Kaos i Grækenland: Klubpræsident trækker sig

Ejeren af Olympiakos stopper som præsident for ligaen, hvor kampene skal spilles uden tilskuere i to måneder.



Præsidenten for den bedste græske fodboldrække trækker sig, dagen efter at regeringen har indført et tilskuerforbud.

Vangelis Marinakis, der ejer storklubben Olympiakos, meddeler tirsdag, at han stopper på grund af manglende tillid til flere medlemmer af ligaforeningens bestyrelse.

– Jeg har hverken tid eller lyst til fortsat at være involveret i ledelsen af ligaen, da ord og handlinger hos visse bestyrelsesmedlemmer ikke stemmer overens, skriver Marinakis ifølge AFP i et brev til bestyrelsen.

Mandag indførte Grækenlands et tilskuerforbud til fodboldkampe i hele landet i to måneder frem til 12. februar.

Tiltaget skal dæmme op for en bølge af vold og uroligheder i forbindelse med sportsbegivenheder i Grækenland.

Særligt fodboldkampe har været ramt af voldelige episoder, men det var dog en volleyballkamp i Athen, der mandag fik regeringen til at indføre et landsdækkende tilskuerforbud.

Tiltaget blev indført, efter at en politibetjent i sidste uge blev alvorligt såret af pyroteknik i forbindelse med en volleyballkamp mellem Olympiakos og Panathinaikos. De to klubber er også ærkerivaler i fodbold.

Ud over posten som ligapræsident ejer Vangelis Marinakis både Olympiakos samt engelske Nottingham Forest, der spiller i Premier League.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Storroser 18-årig FCK-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afviste Premier League-klubber