Spillerbudgettet er en tricky størrelse. FCM og FCK har bonusser for mange millioner, fordi de spiller europæisk, og slutplaceringer i Superligaen kan også spille ind.
Det betyder også en hel del, hvordan pengene er bundet op.
FCK og FCM har en del penge investeret i folk, der ikke er i startopstillingen og måske aldrig kommer det.
Det kan de to største klubber godt holde til finansielt og sportsligt, ja det er en del af modellen.
Til gengæld kan det gøre forskellen på en sjette- og en 11. plads længere nede i hierarkiet, om de dyreste folk rammer plet eller sidder på bænken.
Lad os se på de 12 klubber, vi her inddeler i lag for at forstå Superligaens stejle hierarki på transfermarkedet.

Giganterne
FC København og FC Midtjylland, til dels Brøndby IF
Der er ingen tvivl om, at FC København er størst og har de højeste lønninger og flest udgifter til transfers.
Men FCK har ikke et større forspring til FC Midtjylland finansielt, end at FCM i en normal sæson vil være lige i hælene på FCK.
Læg dertil, at FC Midtjylland har markant bedre faciliteter og har haft krammet på FCK på banen i de interne opgør, og er godt i gang med at hente FCK på Europa-ranglisten.
Det gør FCK’s finansielle forspring næsten ligegyldigt, og uden for banen er det FCM, der udvikler sig hurtigst.
Så på den måde snyder spillerbudgetterne, og det er med god grund, FCK-ledelsen i forhandlinger med udenlandske investorer tidligere har stillet som krav, at spillerbudgettet skal op omkring 400 millioner kroner om året.
Brøndby IF er i et vadested efter de to FC-klubber, hvor man har en idealopstilling og tre-fem indhoppere, der cirka er på niveau med FCK og FCM, især når de to klubber bruger meget energi på Europa.
Det er pivdyrt for GFH at finansiere, fordi man ikke er i Europa og ikke sælger når så dyrt som rivalerne.
Brøndby forsøger at vinde DM og komme i et ligaspil, men man har ikke nær samme muligheder som de to klubber foran på listen.
Forfølgerne
AGF, FC Nordsjælland
De ligger i cirka samme felt men kunne vel næppe være mere forskellige.
AGF har Superligaens ældste hold med relativt høje lønninger, og man er også begyndt at købe dyre profiler, der også er gode nok til de tre topklubber.

FCN starter cyklussen forfra med et helt ungt hold i år efter attentater på guldet og Europa i 2023 og 2024.
Det bliver et ekstremt ungt hold, der spiller i 2025, men talentsatsningen er samlet set svimlende dyr og gør, vi egentlig stadig kunne sætte FCN i samme kategori som de tre største klubber. Vi taler udgifter, der minder om en Champions League-klub.
Det er svært at forestille sig de to klubber komme i nedrykningsfare, selvom det faktisk var, hvad de kom i i efteråret 2021 og for AGF’s vedkommende en kort overgang i foråret 2022.
AGF har et større spillerbudget for førsteholdet nu efter store nedskæringer hos FC Nordsjælland de seneste seks måneder, men så snart, de unge er blevet formet til et stærkt hold, er FCN klar til at hente veteraner og række ud efter medaljerne igen.
De fleste sæsoner vil de to klubber komme i Top 6 og presse på for at udfordre de tre rigeste klubber.
FC Nordsjællands spillerbudget
Middelklassen
Randers FC, Silkeborg IF. Viborg FF og AaB
Det her er måske det hårdeste sted at befinde sig i Superligaen.
En god sæson giver en tur i Top 6, især hvis en af de store fejler, mens en dårlig giver akut nedrykningsfare.
Næste år slutter OB sig til denne gruppe, og det illustrerer jo fint, at man er fanget i ingenmandsland her.
De fleste sæsoner vil man styre uden om nedrykning, men på et tidspunkt risikerer man, det går galt, og så tager det flere år at bygge sig selv op igen efter en sæson i 1. Division.

Bemærk også, at der er meget kort vej finansielt ned til de tre nederste - på flere måder er de syv nederste pladser i Superligaens spillerbudget-hierarki én stor masse.
Forskellen er evnen til at betale en og holde på enkelte store profiler - rammer man plet på dem, dufter det af Top 6. Men forbiere er meget dyre her.
Evig overlevelseskamp
Vejle Boldklub, Sønderjyske og Lyngby
Det er voldsomt dyrt for middelklasse-holdene at komme i problemer, men i det her felt er der ikke den store forskel til holdene i 1. Division.
Nedrykningen truer konstant, de ni andre klubber vælger de bedste spillere foran én, og et dårligt transfervindue eller den forkerte træner er nok til, at man rykker ned.

Der er ikke meget mere end tv-pengene i forskel ned til holdene i Top 6 i 1. Division, og det er svært at planlægge mere end en sæson ad gangen, når risikoen for nedrykning er så stor.
Men bemærk også lige, hvor snæver forskellen er op til næste gruppe.
Når man rammer plet med spillere, som Lyngby gjorde med islændingene, og VB gjorde med Trott, Onugkha og Provstgaard, giver det Superliga-overlevelse og succes.
Sønderjyske er godt i gang med at klatre op i næste lag.
LIVE
TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Her kan du se FC København mod Napoli
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København enig med Rosenborg
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TOPNYHED
Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
TRANSFER
Norwich har budt på stor dansk profil
TRANSFER
‘Utroligt talent’ på vej til Danmark
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum
EKSKLUSIVT
Brøndby vil holde på stjerne
MEDIE
Kongeløn – scorer 730 millioner kroner
EKSKLUSIVT
Dansk klub i dialog med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte
EKSKLUSIVT
Brøndby har IKKE budt
MEDIE
Han er tæt på at forlade Brøndby IF
TOPNYHED
FCK-emne smidt af holdet efter interview
TRANSFER
Han skal væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Storklub forhandler om Oscar Højlund
MEDIE
Afgørende detalje i stor FCK-transfer
TOPNYHED
United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
AVIS
Club Brugge-spiller skifter til dansk klub
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
MEDIE
FC København byder på kantspiller
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
NYHEDER
Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Stærk FCK-trup – han må ikke spille
MEDIE
Brøndby forhandler om stor transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub
TOPNYHED
Voldsom lønnedgang i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt
HELT VILDT
Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard
NYHEDER
Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’
INTERVIEW
Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’
Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere blitzer Nordlondon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg
INTERVIEW
‘Det er ret let at se’
EKSKLUSIVT
Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet
TRANSFER
Brøndby opjusterer efter kæmpe salg
TOPNYHED
Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans
TRANSFER