Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Her er det Randers FC, vi beskæftiger os med i en tid, hvor klubben forhandler med investorer, der kan vende klubben fremtid på hovedet.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 35 millioner kroner (Nummer 7 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 2
Ejerens engagement: Kortsigtet – der forhandles om et salg til udenlandske investorer
Forventet slutplacering i foråret: 5-8
Vinterens handler
Køb: 5,5 millioner kroner
Salg: 31 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Elies Mahmoud, hentet i Lausanne
Største salg: Tammer Bany i et rekordsalg til WBA
Analyse af handlerne
Tju-bang der kom gang i handlerne i Randers, som dog formåede at holde på fremragende Simen Nordli men til gengæld slog klubbens salgsrekord med Tammer Banys skifte til West Bromwich Albion i en aftale, der kan blive 30 millioner kroner værd for Randers FC.
Der kom god penge i kassen på den konto og fire mand ud, man ikke satsede på.
Ind kom Musa Touré, lillebror til succesrige Mohamed Touré, og den australske stopper Oliver Jones fra den bedste række Down Under.
Det er alt i alt tilfredsstillende for Randers at slippe nogenlunde uskadt fra transfervinduet efter et efterår med succes, og nu har man i hvert fald truppen til at komme i Top 6, selv om slutprogrammet i grundspillet er svært.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-60 millioner kroner
Alt afhænger af, om Randers bliver solgt eller ej. Bliver klubben ikke solgt, bliver man omtrent på nuværende niveau, måske med en lille stigning. Bliver Randers solgt, kan spillerbudgettet meget vel eksplodere.
Rammer
Som med spillerbudgettet afhænger alt om, om Randers bliver solgt. Infrastrukturen har udviklet sig støt og roligt de seneste år, men som rivalerne vil Randers gerne videreudvikle sig og opruste. Tempoet afhænger af, hvor mange penge, der kommer ind i klubben.
Analyse
Kommer de investorer snart eller hvad?
Det har forlydt, at det var tæt på, men det har så også været beskeden meget længe nu, og det er ikke til at blive klog på, om det sker eller ej.
Bliver Randers solgt til dem, man taler med nu, bliver der skudt seriøst mange millioner i spillerbudgettet.
Vi kunne sagtens se et Randers nærme sig AGF og FCN, og endda i enkelte tilfælde presse en klub som Brøndby på enkelte spillere, og blive en tydelig sekser i budget i Superligaen, også med OB tilbage i rækken til sommer.
Til gengæld vil armbevægelserne være som nu, hvis man fastholder det lokale ejerskab, og så kan man blive udfordret i nogle tilfælde af naboerne i Silkeborg, Viborg og Aalborg, der sandsynligvis åbner yderligere for posen i spillerbudgettet til sommer.
Flere profiler vil sandsynligvis blive solgt til sommer, så Randers skal holde fast i succesen med at hente relativt billige folk til de offensive positioner med veteraner til at sikre en solid defensiv.
Og igen kommer meget til at afhænge af, om klubben er solgt eller ej.
Man mere end fornemmer, at større klubber sværmer om cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen, og der kan en ny ejer skubbe begge veje – enten gøre Randers mere attraktivt som en seriøs udfordrer til toppen eller gør det interessant at se, hvor grønt græsser er andre steder.

TransferLIVE: Nu er han på plads i Barcelona

Transfers på vej: Kigger mod FCK og Brøndby

Afsløring: AGF jagter Poulsen – Viborg afviser

Ingen cheftræner: Han står for AGF-træningen

Uha, FCM: Får svær lodtrækning i Europa League

70-30 i FC Midtjyllands favør

Vil kuppe FC København

’95-5 i FC Københavns favør’

Stor transfer på vej? ‘Det er helt vanvittigt!’

Kæmpehandel kan sende 70 millioner til FCM

Drømmelodtrækning for FC Midtjylland

Superliga-klub indstiller jagt på ny ejer

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt

Jagter dansk målræv

Av: Brøndby kan få skræklodtrækning i Europa

Ville til dansk topklub – direktør giver grønt lys

Afsløring: Genoa forhandler om Albert Grønbæk

Nu går de all-in på Højlund

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

FCK meget tæt på vigtig transfer

Brøndby skal til Færøerne – SIF skal til Island

Thomas Frank var et emne i storklub

Vildt pokerspil om kæmpetransfer

Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Rekordkøb kigger efter ny klub

Nu bekræfter FCK

Kaoskamp ved klub-VM

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner

Sviatchenko med transferidé: Køb denne dansker

FC Københavns Tivoli-flirt på vej væk

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

FCK skal til Kosovo eller Luxembourg

Her er FCK’s mulige CL-modstandere

Dårligt nyt om AGF’s nye stadion

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

‘Tøffe’ med Riemer-opfordring: ‘Alle taler om ham’

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub

Transferplanen: Det kan blive en genistreg

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

In or out? FCK har brug for klarhed!

Bøving indrømmer: Det tager hårdt på en

Sølle 3.412 tilskuere på plads til klub-VM-kamp

Presbold til Thomas Frank: Vil vinde PL og CL

Sergio Ramos spolerer Inter-fest

Mål i begge ender i Presov

FC Porto fik nej i spillerjagt på grund af klub-VM

Danmark møder Frankrig i kvartfinalen

Kæmpe øv: Tabet af ham gør ondt!

Gigasalg forude? Frankfurt bader i succeshistorier