Vildt! De kan presse AGF og Brøndby på transfers

Spillerbudgetter: Et salg af Randers FC til en udenlandsk investor kan forvandle klubben til en seriøs finansiel spiller på det danske transfermarked.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

Her er det Randers FC, vi beskæftiger os med i en tid, hvor klubben forhandler med investorer, der kan vende klubben fremtid på hovedet.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 35 millioner kroner (Nummer 7 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 2
Ejerens engagement: Kortsigtet – der forhandles om et salg til udenlandske investorer
Forventet slutplacering i foråret: 5-8

Vinterens handler
Køb: 5,5 millioner kroner
Salg: 31 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Elies Mahmoud, hentet i Lausanne
Største salg: Tammer Bany i et rekordsalg til WBA

Analyse af handlerne
Tju-bang der kom gang i handlerne i Randers, som dog formåede at holde på fremragende Simen Nordli men til gengæld slog klubbens salgsrekord med Tammer Banys skifte til West Bromwich Albion i en aftale, der kan blive 30 millioner kroner værd for Randers FC.

Der kom god penge i kassen på den konto og fire mand ud, man ikke satsede på.

Ind kom Musa Touré, lillebror til succesrige Mohamed Touré, og den australske stopper Oliver Jones fra den bedste række Down Under.

Det er alt i alt tilfredsstillende for Randers at slippe nogenlunde uskadt fra transfervinduet efter et efterår med succes, og nu har man i hvert fald truppen til at komme i Top 6, selv om slutprogrammet i grundspillet er svært.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-60 millioner kroner

Alt afhænger af, om Randers bliver solgt eller ej. Bliver klubben ikke solgt, bliver man omtrent på nuværende niveau, måske med en lille stigning. Bliver Randers solgt, kan spillerbudgettet meget vel eksplodere.

Rammer

Som med spillerbudgettet afhænger alt om, om Randers bliver solgt. Infrastrukturen har udviklet sig støt og roligt de seneste år, men som rivalerne vil Randers gerne videreudvikle sig og opruste. Tempoet afhænger af, hvor mange penge, der kommer ind i klubben.

Analyse
Kommer de investorer snart eller hvad?

Det har forlydt, at det var tæt på, men det har så også været beskeden meget længe nu, og det er ikke til at blive klog på, om det sker eller ej.

Bliver Randers solgt til dem, man taler med nu, bliver der skudt seriøst mange millioner i spillerbudgettet.

Vi kunne sagtens se et Randers nærme sig AGF og FCN, og endda i enkelte tilfælde presse en klub som Brøndby på enkelte spillere, og blive en tydelig sekser i budget i Superligaen, også med OB tilbage i rækken til sommer.

Til gengæld vil armbevægelserne være som nu, hvis man fastholder det lokale ejerskab, og så kan man blive udfordret i nogle tilfælde af naboerne i Silkeborg, Viborg og Aalborg, der sandsynligvis åbner yderligere for posen i spillerbudgettet til sommer.

Flere profiler vil sandsynligvis blive solgt til sommer, så Randers skal holde fast i succesen med at hente relativt billige folk til de offensive positioner med veteraner til at sikre en solid defensiv.

Og igen kommer meget til at afhænge af, om klubben er solgt eller ej.

Man mere end fornemmer, at større klubber sværmer om cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen, og der kan en ny ejer skubbe begge veje – enten gøre Randers mere attraktivt som en seriøs udfordrer til toppen eller gør det interessant at se, hvor grønt græsser er andre steder.







LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Her er FCK’s modstander i Conference League

Her er AGF’s Champions League-modstander

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FCK-boss roser varm bomber

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

LIVE: Rangerer AGF over Lech Poznan

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby henter keeper – her er planen

TransferLIVE: Koster 900 millioner

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

De lurer på Kjærgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Får afvist bud på dansk profil

Klar transfermelding

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen