Vildt! De kan presse AGF og Brøndby på transfers

Spillerbudgetter: Et salg af Randers FC til en udenlandsk investor kan forvandle klubben til en seriøs finansiel spiller på det danske transfermarked.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

Her er det Randers FC, vi beskæftiger os med i en tid, hvor klubben forhandler med investorer, der kan vende klubben fremtid på hovedet.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 35 millioner kroner (Nummer 7 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 2
Ejerens engagement: Kortsigtet – der forhandles om et salg til udenlandske investorer
Forventet slutplacering i foråret: 5-8

Vinterens handler
Køb: 5,5 millioner kroner
Salg: 31 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Elies Mahmoud, hentet i Lausanne
Største salg: Tammer Bany i et rekordsalg til WBA

Analyse af handlerne
Tju-bang der kom gang i handlerne i Randers, som dog formåede at holde på fremragende Simen Nordli men til gengæld slog klubbens salgsrekord med Tammer Banys skifte til West Bromwich Albion i en aftale, der kan blive 30 millioner kroner værd for Randers FC.

Der kom god penge i kassen på den konto og fire mand ud, man ikke satsede på.

Ind kom Musa Touré, lillebror til succesrige Mohamed Touré, og den australske stopper Oliver Jones fra den bedste række Down Under.

Det er alt i alt tilfredsstillende for Randers at slippe nogenlunde uskadt fra transfervinduet efter et efterår med succes, og nu har man i hvert fald truppen til at komme i Top 6, selv om slutprogrammet i grundspillet er svært.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-60 millioner kroner

Alt afhænger af, om Randers bliver solgt eller ej. Bliver klubben ikke solgt, bliver man omtrent på nuværende niveau, måske med en lille stigning. Bliver Randers solgt, kan spillerbudgettet meget vel eksplodere.

Rammer

Som med spillerbudgettet afhænger alt om, om Randers bliver solgt. Infrastrukturen har udviklet sig støt og roligt de seneste år, men som rivalerne vil Randers gerne videreudvikle sig og opruste. Tempoet afhænger af, hvor mange penge, der kommer ind i klubben.

Analyse
Kommer de investorer snart eller hvad?

Det har forlydt, at det var tæt på, men det har så også været beskeden meget længe nu, og det er ikke til at blive klog på, om det sker eller ej.

Bliver Randers solgt til dem, man taler med nu, bliver der skudt seriøst mange millioner i spillerbudgettet.

Vi kunne sagtens se et Randers nærme sig AGF og FCN, og endda i enkelte tilfælde presse en klub som Brøndby på enkelte spillere, og blive en tydelig sekser i budget i Superligaen, også med OB tilbage i rækken til sommer.

Til gengæld vil armbevægelserne være som nu, hvis man fastholder det lokale ejerskab, og så kan man blive udfordret i nogle tilfælde af naboerne i Silkeborg, Viborg og Aalborg, der sandsynligvis åbner yderligere for posen i spillerbudgettet til sommer.

Flere profiler vil sandsynligvis blive solgt til sommer, så Randers skal holde fast i succesen med at hente relativt billige folk til de offensive positioner med veteraner til at sikre en solid defensiv.

Og igen kommer meget til at afhænge af, om klubben er solgt eller ej.

Man mere end fornemmer, at større klubber sværmer om cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen, og der kan en ny ejer skubbe begge veje – enten gøre Randers mere attraktivt som en seriøs udfordrer til toppen eller gør det interessant at se, hvor grønt græsser er andre steder.






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

FCK-spiller har revet skulderen af led

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Tæt på aftale med Jürgen Klopp



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

FCM-flop i chokskifte

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Argentinsk træner kræver forbedringer

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset