Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
I denne analyse ser vi på Brøndby IF, der har ny sportsdirektør og cheftræner og et vidt spænd af muligheder i 2025.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 125 millioner (Nummer 3 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 5
Ejerens økonomiske styrke: 5
Ejerens engagement: Stærkt finansielt på kort og mellemlangt sigt – men hvad sker der derefter?
Forventet slutplacering i foråret: 3-6
Vinterens handler
Køb: 23 millioner kroner
Salg: 4,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Benjamin Tahirovic, købt i Ajax
Største salg: Ohi Omoijuanfo, der tager til kinesisk fodbold
LÆS: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse af handlerne
Brøndby har hentet en ung reservekeeper Gavin Beavers i Real Salt Lake, som ejerkredsen GFH har en forbindelse til, da frontfiguren David Blitzer også er i front for ejergruppen i MLS-klubben.
Josip Radosevic og Ohi Omijuanfo er solgt for mindre beløb, mens anfører Kevin Mensah er stoppet, så det er på den led en forynget Brøndby-trup, i hvert fald på de pladser, der snart møder ind til Superliga-kampe.
Den markante handel kom til sidst i transfervinduet med købet af Benjamin Tahirovic fra Ajax. Han slog ikke for alvor til i AS Roma eller Ajax, men ellers har han alle tegningerne til at kunne blive en Superliga-profil og et godt valg for Brøndby IF, der ser ud til at spille 4-3-3 med Frederik Birk som ny cheftræner.
Det er på papiret en fin trup, Brøndby går ind til foråret med.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 125-135 millioner kroner
Brøndby IF mener det alvorligt de næste 18 måneder med GFH som ejer til at finansiere en topkamp og et nyt forsøg på at komme i et Europa-ligaspil. Så budgettet kan meget vel stige til sommer, når det vel er uundgåeligt, at der skal sælges spillere, med mindre profilerne lige har et Europa-ligaspil, de skal have med.
For afløserne kommer uundgåeligt til at blive dyre, og så stiger budgettet.
Rammer
Med kapitaltilførslen i januar bliver der investeret yderligere, uden at vi skal forvente de vilde revolutioner. De fleste af pengene går til driften og forsøget på at række ud efter et mesterskab og et europæisk ligaspil.
Analyse
Som ventet skulle der nye penge til i Brøndby, så nu kan man klø på med et Top 3-budget og sandsynligvis et par stærke, nye spillere på transfermarkedet til sommer.
Som i denne og sidste sæson er Brøndby med GFH gearet til at vinde nu og vil nok også være det næste sæson, før man pinedød skal forynge holdet i sommeren 2026.
Det kræver stadig, at både FCK og FCM underpræsterer i Superligaen og bruger meget energi på Europa, men der er penge nok til et mesterskabs-attentat til i 2025/26, selv hvis foråret bliver skuffende.
Den ny sportsdirektør Benjamin Schmedes kommer på arbejde, for der skal rammes plet på nye spillere og overpræsteres i forhold til rivalerne.
Men når vi nu nævner muligheden for ejerskifte i FCK, AaB, Vejle og Randers, er vi også nødt til at huske muligheden i Brøndby.
Ikke i det kommende års tid, men på lidt længere sigt er det naivt ikke at bide mærke i, at der bliver købt og solgt ejerandele i andre hold og især sportsgrene, GFH-medejere har del i.
Så pengene er der nu, men hvad der sker om tre-fem år er stort set umuligt at forudsige.
Man skal ikke frygte for, om Brøndby kommer i en farlig situation med tvivl om overlevelsen som selskab, som der var for 11-12 år siden, men man skal ikke være naiv omkring chancen for, at Brøndby bliver solgt videre om en håndfuld år, og at vi så har en ny situation, vi lige nu ikke kan forudsige.

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Vingegaard slår fast: Det er slut med det

Philip Billing på tavlen for FC Midtjylland

Ramt af frygtelig sygdom – nu der nyt om Isaksen

Sportsdirektør lukker døren for Eriksen

Trist over transfer: ‘Jeg er meget ærgerlig’

Vingegaard-reaktion overrasker: Det er utroligt

Tyskland får katastrofal start på VM-kvalen

Superliga-panik? Disse 10 spillere er gratis

Kamil Grabara i kæmpe forsvar

Stjerneangriber forklarer FC Midtjylland-exit

‘FC København har altid været min drømmeklub’

Stor tvivl om Dolberg: ‘Han spiser ham’

‘Klubberne er bange for ham’

‘Det er kæmpe stort – han er en verdensstjerne’

Eriksen træner med i denne klub

Bo Henriksen chokerer i Tyskland

Huescas: Dette er det største i min karriere

Danske stortalenter skuffede fælt mod Norge

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Brøndby-samarbejde genoptaget i Premier League

Stort talent er skiftet til Brøndby

‘Ingen kan afløse ham’

Afviser ‘at gamble’ med verdensstjerne

Kongedag for Mads Pedersen – stortalent vandt

Vingegaard med opsang til demonstranter

Blev købt for 112 millioner – afviste FC København

Overrasket: Jeg kunne have fulgt Vingegaard

Jubler over Carsten Werge

Adam Daghim: Den får Noah Nartey – 100 procent

Dansk chokfyring: ‘Døden skal jo have en årsag’

Dolberg-transfer: Der er en eksplosion på vej

Hård kritik af Superliga-klub: ‘De er for nærige’

Ødelægger Tottenham det for Thomas Frank?

Chok: Han kan overtage fra ten Hag og Mourinho

Eriksen har været i dialog med denne klub

TransferLIVE: PL-klub vil ikke hente Eriksen

Superligaens 10 største transfers denne sommer

Afsløring: Choktransfer på plads – her er prisen

Øv bøv, Bischoff: Hård melding fra Riemer!

Afsløring: Brøndby sælger Chukwuani i dyr handel

Hvad nu, Tottenham? Topboss i chokexit

Brian Riemer: ‘På mange måder er de som Danmark’

‘Thomas Frank kan grine efter stor dramatik’

Jubler over godkendelse

Her er Victor Froholdt blandt verdens allerbedste

Glimrende nyt for Kvistgaarden

Afsløring: Randers henter Elias Andersson

Se her: Eriksen er på træningsbanen i Malmö

‘Ingen dramatik’

Superligaklubber får grønt lys

Holger Rune: Måske fortjener vi mere i præmiepenge

‘Det kan man ikke – det er fysisk umuligt’

Dario Osorio er blevet skadet

Christian Eriksen misser vigtig deadline