlandet har danske spillere også været ganske varme på transfermarkedet.
Med et par dage tilbage af vinteren har Tipsbladet samlet dataene på transfers med danske spillere mellem udenlandske klubber, og med Patrick Dorgu og Andreas Skov Olsen som de to klare lokomotiver runder transfers af danske spillere i udlandet denne vinter en værdi på en halv milliard kroner.
Patrick Dorgu-transferen trækker især op, og den kan ende med at blive betydeligt dyrere end de cirka 30 millioner euro, 225 millioner kroner, Manchester United i første omgang har forpligtet sig til at betale, hvis forskellige præstationsklausuler bliver indfriet.
Også Andreas Skov Olsen og Mika Bierith er handlet for store beløb, og sidstnævnte har hurtigt markeret sig som en interessant spiller i Ligue 1 for AS Monaco med syv ligamål i seks kampe og spilletid i Monacos Champions League-exit i 1/16-finalerne mod Benfica.
Den samlede transfersum, Tipsbladet har registreret, løber op i 562 millioner kroner, og oven i det beløb kommer en række lejeaftaler, der også har en stor millionværdi.
Læs også om spillerbudgetterne i de 12 Superliga-klubber
I oversigten kan vi også se en stor håndfuld transfers af danske spillere til eller fra klubber i Norge og Sverige, hvor Yousef Salech og Laurs Skjellerup vækker opsigt med store transfers til Cardiff og Sassuolo, efter de ikke fik et gennembrud i Superligaen tidligere i karrieren.
Ud over de nævnte transfers har enkelte danskere også skiftet klub i ligaerne i Island og på Færøerne.
LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
NYHEDER