God lir: Opkalder sandwich efter dansker

Den svenske restaurant Makki Makki har opkaldt en sandwich efter Vito Hammershøy-Mistrati, og danskeren fortæller til Tipsbladet, at han synes, at det er ganske sjov gimmick.



Hvis du befinder dig i Stockholm og er sulten, kan det være, at du tager et smut forbi Makki Makki.

På menukortet finder du en sandwich ved navn Mistrati, som består af blandt andet pepperoni og salami.

Tilfældigt?

Ikke helt, fordi sandwichen er faktisk opkaldt efter Vito Hammershøj-Mistrati grundet sin tid i Norrköping.

Jörgen Löwenfeldt, der er medejer af sandwichstedet, er nemlig fan af IFK Norrköping, og han har kastet sin kærlighed på danskeren.

– Baggrunden er, at vi er flere medejere med baggrund i Norrköping, og Vito er en supersub (stærk erstatning), som alle sætter pris på. Derfor var det givet og klart, at han ville have sin egen sandwich. Dels fordi han har bidraget med sine præstationer, hvor han har været afgørende, så havde vi nok ikke overlevet i Allsvenskan uden ham, og dels fordi han har en indstilling, der er lidt atypisk for en fodboldspiller, fortæller medejeren til det lokale Norrköping-medie nt.se.

Da Tipsbladet konfronterer danskeren med hyldesten fra restauranten, griner han.

– Det er en sjov gestus. Det gør mig da glad, at de synes, at jeg har gjort det så godt, at der skal opkaldes en sandwich efter mig. Der er også nogle af holdkammeraterne i Sverige, der sagde det til mig. Jeg synes, at det er fedt og meget sjovt. Det er sejt gjort. Deres biks ligger så i Stockholm. Det er godt lavet.

Spiser du også pepperoni og salami i din sandwich?

– Ja, det kan jeg godt finde på, siger den B.93-spiller med et grin til Tipsbladet.

Hvordan har du det med, at du har givet så stort et indtryk, at de har opkaldt en sandwich efter dig?

– Det er jeg da mega-stolt og ydmyg over for. Den hedder så en ‘Supersub’, fordi jeg var supersub i en periode, hvilket er fedt, men også ikke så fedt. Jeg er glad for, at de har gjort det. Jeg har alligevel i de to sæsoner lavet 12 mål og otte assists. Det er nogle okay stats i forhold til, at jeg ikke spillede så meget i den seneste sæson.

Måske får du også opkaldt noget efter dig i B.93?

– Ja, jeg sidder og tænker, om jeg kan finde på noget. Det må tiden vise. Først skal jeg præstere lidt. Der er selvfølgelig nogle forventninger til, at jeg gør en forskel. Det håber jeg, at jeg kan.

32-årige Vito Hammershøy-Mistrati nåede at spille 57 kampe for den svenske klub, og danskeren kan i hvert fald altid tage til Stockholm, hvis han vil have en ‘Mistrati-sandwich’.







LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Vil ikke juble i Parken

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

Superliga-LIVE: Svensson giver Superliga-debut

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

– Det skal Bo Svensson være ret obs på

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Supercomputer: De vinder Superligaen