Brøndby bør blæse på giga-underskud og jagte guld

KOMMENTAR: Brøndby IF kommer med et kæmpe underskud og får svært ved at nå Europa-ligaspillet, men det bør ikke få ledelsen til at sælge ud af startopstillingen eller sænke ambitionerne.



Brøndby IF var én sølle scoring mod AGF fra at blive dansk mester med al den hæder og ære, der følger med, for ikke at tale om en realistisk mulighed for minimum at komme i Conference League.

Nu bliver vejen i Europa i stedet svær, spillerne er ikke helt så attraktive på transfermarkedet uden guldskæret, og om et par måneder skal man præsentere et regnskab for de 18 måneder fra 1. januar 2023 til 30. juni 2024, der vil vise et minus på mellem 100 og 120 millioner kroner.

Det er en grum virkelighed, og på et tidspunkt skal Brøndby IF finde nogle nye penge, hvis ikke man sælger flere af profilerne dyrt eller kommer langt i Conference League.

Det er ikke lige så nemt, som hvis man er ejet af familier med en formue i omegnen af 50 milliarder kroner, som mestrene FC Midtjylland og FC Nordsjælland er, men det er heller ikke umuligt, langt fra endda.

Og det er også derfor, Brøndby skal lade underskud være underskud og igen række ud efter guldet i den nye sæson, som man gjorde i 2023/24.

Brøndby skiller sig markant ud i toppen af Superligaen.

FC København, FC Midtjylland og da især FC Nordsjælland har førstehold, der er gearet til både at vinde men også at uddanne unge spillere, der kan blive solgt hamrende dyrt til udlandet.

Sådan er Brøndby IF overhovedet ikke.

Man har Mathias Kvistgaarden og Yuito Suzuki i en alder, hvor de kan sælges dyrt, og så er nærmest resten af idealopstillingen og de hyppige indskiftere spillere, der er fra omkring 25 år og opefter, såkaldte præstationsspillere, der topper her og nu.

260819

Foto: Alamy

Brøndby manglede ét mål mod AGF for at lykkes med den strategi, som slet ikke er så dum endda.

Ja, den er dyr for Brøndby, hvis man ikke kommer i Europa-ligaspil i denne eller næste sæson, men i konkurrence med rigere FC Midtjylland og langt rigere FC København er det ikke slet ikke urimeligt eller uansvarligt at gøre noget andet, i dette tilfælde samle et erfarent hold til en guldjagt.

Og det skal Brøndby IF gøre igen, hvis ellers der er styr på pengene, hvilket jeg går ud fra.

Det ville være strategisk letsindigt at miste modet, klodse bremsen og sælge Suzuki, Vallys og Kvistgaarden, når rivalerne ikke ser stærkere ud, end at man sagtens kan have en chance for guld til maj, hvis man selv glipper Europa og FC København og FC Midtjylland bruger masser af kræfter i efteråret.

Er det ikke lykkedes i 2025, kan tiden være inde til et 'rebuild' og en foryngelse, som de amerikanske sportsholds-ejere i Brøndbys ejergruppe Global Football Holdings vil genkende hjemmefra, fordi Brøndby-holdet til den tid begynder at blive for gammelt til at vinde.

Men inden da er det fornuftige at gøre et forsøg til, og købet af 27-årige Patrick Pentz er efter min overbevisning eksemplet på, at Brøndby gør netop det.

En målmand, der fylder 28 år til januar og koster tæt på 20 millioner kroner i transfer hos de tyske mestre, er købt ind for at vinde her og nu, ikke for at blive solgt om to år.

Og lykkes det sportsdirektør Carsten V. Jensen at tynde ud i en trup med lidt for mange spillere, der var for langt fra sammenhængende spilletid i sidste sæson, kunne der såmænd også blive råd til et par solide forstærkninger til i jagten på guld.

Så ud over stepperne og giv den et skud til – så må de unge kæmpe sig til mere spilletid og vise, de skal være med.



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Årets mest læste – I elsker transfers!

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Nyt saksespark spiller Marokko i himlen

De er 2025-mestre i Superligaen

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil