Gylfi Sigurdsson er velsagtens en af de allerstørste navne, der nogensinde har spillet i Superligaen.
Den islandske landsholdsspiller, der tidligere har spillet for klubber som Tottenham og Everton, havde et kort ophold hos Lyngby, hvor han dog aldrig blev nogen stor succes.
Ja, det er efterhånden mange år siden, midtbanemagikeren spillede på sit topniveau, men man skal dog ikke tage fejl af hans status i hjemlandet, hvor han stadig er en kolossal stjerne.
Det trak derfor også store overskrifter tidligere i dag, tirsdag, da den islandske klub Vikingur kunne meddele, at man havde købt Sigurdsson fra rivalerne hos Valur. Købsprisen er ifølge Fotbolti på 20 millioner islandske kroner, svarende til cirka én million i danske kroner.
Og det er et noget opsigtsvækkende skifte på de kanter.
Først og fremmest er de to klubber arvefjender, og så har Valurs formand Björn Steinar Jónsson beskyldt Gylfi Sigurdsson for at udvise en stor “respektløshed” i forbindelse med skiftet.
Det gør han i et opslag i en Valur-fangruppe på Facebook, der er blevet refereret i islandske medier.
– I sidste uge begyndte en række begivenheder, efter at Gylfi og hans folk fortalte os, at han ville forlade klubben. Efterfølgende udviste Gylfi stor respektløshed over for både holdkammeraterne og hele klubben med sin præstation, da han i sidste kamp mod ÍA bar anførerbindet. Det var ikke den Gylfi, vi kender, skriver Jónsson ifølge Fotbolti.
Hverken Gylfi Sigurdsson eller Vikingur har kommenteret udsagnet fra Valurs formand, men Viking glæder sig over handlen.
– Det er ekstremt tilfredsstillende at kunne lande ham. Vi havde afgivet et tilbud før, som det er blevet sagt, det blev ikke accepteret dengang, men blev accepteret nu, siger Heimir Gunnlaugsson, formand for Víkingur, i et interview med Fotbolti.
Gunnlaugsson refererer til, at Vikingur tilbage i efteråret afgav et bud på Sigurdsson, der dog blev afvist af Valur på daværende tidspunkt. Her blev det tilmeldt kaldt “en joke” af Valurs formand.
Nu har piben dog fået en anden lyd.
En anden opsigtsvækkende detalje ved skiftet er, at Breidablik, hvor Sigurdsson i sine unge dage fik sit gennembrud, før han tog til udlandet, ifølge flere islandske medier også fik et tilbud accepteret. Han valgte dog rivalerne fra Vikingur.
Og selvom Reykjavik-klubben sikkert ikke kan få armene ned over at have hapset Sigurdsson fra rivalerne, må de nok ærgre sig over en enkelt ting.
Den islandske stjerne kan nemlig ikke bruges i Europa Conference League, hvor Vikingur på torsdag skal møde Panathinaikos.
35-årige Gylfi Sigurdsson lavede ni mål og fire assist i den seneste sæson i den bedste islandske række.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
Supercomputer: Her er VM-finalen
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Norge – Frankrig
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
OPTAKT
Uruguay – Spanien
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
OPTAKT
Senegal – Irak
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
MEDIE
Stor dansk transfer i fare for kollaps?
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
OPTAKT
New Zealand – Belgien
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Tyrkiet – USA
AVIS