Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.
I dag ser vi på Sønderjyske, der kom godt fra land i efteråret som oprykker men stadig langt fra har fuldført missionen, der er overlevelse i Superligaen.
OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 27 millioner (Nummer 12 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 3
Ejerens engagement: De vil Sønderjyske alt godt, men det er naivt ikke at se muligheden for, klubben bliver solgt igen eller får nye investeringer udefra om nogle år med den interesse, der er for Superliga-klubber.
Forventet slutplacering i foråret: 10-12
Vinterens handler
Køb: 5 millioner kroner
Salg: 0,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Marcus Bundgaard, keeper hentet i Elfsborg
Største salg: Mikkel Ladefoged med et skifte for en beskeden sum til Västerås
Analyse af handlerne
Sønderjyske gik ikke helt amok i nye spillere sidste sommer men holdt sammen på stammen i det hold, der rykkede op.
Dermed har man her halvvejs også haft råd til at justere og skrue op med en aftale til 23-årige Marcus Bundgaard fra Elfsborg, en spiller der for et lille år siden skiftede fra Vendsyssel og er opvokset i AaB's ungdomsafdeling.
Matti Olsen har sluttet sig til forsvaret fra Hvidovre, mens man prøver en 23-årig amerikaner, Matthew Hoppe, fra Middlesbrough, og så lykkedes det at holde på profilerne anført af Lirim Qamili, der har været fremragende siden sit skifte fra Hvidovre i august.
Sønderjyske er stærkere end for en måned siden, og mere kan man ikke bede om, når man som oprykker ligger fornuftigt til overlevelse men stadig skal kæmpe for det i nedrykningsslutspillet til april og maj.
Tipsbladets bud: Her er de om et år
Spillerbudget: 25-35 millioner kroner
Sønderjyskes budget afhænger af, om man er i Superligaen eller 1. Division, og selv med en ny Superliga-billet kommer forbruget absolut ikke til at eksplodere i omfang.
Rammer
De andre Superliga-klubber enten bygger eller har kæmpestore planer om det, og Sønderjyske kommer lige straks med et stort baneprojekt til et tocifret millionbeløb, der står klart i løbet af de næste måneder. Der er ikke de samme økonomiske muskler som oppe i toppen af Superligaen, men sammenlignet med tidligere bliver der trykket på speederen i Haderslev.
Analyse
Det handler om overlevelse, men sønderjyderne viste spændende takter i efteråret som oprykkere og har klogt holdt på de gode kræfter, der gjorde Sønderjyske til et positivt bekendtskab.
Matti Olsen slutter sig til fra Hvidovre til defensiven og følger samme vej som den store åbenbaring Lirim Qamili, mens det lykkedes at holde bejlerne væk fra netop Qamili, der er et oplagt salgsemne til sommer.
Sønderjyske kommer sandsynligvis til at følge recepten med boldspillere og offensive kvaliteter, selv hvis man rykker ud, og på den måde er klubben væsentlig anderledes end før 2022-nedrykningen.
Men selvfølgelig afhænger alt andet af Superliga-billetten, og man er langt fra Superligaens midterfelt, hvor budgetterne kan runde 40 millioner kroner til sommer.
Det er overlevelse og spillersalg, der er på menuen plus flere billige transfer-pletskud, og man har nok igen et af ligaens mindste budgetter, hvis man overlever til sommer.
Så ja, budgettet stiger sikkert, hvis man overlever, men Sønderjyske ligger indtil videre sammen med en række andre klubber i spændet mellem Superligaens nederste halvdel og toppen af 1. Division.
Over tid vil det være naivt ikke at se muligheden for, at der igen sker ændringer i Sønderjyskes ejerskab, ligesom det er muligt adskillige andre steder. Fordi det gik galt med Robert Platek betyder det ikke, at det også vil gøre det med andre ejere.
Men det er også vigtigt at nævne, at der er kommet økonomisk power i ejerskabet, der har muligheden for at investere yderligere i det sportslige setup i klubben, hvis man en dag ønsker det.
LIVE
LIVE: Superliga-oprykker forlænger
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
NYHEDER
Massefyring i AC Milan
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Esbjerg er tilbage i oprykningskampen
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
TOPNYHED
Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
HELT VILDT
Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
EKSKLUSIVT
Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder
Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
AVIS
Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Tager skylden for misset Champions League
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
BIZART