Kasper Schmeichel skal fremover vogte buret i storklubben Celtic, og er der én, der ved, hvad der venter Danmarks landsholdsmålmand, så er det Thomas Gravesen.
Gravesen nåede at spille 27 kampe for storklubben i efteråret af sin aktive karriere, og han jubler over Schmeichels skifte til traditionsklubben.
– Jeg håber det helt vildt meget, er hans første indskyldese over telefonen, da Tipsbladet fanger ham.
– Det viser en Kasper Schmeichel, der er klar til at tage et skridt til en af de store klubber i Skotland. Det viser, at han tænker over, at det ikke er ovre endnu. Han har masser af muligheder i Celtic! Det er den skotske liga, ja, men du spiller Champions League hvert eneste år. Det hedder kampen om mesterskabet og Champions League, så for mig at se er det en no-brainer, uddyber landsholdslegenden.

Han kalder det et fantastisk skifte for Schmeichel, der bliver genforenet med sin tidligere træner i Leicester, Brendan Rodgers. Og så er Gravesen heller ikke i tvivl om, at Schmeichel vil jagte rekorder.
– Man forventer, at de spiller med om mesterskabet og vinder det hvert år. Han er en vinder, og han har vindergenet i sig. Han var med i den lange streak under Åge Hareide, hvor man ikke tabte i 34 kampe, og muligheden for at lave sådan nogle streaks i Skotland er eksisterende. Sådan noget elsker han – at slå rekorder og spille på øverste niveau.
– Jeg ser faktisk, at han kan gå hen og lave tæt på en rekord for færrest scorede mål imod ham – så god synes jeg stadig, at han er, spår Gravesen.
Skal Kasper Schmeichel sætte den slags rekorder i den skotske Premiership, så kræver det noget helt særligt. For Rangers havde en exceptionel defensiv tilbage i mesterskabssæsonen 2016/2017, hvor man blot indkasserede 13 mål i 38 ligakampe. I mellemtiden blev det også til hele 26 clean sheets.
Alle vil slå Celtic
Thomas Gravesen nåede at være på kontrakt i Glasgow-klubben i to år fra 2006 til 2008. Godt nok var han udlejet til Everton i halvdelen af tiden, men han forestiller sig, at fodboldkulturen i Skotland passer perfekt til den 37-årige målmand.
– Vi så selv de skotske fans, da de rejste til Tyskland, hvor vokale de var, og hvor meget fest de kunne lave. Det er et meget fint tegn på, hvad skotsk fodbold indebærer. Måden som fodbold bliver diskuteret og spillet på i Skotland passer lige til Kasper Schmeichel.
– Den skotske liga er bundet op på, at Celtic og Rangers er de to store klubber. Det er en fin besøgt liga, og så bliver der gået til den. De mindre klubber vil vise sig frem mod de store klubber, så stadions bliver fyldt, når Celtic og Rangers kommer på besøg i de mindre klubber. Måden, man bliver taget imod på, er forventningens glæde, og så håber man altid på, at man kan slå Celtic og Rangers, siger Gravesen.

Landsholdsfremtiden?
Fremtiden er altså nu afklaret for Danmarks førstevalg på målmandsposten. Han kan se frem til at blive holdkammerat med Matt O'Riley, der er Celtics ubestridte stjerne, men som ikke fik nogen EM-billet af Kasper Hjulmand, selv om O'Riley ifølge landstræneren ikke kunne gøre mere for at få en plads.
Er det så ok, at Kasper Schmeichel fremover skal spille i Skotland? Det spørgsmål får Thomas Gravesen til at halvgrine lidt, inden han svarer.
– Jeg er jo stadig forbløffet over, at Kasper Hjulmand kan se bort fra Matt O'Riley og Nicolai Vallys, især med det udtryk som det danske landshold leverede.
– For mig har det aldrig været et problem at spille i den skotske liga – så længe du spiller på topniveau! Og her snakker vi om mesterskabet og Champions League. Jeg kan slet ikke se, hvad det er for nogle parametre, Kasper Hjulmand synes, der mangler i Matt O'Rileys spil. Det er en gåde for mig, hvad han har set og ikke har set, mener Gravesen.
Så må tiden vise, om tiden i Skotland vil få indfyldelse på Schmeichels landsholdsfremtid.
Du kan se første afsnit af "Tipsbladets Transfer Talk" med Allan Olsen og Farzam Abolhosseini her.
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
Premier Leagues bundprop henter ny træner
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
TOPNYHED
Superliga-løgn
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
NYHEDER
Brian Riemer bekymret for dansk stjerne
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
NYHEDER
Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt
TRANSFER
‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’
NYHEDER
Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
Afslører transferhistorie om Christian Eriksen
INTERVIEW
Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg
NYHEDER
Nordkorea kan bruge det til propaganda
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
NYHEDER
Ekspert: Her er Riemers udfordring
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’
NYHEDER
Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
NYHEDER
‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM
Tidligere Chelsea-stjerne indlagt
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Manchester
NYHEDER
Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud
MEDIE
‘En selvforskyldt katastrofe’
NYHEDER
Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag
NYHEDER
Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik
NYHEDER
Dementerer dansk transfer-historie
MEDIE
Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber