Vildt! De kan presse AGF og Brøndby på transfers

Spillerbudgetter: Et salg af Randers FC til en udenlandsk investor kan forvandle klubben til en seriøs finansiel spiller på det danske transfermarked.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

Her er det Randers FC, vi beskæftiger os med i en tid, hvor klubben forhandler med investorer, der kan vende klubben fremtid på hovedet.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 35 millioner kroner (Nummer 7 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 2
Ejerens engagement: Kortsigtet – der forhandles om et salg til udenlandske investorer
Forventet slutplacering i foråret: 5-8

Vinterens handler
Køb: 5,5 millioner kroner
Salg: 31 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Elies Mahmoud, hentet i Lausanne
Største salg: Tammer Bany i et rekordsalg til WBA

Analyse af handlerne
Tju-bang der kom gang i handlerne i Randers, som dog formåede at holde på fremragende Simen Nordli men til gengæld slog klubbens salgsrekord med Tammer Banys skifte til West Bromwich Albion i en aftale, der kan blive 30 millioner kroner værd for Randers FC.

Der kom god penge i kassen på den konto og fire mand ud, man ikke satsede på.

Ind kom Musa Touré, lillebror til succesrige Mohamed Touré, og den australske stopper Oliver Jones fra den bedste række Down Under.

Det er alt i alt tilfredsstillende for Randers at slippe nogenlunde uskadt fra transfervinduet efter et efterår med succes, og nu har man i hvert fald truppen til at komme i Top 6, selv om slutprogrammet i grundspillet er svært.

Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 35-60 millioner kroner

Alt afhænger af, om Randers bliver solgt eller ej. Bliver klubben ikke solgt, bliver man omtrent på nuværende niveau, måske med en lille stigning. Bliver Randers solgt, kan spillerbudgettet meget vel eksplodere.

Rammer

Som med spillerbudgettet afhænger alt om, om Randers bliver solgt. Infrastrukturen har udviklet sig støt og roligt de seneste år, men som rivalerne vil Randers gerne videreudvikle sig og opruste. Tempoet afhænger af, hvor mange penge, der kommer ind i klubben.

Analyse
Kommer de investorer snart eller hvad?

Det har forlydt, at det var tæt på, men det har så også været beskeden meget længe nu, og det er ikke til at blive klog på, om det sker eller ej.

Bliver Randers solgt til dem, man taler med nu, bliver der skudt seriøst mange millioner i spillerbudgettet.

Vi kunne sagtens se et Randers nærme sig AGF og FCN, og endda i enkelte tilfælde presse en klub som Brøndby på enkelte spillere, og blive en tydelig sekser i budget i Superligaen, også med OB tilbage i rækken til sommer.

Til gengæld vil armbevægelserne være som nu, hvis man fastholder det lokale ejerskab, og så kan man blive udfordret i nogle tilfælde af naboerne i Silkeborg, Viborg og Aalborg, der sandsynligvis åbner yderligere for posen i spillerbudgettet til sommer.

Flere profiler vil sandsynligvis blive solgt til sommer, så Randers skal holde fast i succesen med at hente relativt billige folk til de offensive positioner med veteraner til at sikre en solid defensiv.

Og igen kommer meget til at afhænge af, om klubben er solgt eller ej.

Man mere end fornemmer, at større klubber sværmer om cheftræner Rasmus Bertelsen og direktør Søren Pedersen, og der kan en ny ejer skubbe begge veje – enten gøre Randers mere attraktivt som en seriøs udfordrer til toppen eller gør det interessant at se, hvor grønt græsser er andre steder.





LIVE

TransferLIVE: Real henter ombejlet angriber

Franco Baresi er død

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Transfer på vej: AGF vil score millioner



LIVE

Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Her er FC Københavns vej i Europa

Er de også færdige i OB?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tottenham-flop i stor transfer

‘En trøstepræmie af en turnering’

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

AGF i Europa: De venter i næste runde



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Her er FCK’s næste modstander i Europa

De vil have Jelert

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Vildt Superliga-rygte afvises

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Her er FC Midtjyllands vej i Europa