De overpræsterer på budget og transfers

Spillerbudgetter: Sønderjyske skal klare sig med et budget, der er mindre end alle andres i Superligaen – det klarer man meget godt indtil videre.



Superligaens transfervindue er lukket i, og vi på Tipsbladet ser nu nærmere på rigets tilstand i hver af de 12 Superliga-klubber efter vinterens handler og med et kig på hver klubs spillerbudget og fremtidsudsigter.

I dag ser vi på Sønderjyske, der kom godt fra land i efteråret som oprykker men stadig langt fra har fuldført missionen, der er overlevelse i Superligaen.

OVERBLIK
Anslået spillerbudget: 27 millioner (Nummer 12 i Superligaen)
Økonomisk styrke: 2
Ejerens økonomiske styrke: 3
Ejerens engagement: De vil Sønderjyske alt godt, men det er naivt ikke at se muligheden for, klubben bliver solgt igen eller får nye investeringer udefra om nogle år med den interesse, der er for Superliga-klubber.
Forventet slutplacering i foråret: 10-12

Vinterens handler
Køb: 5 millioner kroner
Salg: 0,5 millioner kroner
Dyreste nye spiller: Marcus Bundgaard, keeper hentet i Elfsborg
Største salg: Mikkel Ladefoged med et skifte for en beskeden sum til Västerås

Analyse af handlerne

Sønderjyske gik ikke helt amok i nye spillere sidste sommer men holdt sammen på stammen i det hold, der rykkede op.

Dermed har man her halvvejs også haft råd til at justere og skrue op med en aftale til 23-årige Marcus Bundgaard fra Elfsborg, en spiller der for et lille år siden skiftede fra Vendsyssel og er opvokset i AaB's ungdomsafdeling.

Matti Olsen har sluttet sig til forsvaret fra Hvidovre, mens man prøver en 23-årig amerikaner, Matthew Hoppe, fra Middlesbrough, og så lykkedes det at holde på profilerne anført af Lirim Qamili, der har været fremragende siden sit skifte fra Hvidovre i august.

Sønderjyske er stærkere end for en måned siden, og mere kan man ikke bede om, når man som oprykker ligger fornuftigt til overlevelse men stadig skal kæmpe for det i nedrykningsslutspillet til april og maj.

Tipsbladets bud: Her er de om et år

Spillerbudget: 25-35 millioner kroner

Sønderjyskes budget afhænger af, om man er i Superligaen eller 1. Division, og selv med en ny Superliga-billet kommer forbruget absolut ikke til at eksplodere i omfang.

Rammer

De andre Superliga-klubber enten bygger eller har kæmpestore planer om det, og Sønderjyske kommer lige straks med et stort baneprojekt til et tocifret millionbeløb, der står klart i løbet af de næste måneder. Der er ikke de samme økonomiske muskler som oppe i toppen af Superligaen, men sammenlignet med tidligere bliver der trykket på speederen i Haderslev.

Analyse

Det handler om overlevelse, men sønderjyderne viste spændende takter i efteråret som oprykkere og har klogt holdt på de gode kræfter, der gjorde Sønderjyske til et positivt bekendtskab.

Matti Olsen slutter sig til fra Hvidovre til defensiven og følger samme vej som den store åbenbaring Lirim Qamili, mens det lykkedes at holde bejlerne væk fra netop Qamili, der er et oplagt salgsemne til sommer.

Sønderjyske kommer sandsynligvis til at følge recepten med boldspillere og offensive kvaliteter, selv hvis man rykker ud, og på den måde er klubben væsentlig anderledes end før 2022-nedrykningen.

Men selvfølgelig afhænger alt andet af Superliga-billetten, og man er langt fra Superligaens midterfelt, hvor budgetterne kan runde 40 millioner kroner til sommer.

Det er overlevelse og spillersalg, der er på menuen plus flere billige transfer-pletskud, og man har nok igen et af ligaens mindste budgetter, hvis man overlever til sommer.

Så ja, budgettet stiger sikkert, hvis man overlever, men Sønderjyske ligger indtil videre sammen med en række andre klubber i spændet mellem Superligaens nederste halvdel og toppen af 1. Division.

Over tid vil det være naivt ikke at se muligheden for, at der igen sker ændringer i Sønderjyskes ejerskab, ligesom det er muligt adskillige andre steder. Fordi det gik galt med Robert Platek betyder det ikke, at det også vil gøre det med andre ejere.

Men det er også vigtigt at nævne, at der er kommet økonomisk power i ejerskabet, der har muligheden for at investere yderligere i det sportslige setup i klubben, hvis man en dag ønsker det.





Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek



LIVE

TransferLIVE: Barça vil lukke kæmpetransfer


Afsløring: Christian Sørensen til lægetjek

Afsløring: Topklub byder på Musa Juwara

Superliga-spiller tiltalt for grov vold

Nu går de all-in på Højlund

Kæmpe Superliga-salg – nu kan han hentes gratis

Helt i chok: ‘Vi er sønderknuste’

Supercomputer: De ville smadre Superligaen!


EKSKLUSIVT

Afsløring: Frankfurt byder kæmpe beløb på Froholdt


Melder direkte ud: Vil have Thomas Franks stjerne

Dansk klub i ekstase: Ikke sket i 51 år

Stjerne enig med Barcelona – her er kongelønnen

Afsløring: FCM forlænger og udlejer stortalent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 5 bud på AaB’s nye sportschef


Dansk træner om Eriksen-ankomst: ‘Drømmen lever’

Udenlandsk interesse for dansk målsluger

De to er Superligaens mest værdifulde spillere

Monstertransfer i Premier League?

Morten Bruun peger på den kommende AGF-cheftræner


TRANSFER

Bekræfter Brøndby-skifte – fravalgte denne klub


Gareth Southgate i chokskifte?

Nu bekræfter FCK

Kollapset FCK-skifte – nu er han rasende

Ydmyget af dansker – tidl. Brøndby-stjerne raser

Morten Hjulmand til storklub?

Afviste denne klub – derfor vælger han FCK

Sov ikke efter nederlag til Danmark



Afsløring: Kim Daugaard tæt på Hvidovre

Varme rygter: ‘Eriksen bliver stjernen her’

Ny melding – trækker FCK-skifte i langdrag?

In or out? FCK har brug for klarhed!

Chokerstatning for Thomas Frank?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Transferplanen: CV dropper guldjagten!

Spotpris? Så lidt vil de byde på Liverpool-legende

Helt vildt: Horsens forhandler om gigantisk salg

Afsløring: Færdig i Brøndby – på vej til Italien

Troels Bech forklarer manglende pressemeddelelse

U19-landsholdet smadrer Montenegro

Forslag til Superliga-klub: Køb Emil Frederiksen!



“Personlige årsager” ændrer OB’s trænerteam

Klar melding om Morten Karlsen

Real Madrid vil hente Liverpool-profil

Kaoskamp ved klub-VM

Knap 50.000 tomme sæder – stjernetræner forbavset

Tung kampstart i Trencin

SIF-søsterklub kyles ud af Conference League

Afsløring: Tysk klub henter Frederik Christensen

Holger Rune vinder sikkert trods bizar optakt

Barcelona fører kampen om spansk stjerneskud

Tour de France 2025: Se spritnyt show

Bekræfter interesse: ‘Bo er en fremragende træner’



Dansker forlader Brentford

Beordrer storklub: Matt O’Riley er løsningen

Afsløring: Lyngby forlænger med vigtig profil