De overpræsterer på budget og transfers

Spillerbudgetter: Sønderjyske skal klare sig med et budget, der er mindre end alle andres i Superligaen – det klarer man meget godt indtil videre.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

I dag ser vi på Sønderjyske, der kom godt fra land i efteråret som oprykker men stadig langt fra har fuldført missionen, der er overlevelse i Superligaen.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 27 millioner (Nummer 12 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 3
Ejerens engagement: De vil Sønderjyske alt godt, men det er naivt ikke at se muligheden for, klubben bliver solgt igen eller får nye investeringer udefra om nogle år med den interesse, der er for Superliga-klubber.
Forventet slutplacering i foråret: 10-12

Vinterens handler
Køb: 5 millioner kroner
Salg: 0,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Marcus Bundgaard, keeper hentet i Elfsborg
Største salg: Mikkel Ladefoged med et skifte for en beskeden sum til Västerås

Analyse af handlerne

Sønderjyske gik ikke helt amok i nye spillere sidste sommer men holdt sammen på stammen i det hold, der rykkede op.

Dermed har man her halvvejs også haft råd til at justere og skrue op med en aftale til 23-årige Marcus Bundgaard fra Elfsborg, en spiller der for et lille år siden skiftede fra Vendsyssel og er opvokset i AaB's ungdomsafdeling.

Matti Olsen har sluttet sig til forsvaret fra Hvidovre, mens man prøver en 23-årig amerikaner, Matthew Hoppe, fra Middlesbrough, og så lykkedes det at holde på profilerne anført af Lirim Qamili, der har været fremragende siden sit skifte fra Hvidovre i august.

Sønderjyske er stærkere end for en måned siden, og mere kan man ikke bede om, når man som oprykker ligger fornuftigt til overlevelse men stadig skal kæmpe for det i nedrykningsslutspillet til april og maj.

Tipsbladets bud: Her er de om et år

Spillerbudget: 25-35 millioner kroner

Sønderjyskes budget afhænger af, om man er i Superligaen eller 1. Division, og selv med en ny Superliga-billet kommer forbruget absolut ikke til at eksplodere i omfang.

Rammer

De andre Superliga-klubber enten bygger eller har kæmpestore planer om det, og Sønderjyske kommer lige straks med et stort baneprojekt til et tocifret millionbeløb, der står klart i løbet af de næste måneder. Der er ikke de samme økonomiske muskler som oppe i toppen af Superligaen, men sammenlignet med tidligere bliver der trykket på speederen i Haderslev.

Analyse

Det handler om overlevelse, men sønderjyderne viste spændende takter i efteråret som oprykkere og har klogt holdt på de gode kræfter, der gjorde Sønderjyske til et positivt bekendtskab.

Matti Olsen slutter sig til fra Hvidovre til defensiven og følger samme vej som den store åbenbaring Lirim Qamili, mens det lykkedes at holde bejlerne væk fra netop Qamili, der er et oplagt salgsemne til sommer.

Sønderjyske kommer sandsynligvis til at følge recepten med boldspillere og offensive kvaliteter, selv hvis man rykker ud, og på den måde er klubben væsentlig anderledes end før 2022-nedrykningen.

Men selvfølgelig afhænger alt andet af Superliga-billetten, og man er langt fra Superligaens midterfelt, hvor budgetterne kan runde 40 millioner kroner til sommer.

Det er overlevelse og spillersalg, der er på menuen plus flere billige transfer-pletskud, og man har nok igen et af ligaens mindste budgetter, hvis man overlever til sommer.

Så ja, budgettet stiger sikkert, hvis man overlever, men Sønderjyske ligger indtil videre sammen med en række andre klubber i spændet mellem Superligaens nederste halvdel og toppen af 1. Division.

Over tid vil det være naivt ikke at se muligheden for, at der igen sker ændringer i Sønderjyskes ejerskab, ligesom det er muligt adskillige andre steder. Fordi det gik galt med Robert Platek betyder det ikke, at det også vil gøre det med andre ejere.

Men det er også vigtigt at nævne, at der er kommet økonomisk power i ejerskabet, der har muligheden for at investere yderligere i det sportslige setup i klubben, hvis man en dag ønsker det.



Dansker færdig i Ajax?

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Medier i svime: Den bedste!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Manchester United rasende

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Brøndby bekræfter salg

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

– Overdrevet og unuanceret

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Hård kritik af FC København-stjerne

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Han er verdens bedste fodboldspiller

Aldrig set før

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Albert Grønbæk skifter agent

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’