Her er de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter

Her er de 12 spillerbudgetter i Superligaen, og hvad de fortæller om klubberne og ligaen.



Spillerbudgettet er en tricky størrelse. FCM og FCK har bonusser for mange millioner, fordi de spiller europæisk, og slutplaceringer i Superligaen kan også spille ind.

Det betyder også en hel del, hvordan pengene er bundet op.

FCK og FCM har en del penge investeret i folk, der ikke er i startopstillingen og måske aldrig kommer det.

Det kan de to største klubber godt holde til finansielt og sportsligt, ja det er en del af modellen.

Til gengæld kan det gøre forskellen på en sjette- og en 11. plads længere nede i hierarkiet, om de dyreste folk rammer plet eller sidder på bænken.

Lad os se på de 12 klubber, vi her inddeler i lag for at forstå Superligaens stejle hierarki på transfermarkedet.


Giganterne

FC København og FC Midtjylland, til dels Brøndby IF

Der er ingen tvivl om, at FC København er størst og har de højeste lønninger og flest udgifter til transfers.

Men FCK har ikke et større forspring til FC Midtjylland finansielt, end at FCM i en normal sæson vil være lige i hælene på FCK.

Læg dertil, at FC Midtjylland har markant bedre faciliteter og har haft krammet på FCK på banen i de interne opgør, og er godt i gang med at hente FCK på Europa-ranglisten.

Det gør FCK’s finansielle forspring næsten ligegyldigt, og uden for banen er det FCM, der udvikler sig hurtigst.

Så på den måde snyder spillerbudgetterne, og det er med god grund, FCK-ledelsen i forhandlinger med udenlandske investorer tidligere har stillet som krav, at spillerbudgettet skal op omkring 400 millioner kroner om året.

Brøndby IF er i et vadested efter de to FC-klubber, hvor man har en idealopstilling og tre-fem indhoppere, der cirka er på niveau med FCK og FCM, især når de to klubber bruger meget energi på Europa.

Det er pivdyrt for GFH at finansiere, fordi man ikke er i Europa og ikke sælger når så dyrt som rivalerne.

Brøndby forsøger at vinde DM og komme i et ligaspil, men man har ikke nær samme muligheder som de to klubber foran på listen.

Brøndbys spillerbudget

FC Københavns spillerbudget

FC Midtjyllands spillerbudget

Forfølgerne
AGF, FC Nordsjælland

De ligger i cirka samme felt men kunne vel næppe være mere forskellige.

AGF har Superligaens ældste hold med relativt høje lønninger, og man er også begyndt at købe dyre profiler, der også er gode nok til de tre topklubber.

FCN starter cyklussen forfra med et helt ungt hold i år efter attentater på guldet og Europa i 2023 og 2024.

Det bliver et ekstremt ungt hold, der spiller i 2025, men talentsatsningen er samlet set svimlende dyr og gør, vi egentlig stadig kunne sætte FCN i samme kategori som de tre største klubber. Vi taler udgifter, der minder om en Champions League-klub.

Det er svært at forestille sig de to klubber komme i nedrykningsfare, selvom det faktisk var, hvad de kom i i efteråret 2021 og for AGF’s vedkommende en kort overgang i foråret 2022.

AGF har et større spillerbudget for førsteholdet nu efter store nedskæringer hos FC Nordsjælland de seneste seks måneder, men så snart, de unge er blevet formet til et stærkt hold, er FCN klar til at hente veteraner og række ud efter medaljerne igen.

De fleste sæsoner vil de to klubber komme i Top 6 og presse på for at udfordre de tre rigeste klubber.

AGF's spillerbudget

FC Nordsjællands spillerbudget

Middelklassen
Randers FC, Silkeborg IF. Viborg FF og AaB

Det her er måske det hårdeste sted at befinde sig i Superligaen.

En god sæson giver en tur i Top 6, især hvis en af de store fejler, mens en dårlig giver akut nedrykningsfare.

Næste år slutter OB sig til denne gruppe, og det illustrerer jo fint, at man er fanget i ingenmandsland her.

De fleste sæsoner vil man styre uden om nedrykning, men på et tidspunkt risikerer man, det går galt, og så tager det flere år at bygge sig selv op igen efter en sæson i 1. Division.

Bemærk også, at der er meget kort vej finansielt ned til de tre nederste - på flere måder er de syv nederste pladser i Superligaens spillerbudget-hierarki én stor masse.

Forskellen er evnen til at betale en og holde på enkelte store profiler - rammer man plet på dem, dufter det af Top 6. Men forbiere er meget dyre her.

AaB's spillerbudget

Randers FC's spillerbudget

Viborg FF's spillerbudget

Silkeborg IF's spillerbudget

Evig overlevelseskamp
Vejle Boldklub, Sønderjyske og Lyngby

Det er voldsomt dyrt for middelklasse-holdene at komme i problemer, men i det her felt er der ikke den store forskel til holdene i 1. Division.

Nedrykningen truer konstant, de ni andre klubber vælger de bedste spillere foran én, og et dårligt transfervindue eller den forkerte træner er nok til, at man rykker ned.

Der er ikke meget mere end tv-pengene i forskel ned til holdene i Top 6 i 1. Division, og det er svært at planlægge mere end en sæson ad gangen, når risikoen for nedrykning er så stor.

Men bemærk også lige, hvor snæver forskellen er op til næste gruppe.

Når man rammer plet med spillere, som Lyngby gjorde med islændingene, og VB gjorde med Trott, Onugkha og Provstgaard, giver det Superliga-overlevelse og succes.

Sønderjyske er godt i gang med at klatre op i næste lag.

Vejles spillerbudget

Lyngbys spillerbudget

Sønderjyskes spillerbudget







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

Rasmus Højlund har ikke set det før

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Chelsea med historiens største PL-underskud

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

En historisk katastrofe for Danmark

Tottenham tilbyder monsterkontrakt



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Kæmpe stjerne besøger København

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Tottenham præsenterer ny træner

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Skal han med Bo Svensson til FC København?

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Pinligt! Danmark brænder på stribe