Transfers: Brøndby satser alt på guld og Europa

Spillerbudgetter: Brøndby IF har fået nye penge og rækker igen ud efter mesterskabet de næste par år. Spørgsmålet er, hvor længe GFH fortsætter satsningen.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

I denne analyse ser vi på Brøndby IF, der har ny sportsdirektør og cheftræner og et vidt spænd af muligheder i 2025.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 125 millioner (Nummer 3 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 5
Ejerens økonomiske styrke: 5
Ejerens engagement: Stærkt finansielt på kort og mellemlangt sigt – men hvad sker der derefter?
Forventet slutplacering i foråret: 3-6

Vinterens handler
Køb: 23 millioner kroner
Salg: 4,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Benjamin Tahirovic, købt i Ajax
Største salg: Ohi Omoijuanfo, der tager til kinesisk fodbold

LÆS: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET

Analyse af handlerne
Brøndby har hentet en ung reservekeeper Gavin Beavers i Real Salt Lake, som ejerkredsen GFH har en forbindelse til, da frontfiguren David Blitzer også er i front for ejergruppen i MLS-klubben.

Josip Radosevic og Ohi Omijuanfo er solgt for mindre beløb, mens anfører Kevin Mensah er stoppet, så det er på den led en forynget Brøndby-trup, i hvert fald på de pladser, der snart møder ind til Superliga-kampe.

Den markante handel kom til sidst i transfervinduet med købet af Benjamin Tahirovic fra Ajax. Han slog ikke for alvor til i AS Roma eller Ajax, men ellers har han alle tegningerne til at kunne blive en Superliga-profil og et godt valg for Brøndby IF, der ser ud til at spille 4-3-3 med Frederik Birk som ny cheftræner.

Det er på papiret en fin trup, Brøndby går ind til foråret med.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 125-135 millioner kroner
Brøndby IF mener det alvorligt de næste 18 måneder med GFH som ejer til at finansiere en topkamp og et nyt forsøg på at komme i et Europa-ligaspil. Så budgettet kan meget vel stige til sommer, når det vel er uundgåeligt, at der skal sælges spillere, med mindre profilerne lige har et Europa-ligaspil, de skal have med.

For afløserne kommer uundgåeligt til at blive dyre, og så stiger budgettet.

Rammer
Med kapitaltilførslen i januar bliver der investeret yderligere, uden at vi skal forvente de vilde revolutioner. De fleste af pengene går til driften og forsøget på at række ud efter et mesterskab og et europæisk ligaspil.

Analyse
Som ventet skulle der nye penge til i Brøndby, så nu kan man klø på med et Top 3-budget og sandsynligvis et par stærke, nye spillere på transfermarkedet til sommer.

Som i denne og sidste sæson er Brøndby med GFH gearet til at vinde nu og vil nok også være det næste sæson, før man pinedød skal forynge holdet i sommeren 2026.

Det kræver stadig, at både FCK og FCM underpræsterer i Superligaen og bruger meget energi på Europa, men der er penge nok til et mesterskabs-attentat til i 2025/26, selv hvis foråret bliver skuffende.

Den ny sportsdirektør Benjamin Schmedes kommer på arbejde, for der skal rammes plet på nye spillere og overpræsteres i forhold til rivalerne.

Men når vi nu nævner muligheden for ejerskifte i FCK, AaB, Vejle og Randers, er vi også nødt til at huske muligheden i Brøndby.

Ikke i det kommende års tid, men på lidt længere sigt er det naivt ikke at bide mærke i, at der bliver købt og solgt ejerandele i andre hold og især sportsgrene, GFH-medejere har del i.

Så pengene er der nu, men hvad der sker om tre-fem år er stort set umuligt at forudsige.

Man skal ikke frygte for, om Brøndby kommer i en farlig situation med tvivl om overlevelsen som selskab, som der var for 11-12 år siden, men man skal ikke være naiv omkring chancen for, at Brøndby bliver solgt videre om en håndfuld år, og at vi så har en ny situation, vi lige nu ikke kan forudsige.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC Midtjylland henter ny back

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Magiske Messi slår til igen

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Stort medie hylder AGF-profil

Superliga-profiler topper international liste

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Silkeborg IF – FC København

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde