Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
I denne analyse ser vi på Brøndby IF, der har ny sportsdirektør og cheftræner og et vidt spænd af muligheder i 2025.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 125 millioner (Nummer 3 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 5
Ejerens økonomiske styrke: 5
Ejerens engagement: Stærkt finansielt på kort og mellemlangt sigt – men hvad sker der derefter?
Forventet slutplacering i foråret: 3-6
Vinterens handler
Køb: 23 millioner kroner
Salg: 4,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Benjamin Tahirovic, købt i Ajax
Største salg: Ohi Omoijuanfo, der tager til kinesisk fodbold
LÆS: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse af handlerne
Brøndby har hentet en ung reservekeeper Gavin Beavers i Real Salt Lake, som ejerkredsen GFH har en forbindelse til, da frontfiguren David Blitzer også er i front for ejergruppen i MLS-klubben.
Josip Radosevic og Ohi Omijuanfo er solgt for mindre beløb, mens anfører Kevin Mensah er stoppet, så det er på den led en forynget Brøndby-trup, i hvert fald på de pladser, der snart møder ind til Superliga-kampe.
Den markante handel kom til sidst i transfervinduet med købet af Benjamin Tahirovic fra Ajax. Han slog ikke for alvor til i AS Roma eller Ajax, men ellers har han alle tegningerne til at kunne blive en Superliga-profil og et godt valg for Brøndby IF, der ser ud til at spille 4-3-3 med Frederik Birk som ny cheftræner.
Det er på papiret en fin trup, Brøndby går ind til foråret med.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 125-135 millioner kroner
Brøndby IF mener det alvorligt de næste 18 måneder med GFH som ejer til at finansiere en topkamp og et nyt forsøg på at komme i et Europa-ligaspil. Så budgettet kan meget vel stige til sommer, når det vel er uundgåeligt, at der skal sælges spillere, med mindre profilerne lige har et Europa-ligaspil, de skal have med.
For afløserne kommer uundgåeligt til at blive dyre, og så stiger budgettet.
Rammer
Med kapitaltilførslen i januar bliver der investeret yderligere, uden at vi skal forvente de vilde revolutioner. De fleste af pengene går til driften og forsøget på at række ud efter et mesterskab og et europæisk ligaspil.
Analyse
Som ventet skulle der nye penge til i Brøndby, så nu kan man klø på med et Top 3-budget og sandsynligvis et par stærke, nye spillere på transfermarkedet til sommer.
Som i denne og sidste sæson er Brøndby med GFH gearet til at vinde nu og vil nok også være det næste sæson, før man pinedød skal forynge holdet i sommeren 2026.
Det kræver stadig, at både FCK og FCM underpræsterer i Superligaen og bruger meget energi på Europa, men der er penge nok til et mesterskabs-attentat til i 2025/26, selv hvis foråret bliver skuffende.
Den ny sportsdirektør Benjamin Schmedes kommer på arbejde, for der skal rammes plet på nye spillere og overpræsteres i forhold til rivalerne.
Men når vi nu nævner muligheden for ejerskifte i FCK, AaB, Vejle og Randers, er vi også nødt til at huske muligheden i Brøndby.
Ikke i det kommende års tid, men på lidt længere sigt er det naivt ikke at bide mærke i, at der bliver købt og solgt ejerandele i andre hold og især sportsgrene, GFH-medejere har del i.
Så pengene er der nu, men hvad der sker om tre-fem år er stort set umuligt at forudsige.
Man skal ikke frygte for, om Brøndby kommer i en farlig situation med tvivl om overlevelsen som selskab, som der var for 11-12 år siden, men man skal ikke være naiv omkring chancen for, at Brøndby bliver solgt videre om en håndfuld år, og at vi så har en ny situation, vi lige nu ikke kan forudsige.
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
AVIS
Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
TIPSBLADETS DOM
Slår han ikke transferrekord er det en skandale
Tadej vil gerne – holdet siger nej
NYHEDER
– Det er skidt for spillernes helbred
TRANSFER
– 255 millioner for dansker? Glem det!
NYHEDER
Presset Prelec: Den er svær at sluge
TIPSBLADETS DOM
Alexander Zorniger chokerede i Farum
TOPNYHED
Vanvittig kamp af Clement Bischoff
NYHEDER
Supercomputer: AGF vinder mesterskabet
AVIS
‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu
NYHEDER
I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
Derfor vinder Brøndby ikke guld
TOPNYHED
Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
LIGE NU
Steve Cooper overrasker stort
TOPNYHED
Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
MEDIE
Han er favorit til at afløse Arne Slot
HELT VILDT
Scorer hvert 49. minut
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
TIPSBLADETS DOM
Den røde alarm kommer til at bimle og bamle
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
NYHEDER
Patrick Vieira fyret
MEDIE
Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet
TOPNYHED
Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
HELT VILDT
Tottenham i pinligt lavpunkt før FCK-brag
INTERVIEW
Slår fast: Han kommer til at koste
Kæmper mod uret
NYHEDER
‘En af de største nogensinde’
NYHEDER
Superliga-klub skal shoppe: ‘Det er pissesvært’
Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg
– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen
MEDIE
‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere
Giver danskere karakter – Eriksen slagtes
MEDIE
I stort skænderi med Wolfsburg-spiller
TOPNYHED
Landstræner hylder formstærk FCK-profil
TOPNYHED
Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst
Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte
DAGENS SPILFORSLAG
Sorte Katte spiser Karameller
– Det er dovent
TOPNYHED
‘Nogle gange er jeg fucking god’
FC Barcelona vinder 3-1
TOPNYHED
Se her: Superliga-profil brækker sig på banen
INTERVIEW
Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss
Sønderjyske sikrer sejren i overtiden
Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr
TOPNYHED
Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet
OPTAKT
Silkeborg IF – Brøndby IF