De overpræsterer på budget og transfers

Spillerbudgetter: Sønderjyske skal klare sig med et budget, der er mindre end alle andres i Superligaen – det klarer man meget godt indtil videre.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

I dag ser vi på Sønderjyske, der kom godt fra land i efteråret som oprykker men stadig langt fra har fuldført missionen, der er overlevelse i Superligaen.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 27 millioner (Nummer 12 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 3
Ejerens engagement: De vil Sønderjyske alt godt, men det er naivt ikke at se muligheden for, klubben bliver solgt igen eller får nye investeringer udefra om nogle år med den interesse, der er for Superliga-klubber.
Forventet slutplacering i foråret: 10-12

Vinterens handler
Køb: 5 millioner kroner
Salg: 0,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Marcus Bundgaard, keeper hentet i Elfsborg
Største salg: Mikkel Ladefoged med et skifte for en beskeden sum til Västerås

Analyse af handlerne

Sønderjyske gik ikke helt amok i nye spillere sidste sommer men holdt sammen på stammen i det hold, der rykkede op.

Dermed har man her halvvejs også haft råd til at justere og skrue op med en aftale til 23-årige Marcus Bundgaard fra Elfsborg, en spiller der for et lille år siden skiftede fra Vendsyssel og er opvokset i AaB's ungdomsafdeling.

Matti Olsen har sluttet sig til forsvaret fra Hvidovre, mens man prøver en 23-årig amerikaner, Matthew Hoppe, fra Middlesbrough, og så lykkedes det at holde på profilerne anført af Lirim Qamili, der har været fremragende siden sit skifte fra Hvidovre i august.

Sønderjyske er stærkere end for en måned siden, og mere kan man ikke bede om, når man som oprykker ligger fornuftigt til overlevelse men stadig skal kæmpe for det i nedrykningsslutspillet til april og maj.

Tipsbladets bud: Her er de om et år

Spillerbudget: 25-35 millioner kroner

Sønderjyskes budget afhænger af, om man er i Superligaen eller 1. Division, og selv med en ny Superliga-billet kommer forbruget absolut ikke til at eksplodere i omfang.

Rammer

De andre Superliga-klubber enten bygger eller har kæmpestore planer om det, og Sønderjyske kommer lige straks med et stort baneprojekt til et tocifret millionbeløb, der står klart i løbet af de næste måneder. Der er ikke de samme økonomiske muskler som oppe i toppen af Superligaen, men sammenlignet med tidligere bliver der trykket på speederen i Haderslev.

Analyse

Det handler om overlevelse, men sønderjyderne viste spændende takter i efteråret som oprykkere og har klogt holdt på de gode kræfter, der gjorde Sønderjyske til et positivt bekendtskab.

Matti Olsen slutter sig til fra Hvidovre til defensiven og følger samme vej som den store åbenbaring Lirim Qamili, mens det lykkedes at holde bejlerne væk fra netop Qamili, der er et oplagt salgsemne til sommer.

Sønderjyske kommer sandsynligvis til at følge recepten med boldspillere og offensive kvaliteter, selv hvis man rykker ud, og på den måde er klubben væsentlig anderledes end før 2022-nedrykningen.

Men selvfølgelig afhænger alt andet af Superliga-billetten, og man er langt fra Superligaens midterfelt, hvor budgetterne kan runde 40 millioner kroner til sommer.

Det er overlevelse og spillersalg, der er på menuen plus flere billige transfer-pletskud, og man har nok igen et af ligaens mindste budgetter, hvis man overlever til sommer.

Så ja, budgettet stiger sikkert, hvis man overlever, men Sønderjyske ligger indtil videre sammen med en række andre klubber i spændet mellem Superligaens nederste halvdel og toppen af 1. Division.

Over tid vil det være naivt ikke at se muligheden for, at der igen sker ændringer i Sønderjyskes ejerskab, ligesom det er muligt adskillige andre steder. Fordi det gik galt med Robert Platek betyder det ikke, at det også vil gøre det med andre ejere.

Men det er også vigtigt at nævne, at der er kommet økonomisk power i ejerskabet, der har muligheden for at investere yderligere i det sportslige setup i klubben, hvis man en dag ønsker det.





I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter




LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Nedtur for Højlund og Napoli

Her spiller Lasse Schöne i dag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Fyrer landstræner to måneder før VM



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

‘Så brænder hele København ned’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Fik blackout på Brøndby Stadion

Det er aldrig sket før

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Steve Cooper storroser stjerne



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Chelsea – Manchester United

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

Ringet op af Brøndby-træner

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Kan koste Brøndby flere millioner

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Nu klager FC Barcelona igen

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Fifa kritiserer transportpriser under

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske