Spillerbudgettet er en tricky størrelse. FCM og FCK har bonusser for mange millioner, fordi de spiller europæisk, og slutplaceringer i Superligaen kan også spille ind.
Det betyder også en hel del, hvordan pengene er bundet op.
FCK og FCM har en del penge investeret i folk, der ikke er i startopstillingen og måske aldrig kommer det.
Det kan de to største klubber godt holde til finansielt og sportsligt, ja det er en del af modellen.
Til gengæld kan det gøre forskellen på en sjette- og en 11. plads længere nede i hierarkiet, om de dyreste folk rammer plet eller sidder på bænken.
Lad os se på de 12 klubber, vi her inddeler i lag for at forstå Superligaens stejle hierarki på transfermarkedet.

Giganterne
FC København og FC Midtjylland, til dels Brøndby IF
Der er ingen tvivl om, at FC København er størst og har de højeste lønninger og flest udgifter til transfers.
Men FCK har ikke et større forspring til FC Midtjylland finansielt, end at FCM i en normal sæson vil være lige i hælene på FCK.
Læg dertil, at FC Midtjylland har markant bedre faciliteter og har haft krammet på FCK på banen i de interne opgør, og er godt i gang med at hente FCK på Europa-ranglisten.
Det gør FCK’s finansielle forspring næsten ligegyldigt, og uden for banen er det FCM, der udvikler sig hurtigst.
Så på den måde snyder spillerbudgetterne, og det er med god grund, FCK-ledelsen i forhandlinger med udenlandske investorer tidligere har stillet som krav, at spillerbudgettet skal op omkring 400 millioner kroner om året.
Brøndby IF er i et vadested efter de to FC-klubber, hvor man har en idealopstilling og tre-fem indhoppere, der cirka er på niveau med FCK og FCM, især når de to klubber bruger meget energi på Europa.
Det er pivdyrt for GFH at finansiere, fordi man ikke er i Europa og ikke sælger når så dyrt som rivalerne.
Brøndby forsøger at vinde DM og komme i et ligaspil, men man har ikke nær samme muligheder som de to klubber foran på listen.
Forfølgerne
AGF, FC Nordsjælland
De ligger i cirka samme felt men kunne vel næppe være mere forskellige.
AGF har Superligaens ældste hold med relativt høje lønninger, og man er også begyndt at købe dyre profiler, der også er gode nok til de tre topklubber.

FCN starter cyklussen forfra med et helt ungt hold i år efter attentater på guldet og Europa i 2023 og 2024.
Det bliver et ekstremt ungt hold, der spiller i 2025, men talentsatsningen er samlet set svimlende dyr og gør, vi egentlig stadig kunne sætte FCN i samme kategori som de tre største klubber. Vi taler udgifter, der minder om en Champions League-klub.
Det er svært at forestille sig de to klubber komme i nedrykningsfare, selvom det faktisk var, hvad de kom i i efteråret 2021 og for AGF’s vedkommende en kort overgang i foråret 2022.
AGF har et større spillerbudget for førsteholdet nu efter store nedskæringer hos FC Nordsjælland de seneste seks måneder, men så snart, de unge er blevet formet til et stærkt hold, er FCN klar til at hente veteraner og række ud efter medaljerne igen.
De fleste sæsoner vil de to klubber komme i Top 6 og presse på for at udfordre de tre rigeste klubber.
FC Nordsjællands spillerbudget
Middelklassen
Randers FC, Silkeborg IF. Viborg FF og AaB
Det her er måske det hårdeste sted at befinde sig i Superligaen.
En god sæson giver en tur i Top 6, især hvis en af de store fejler, mens en dårlig giver akut nedrykningsfare.
Næste år slutter OB sig til denne gruppe, og det illustrerer jo fint, at man er fanget i ingenmandsland her.
De fleste sæsoner vil man styre uden om nedrykning, men på et tidspunkt risikerer man, det går galt, og så tager det flere år at bygge sig selv op igen efter en sæson i 1. Division.

Bemærk også, at der er meget kort vej finansielt ned til de tre nederste - på flere måder er de syv nederste pladser i Superligaens spillerbudget-hierarki én stor masse.
Forskellen er evnen til at betale en og holde på enkelte store profiler - rammer man plet på dem, dufter det af Top 6. Men forbiere er meget dyre her.
Evig overlevelseskamp
Vejle Boldklub, Sønderjyske og Lyngby
Det er voldsomt dyrt for middelklasse-holdene at komme i problemer, men i det her felt er der ikke den store forskel til holdene i 1. Division.
Nedrykningen truer konstant, de ni andre klubber vælger de bedste spillere foran én, og et dårligt transfervindue eller den forkerte træner er nok til, at man rykker ned.

Der er ikke meget mere end tv-pengene i forskel ned til holdene i Top 6 i 1. Division, og det er svært at planlægge mere end en sæson ad gangen, når risikoen for nedrykning er så stor.
Men bemærk også lige, hvor snæver forskellen er op til næste gruppe.
Når man rammer plet med spillere, som Lyngby gjorde med islændingene, og VB gjorde med Trott, Onugkha og Provstgaard, giver det Superliga-overlevelse og succes.
Sønderjyske er godt i gang med at klatre op i næste lag.
LIVE
LIVE: Ny mand på landsholdet
NYHEDER
Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
Vender han retur? Lasse Schöne åben
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
FC København-krisen fortsætter
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
FC Midtjylland misser gylden chance
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
OPTAKT
Viborg FF – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
Silkeborg klasker Randers
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
DAGENS SPILFORSLAG
Randers vinder Gudenå-derby
NYHEDER
Modtager stor ros fra Højbjerg
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
NYHEDER
Flot comeback af Dortmund mod HSV
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’
OPTAKT
FC København – FC Fredericia
NYHEDER
Dårlig optakt for Frederik Rønnow
EKSKLUSIVT
Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali
NYHEDER