Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Her er det AaB, vi sætter under lup efter en måned, der blev langt mere transfer-hektisk, end den nye duo bestående af cheftræner Menno van Dam og sportsdirektør James Gow havde troet.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 37 millioner kroner (Nummer 6 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 3
Ejerens engagement: Ejergruppen er dybt engageret i AaB men kan tænkes at sælge igen i løbet af nogle år, som de fleste grupper i Superligaen kan.
Forventet slutplacering i foråret: 8-11
Vi vurderer den aktuelle og overordnede økonomiske styrke ud fra Tipsbladets sædvanlige skala fra 0 til 6 – 0 er svagest, 6 ekstremt stærk.
VINTERENS HANDLER
Køb: 1 million kroner
Salg: 46,7 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Elison Makolli, handlet fri af Malmö FF
Største salg: Melker Widell til Swansea (lejet tilbge til AaB i foråret)
LÆS OGSÅ: SÅDAN FUNGERER ET SPILLERBUDGET
Analyse
Det var oplagt, at AaB skulle sælge spillere i 2025, men det var ikke oplagt, at det skulle ske her i vinter, halvvejs i oprykningssæsonen.
Men nu er Melker Widell og Sebastian Otoa solgt, og især førstnævnte er en overraskelse, der vil noget efter et lovende 2024, hvor man kunne se for sig, at svenskeren kunne blive endnu bedre.
AaB har på papiret fundet afløseren i Isak Hansen-Aarøen, der blev lejet i Werder Bremen allerede ved årsskiftet, og har jo også lejet Widell for foråret som del af aftalen, så der er tid til at finde afløseren.
Man har på grund af tidligere tiders forbrug stadig et temmelig højt budget, der kommer til at falde en smule yderligere, og det bliver svært uden videre at finde afløsere på Widell og Otoas niveau.
Både Lyngby, Vejle og Sønderjyske, der ligger efter AaB i tabellen, har forsøgt at forstærke sig denne vinter, og overlevelsen er overhovedet ikke sikker endnu.
Man forlængede med anfører Mathias Jørgensen i januar, og topscoreren skal fortsætte målformen og AaB det intense spil, hvor man blev konkurrencedygtig i løbet af efteråret – ellers kan det hurtigt blive en gyser oppe i nord.
Ud over Hansen-Aarøen har AaB lejet Travis Hernes fra Newcastle og hentet angriberen Aaron Seydel og midtstopperen Elison Makolli i Malmö FF, så AaB har på papiret nok spillere.
TIPSBLADETS BUD: HER ER DE OM ET ÅR
Spillerbudget: 35-45 millioner kroner
AaB er en lidt ubekendt størrelse, for kan der pludselig komme investorer til med flere penge, nu hvor man har kurs mod en meget vigtig overlevelse efter returen til Superligaen?
Men det er stadig ikke de store beløb, der kommer til at præge AaB's indkøb – der går et år eller to, før man har de frie midler, rivaler som Randers, Silkeborg og Viborg betaler i transfersummer i disse år.
Rammer: Der er kommet nye baner og nyt klubhus i AaB de seneste år, og der er ikke de helt store midler til yderligere opgraderinger af de fysiske rammer. Man kan dog godt forestille sig, at AaB fortsætter med at finde specialister og dygtige trænere, der kan hjælpe den unge trups udvikling.
Analyse
Det er ikke kedeligt at følge AaB i disse år.
Der var gode takter i spillet i efteråret mellem kampe, hvor oprykkerne blev sat til vægs, og rent strategisk er det fantastisk for nordjyderne og deres ejere, at de allerede nu scorer omkring 50 millioner kroner på at sælge Sebastian Otoa og Melker Widell.
De spllersalg er helt centrale for, at ejerne SSE 22 får forretningen stablet på benene, og det er noget af en optur for ejerne, at man på den måde kunne finde Widell, gøre ham bedre og sælge ham så dyrt så hurtigt.
Det samme gælder med Sebastian Otoa, man fandt som helt ung i FC Københavns ungdomsafdeling og på samme måde fik løftet.
Men det udfordrer også helt tydeligt AaB.
Man vil helt sikkert helst have flere Superliga-minutter ud af de bedste unge spillere, før de bliver solgt, og nu skal chefer og trænere i den grad vise deres værd og sørge for, AaB også er konkurrencedygtig i foråret og kan holde de tre svageste hold fra efteråret bag sig.
Til sommer skal sportsdirektør James Gow og staben igen ramme plet på indkøbene, og konkurrencen er voldsomt hård med Superliga-rivaler, der kommer til at skrue op for forbruget til sommer.
Det er en balancegang, AaB er ude i, hvor man med de tyske ejere satser benhårdt på at bygge en salgsmaskine via et ungt og meget løbestærkt og hurtigt hold (huskede vi at nævne de mange unge spillere?), og der er ikke råd til en svipser og tur tilbage i 1. Division.
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
I chok over Nicolai Poulsen
NYHEDER
Bliver dansker solgt? ‘Så skal han til FCK’
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
TRANSFER
Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
Vild Diant Ramaj-historie
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
NYHEDER