Det er tre uger siden, transfervinduet lukkede for klubberne i Superligaen og divisionerne i dansk fodbold.
Og mens klubber i Brasilien, Sverige, Norge, USA og enkelte andre lande stadig har åbent i deres vinter- og forårs-transfervinduer, er det ved at være slut med spillerhandler i Europa, før markedet igen åbner for klubskifter i Danmark og Europa til sommer.
Der er i den grad blevet handlet igennem i Superligaen, hvor hele sæsonen 2024/25 ender som et rekordår for transfers (læs meget mere her).
I udlandet har danske spillere også været ganske varme på transfermarkedet.
Med et par dage tilbage af vinteren har Tipsbladet samlet dataene på transfers med danske spillere mellem udenlandske klubber, og med Patrick Dorgu og Andreas Skov Olsen som de to klare lokomotiver runder transfers af danske spillere i udlandet denne vinter en værdi på en halv milliard kroner.
Patrick Dorgu-transferen trækker især op, og den kan ende med at blive betydeligt dyrere end de cirka 30 millioner euro, 225 millioner kroner, Manchester United i første omgang har forpligtet sig til at betale, hvis forskellige præstationsklausuler bliver indfriet.
Også Andreas Skov Olsen og Mika Bierith er handlet for store beløb, og sidstnævnte har hurtigt markeret sig som en interessant spiller i Ligue 1 for AS Monaco med syv ligamål i seks kampe og spilletid i Monacos Champions League-exit i 1/16-finalerne mod Benfica.
Den samlede transfersum, Tipsbladet har registreret, løber op i 562 millioner kroner, og oven i det beløb kommer en række lejeaftaler, der også har en stor millionværdi.
Læs også om spillerbudgetterne i de 12 Superliga-klubber
I oversigten kan vi også se en stor håndfuld transfers af danske spillere til eller fra klubber i Norge og Sverige, hvor Yousef Salech og Laurs Skjellerup vækker opsigt med store transfers til Cardiff og Sassuolo, efter de ikke fik et gennembrud i Superligaen tidligere i karrieren.
Ud over de nævnte transfers har enkelte danskere også skiftet klub i ligaerne i Island og på Færøerne.
LIVE
TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Overraskende skifte lurer
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
INTERVIEW