Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
Her er det Randers FC, vi beskæftiger os med i en tid, hvor klubben forhandler med investorer, der kan vende klubben fremtid på hovedet.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 35 millioner kroner (Nummer 7 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 2
Ejerens engagement: Kortsigtet – der forhandles om et salg til udenlandske investorer
Forventet slutplacering i foråret: 5-8
Vinterens handler
Køb: 5,5 millioner kroner
Salg: 31 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Elies Mahmoud, hentet i Lausanne
Største salg: Tammer Bany i et rekordsalg til WBA
Analyse af handlerne
Tju-bang der kom gang i handlerne i Randers, som dog formåede at holde på fremragende Simen Nordli men til gengæld slog klubbens salgsrekord med Tammer Banys skifte til West Bromwich Albion i en aftale, der kan blive 30 millioner kroner værd for Randers FC.
Der kom god penge i kassen på den konto og fire mand ud, man ikke satsede på.
Ind kom Musa Touré, lillebror til succesrige Mohamed Touré, og den australske stopper Oliver Jones fra den bedste række Down Under.
Det er alt i alt tilfredsstillende for Randers at slippe nogenlunde uskadt fra transfervinduet efter et efterår med succes, og nu har man i hvert fald truppen til at komme i Top 6, selv om slutprogrammet i grundspillet er svært.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-60 millioner kroner
Alt afhænger af, om Randers bliver solgt eller ej. Bliver klubben ikke solgt, bliver man omtrent på nuværende niveau, måske med en lille stigning. Bliver Randers solgt, kan spillerbudgettet meget vel eksplodere.
Rammer
Som med spillerbudgettet afhænger alt om, om Randers bliver solgt. Infrastrukturen har udviklet sig støt og roligt de seneste år, men som rivalerne vil Randers gerne videreudvikle sig og opruste. Tempoet afhænger af, hvor mange penge, der kommer ind i klubben.
Analyse
Kommer de investorer snart eller hvad?
Det har forlydt, at det var tæt på, men det har så også været beskeden meget længe nu, og det er ikke til at blive klog på, om det sker eller ej.
Bliver Randers solgt til dem, man taler med nu, bliver der skudt seriøst mange millioner i spillerbudgettet.
Vi kunne sagtens se et Randers nærme sig AGF og FCN, og endda i enkelte tilfælde presse en klub som Brøndby på enkelte spillere, og blive en tydelig sekser i budget i Superligaen, også med OB tilbage i rækken til sommer.
Til gengæld vil armbevægelserne være som nu, hvis man fastholder det lokale ejerskab, og så kan man blive udfordret i nogle tilfælde af naboerne i Silkeborg, Viborg og Aalborg, der sandsynligvis åbner yderligere for posen i spillerbudgettet til sommer.
Flere profiler vil sandsynligvis blive solgt til sommer, så Randers skal holde fast i succesen med at hente relativt billige folk til de offensive positioner med veteraner til at sikre en solid defensiv.
Og igen kommer meget til at afhænge af, om klubben er solgt eller ej.
Man mere end fornemmer, at større klubber sværmer om cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen, og der kan en ny ejer skubbe begge veje – enten gøre Randers mere attraktivt som en seriøs udfordrer til toppen eller gør det interessant at se, hvor grønt græsser er andre steder.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
Tottenham henter forløsende sejr
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Bayern München laver vildt comeback
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
INTERVIEW