Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
I dag ser vi på Sønderjyske, der kom godt fra land i efteråret som oprykker men stadig langt fra har fuldført missionen, der er overlevelse i Superligaen.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 27 millioner (Nummer 12 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 3
Ejerens engagement: De vil Sønderjyske alt godt, men det er naivt ikke at se muligheden for, klubben bliver solgt igen eller får nye investeringer udefra om nogle år med den interesse, der er for Superliga-klubber.
Forventet slutplacering i foråret: 10-12
Vinterens handler
Køb: 5 millioner kroner
Salg: 0,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Marcus Bundgaard, keeper hentet i Elfsborg
Største salg: Mikkel Ladefoged med et skifte for en beskeden sum til Västerås
Analyse af handlerne
Sønderjyske gik ikke helt amok i nye spillere sidste sommer men holdt sammen på stammen i det hold, der rykkede op.
Dermed har man her halvvejs også haft råd til at justere og skrue op med en aftale til 23-årige Marcus Bundgaard fra Elfsborg, en spiller der for et lille år siden skiftede fra Vendsyssel og er opvokset i AaB's ungdomsafdeling.
Matti Olsen har sluttet sig til forsvaret fra Hvidovre, mens man prøver en 23-årig amerikaner, Matthew Hoppe, fra Middlesbrough, og så lykkedes det at holde på profilerne anført af Lirim Qamili, der har været fremragende siden sit skifte fra Hvidovre i august.
Sønderjyske er stærkere end for en måned siden, og mere kan man ikke bede om, når man som oprykker ligger fornuftigt til overlevelse men stadig skal kæmpe for det i nedrykningsslutspillet til april og maj.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 25-35 millioner kroner
Sønderjyskes budget afhænger af, om man er i Superligaen eller 1. Division, og selv med en ny Superliga-billet kommer forbruget absolut ikke til at eksplodere i omfang.
Rammer
De andre Superliga-klubber enten bygger eller har kæmpestore planer om det, og Sønderjyske kommer lige straks med et stort baneprojekt til et tocifret millionbeløb, der står klart i løbet af de næste måneder. Der er ikke de samme økonomiske muskler som oppe i toppen af Superligaen, men sammenlignet med tidligere bliver der trykket på speederen i Haderslev.
Analyse
Det handler om overlevelse, men sønderjyderne viste spændende takter i efteråret som oprykkere og har klogt holdt på de gode kræfter, der gjorde Sønderjyske til et positivt bekendtskab.
Matti Olsen slutter sig til fra Hvidovre til defensiven og følger samme vej som den store åbenbaring Lirim Qamili, mens det lykkedes at holde bejlerne væk fra netop Qamili, der er et oplagt salgsemne til sommer.
Sønderjyske kommer sandsynligvis til at følge recepten med boldspillere og offensive kvaliteter, selv hvis man rykker ud, og på den måde er klubben væsentlig anderledes end før 2022-nedrykningen.
Men selvfølgelig afhænger alt andet af Superliga-billetten, og man er langt fra Superligaens midterfelt, hvor budgetterne kan runde 40 millioner kroner til sommer.
Det er overlevelse og spillersalg, der er på menuen plus flere billige transfer-pletskud, og man har nok igen et af ligaens mindste budgetter, hvis man overlever til sommer.
Så ja, budgettet stiger sikkert, hvis man overlever, men Sønderjyske ligger indtil videre sammen med en række andre klubber i spændet mellem Superligaens nederste halvdel og toppen af 1. Division.
Over tid vil det være naivt ikke at se muligheden for, at der igen sker ændringer i Sønderjyskes ejerskab, ligesom det er muligt adskillige andre steder. Fordi det gik galt med Robert Platek betyder det ikke, at det også vil gøre det med andre ejere.
Men det er også vigtigt at nævne, at der er kommet økonomisk power i ejerskabet, der har muligheden for at investere yderligere i det sportslige setup i klubben, hvis man en dag ønsker det.
LIVE
LIVE: På rov igen – præsenterer endnu en keeper
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
OPTAKT
Brighton – Manchester United
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
MEDIE
Dansk profil færdig i tysk klub, men
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
INTERVIEW
Nicolai Vallys med kryptisk transfer-melding
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
NYHEDER