Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Her er det Randers FC, vi beskæftiger os med i en tid, hvor klubben forhandler med investorer, der kan vende klubben fremtid på hovedet.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 35 millioner kroner (Nummer 7 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 2
Ejerens engagement: Kortsigtet – der forhandles om et salg til udenlandske investorer
Forventet slutplacering i foråret: 5-8
Vinterens handler
Køb: 5,5 millioner kroner
Salg: 31 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Elies Mahmoud, hentet i Lausanne
Største salg: Tammer Bany i et rekordsalg til WBA
Analyse af handlerne
Tju-bang der kom gang i handlerne i Randers, som dog formåede at holde på fremragende Simen Nordli men til gengæld slog klubbens salgsrekord med Tammer Banys skifte til West Bromwich Albion i en aftale, der kan blive 30 millioner kroner værd for Randers FC.
Der kom god penge i kassen på den konto og fire mand ud, man ikke satsede på.
Ind kom Musa Touré, lillebror til succesrige Mohamed Touré, og den australske stopper Oliver Jones fra den bedste række Down Under.
Det er alt i alt tilfredsstillende for Randers at slippe nogenlunde uskadt fra transfervinduet efter et efterår med succes, og nu har man i hvert fald truppen til at komme i Top 6, selv om slutprogrammet i grundspillet er svært.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-60 millioner kroner
Alt afhænger af, om Randers bliver solgt eller ej. Bliver klubben ikke solgt, bliver man omtrent på nuværende niveau, måske med en lille stigning. Bliver Randers solgt, kan spillerbudgettet meget vel eksplodere.
Rammer
Som med spillerbudgettet afhænger alt om, om Randers bliver solgt. Infrastrukturen har udviklet sig støt og roligt de seneste år, men som rivalerne vil Randers gerne videreudvikle sig og opruste. Tempoet afhænger af, hvor mange penge, der kommer ind i klubben.
Analyse
Kommer de investorer snart eller hvad?
Det har forlydt, at det var tæt på, men det har så også været beskeden meget længe nu, og det er ikke til at blive klog på, om det sker eller ej.
Bliver Randers solgt til dem, man taler med nu, bliver der skudt seriøst mange millioner i spillerbudgettet.
Vi kunne sagtens se et Randers nærme sig AGF og FCN, og endda i enkelte tilfælde presse en klub som Brøndby på enkelte spillere, og blive en tydelig sekser i budget i Superligaen, også med OB tilbage i rækken til sommer.
Til gengæld vil armbevægelserne være som nu, hvis man fastholder det lokale ejerskab, og så kan man blive udfordret i nogle tilfælde af naboerne i Silkeborg, Viborg og Aalborg, der sandsynligvis åbner yderligere for posen i spillerbudgettet til sommer.
Flere profiler vil sandsynligvis blive solgt til sommer, så Randers skal holde fast i succesen med at hente relativt billige folk til de offensive positioner med veteraner til at sikre en solid defensiv.
Og igen kommer meget til at afhænge af, om klubben er solgt eller ej.
Man mere end fornemmer, at større klubber sværmer om cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen, og der kan en ny ejer skubbe begge veje – enten gøre Randers mere attraktivt som en seriøs udfordrer til toppen eller gør det interessant at se, hvor grønt græsser er andre steder.
LIVE
TransferLIVE: Her er FC Midtjyllands nye spiller
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
NYHEDER
Højbjerg har fået ny cheftræner i Marseille
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
MEDIE
Dansk landsholdsspiller er topprioritet
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT