Hvis du befinder dig i Stockholm og er sulten, kan det være, at du tager et smut forbi Makki Makki.
På menukortet finder du en sandwich ved navn Mistrati, som består af blandt andet pepperoni og salami.
Tilfældigt?
Ikke helt, fordi sandwichen er faktisk opkaldt efter Vito Hammershøj-Mistrati grundet sin tid i Norrköping.
Jörgen Löwenfeldt, der er medejer af sandwichstedet, er nemlig fan af IFK Norrköping, og han har kastet sin kærlighed på danskeren.
– Baggrunden er, at vi er flere medejere med baggrund i Norrköping, og Vito er en supersub (stærk erstatning), som alle sætter pris på. Derfor var det givet og klart, at han ville have sin egen sandwich. Dels fordi han har bidraget med sine præstationer, hvor han har været afgørende, så havde vi nok ikke overlevet i Allsvenskan uden ham, og dels fordi han har en indstilling, der er lidt atypisk for en fodboldspiller, fortæller medejeren til det lokale Norrköping-medie nt.se.
Da Tipsbladet konfronterer danskeren med hyldesten fra restauranten, griner han.
– Det er en sjov gestus. Det gør mig da glad, at de synes, at jeg har gjort det så godt, at der skal opkaldes en sandwich efter mig. Der er også nogle af holdkammeraterne i Sverige, der sagde det til mig. Jeg synes, at det er fedt og meget sjovt. Det er sejt gjort. Deres biks ligger så i Stockholm. Det er godt lavet.
Spiser du også pepperoni og salami i din sandwich?
– Ja, det kan jeg godt finde på, siger den B.93-spiller med et grin til Tipsbladet.
Hvordan har du det med, at du har givet så stort et indtryk, at de har opkaldt en sandwich efter dig?
– Det er jeg da mega-stolt og ydmyg over for. Den hedder så en ‘Supersub’, fordi jeg var supersub i en periode, hvilket er fedt, men også ikke så fedt. Jeg er glad for, at de har gjort det. Jeg har alligevel i de to sæsoner lavet 12 mål og otte assists. Det er nogle okay stats i forhold til, at jeg ikke spillede så meget i den seneste sæson.
Måske får du også opkaldt noget efter dig i B.93?
– Ja, jeg sidder og tænker, om jeg kan finde på noget. Det må tiden vise. Først skal jeg præstere lidt. Der er selvfølgelig nogle forventninger til, at jeg gør en forskel. Det håber jeg, at jeg kan.
32-årige Vito Hammershøy-Mistrati nåede at spille 57 kampe for den svenske klub, og danskeren kan i hvert fald altid tage til Stockholm, hvis han vil have en ‘Mistrati-sandwich’.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
AVIS
Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Arsenal-træner er rasende
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Dansk viking på vej mod trist afslutning
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
TRANSFER