Gylfi Sigurdsson i højdramatisk klubskifte

Gylfi Sigurdsson er skiftet fra islandske Valur til Vikingur under opsigtsvækkende omstændigheder.



Gylfi Sigurdsson er velsagtens en af de allerstørste navne, der nogensinde har spillet i Superligaen.

Den islandske landsholdsspiller, der tidligere har spillet for klubber som Tottenham og Everton, havde et kort ophold hos Lyngby, hvor han dog aldrig blev nogen stor succes.

Ja, det er efterhånden mange år siden, midtbanemagikeren spillede på sit topniveau, men man skal dog ikke tage fejl af hans status i hjemlandet, hvor han stadig er en kolossal stjerne.

Det trak derfor også store overskrifter tidligere i dag, tirsdag, da den islandske klub Vikingur kunne meddele, at man havde købt Sigurdsson fra rivalerne hos Valur. Købsprisen er ifølge Fotbolti på 20 millioner islandske kroner, svarende til cirka én million i danske kroner.

Og det er et noget opsigtsvækkende skifte på de kanter.

Først og fremmest er de to klubber arvefjender, og så har Valurs formand Björn Steinar Jónsson beskyldt Gylfi Sigurdsson for at udvise en stor “respektløshed” i forbindelse med skiftet.

Det gør han i et opslag i en Valur-fangruppe på Facebook, der er blevet refereret i islandske medier.

– I sidste uge begyndte en række begivenheder, efter at Gylfi og hans folk fortalte os, at han ville forlade klubben. Efterfølgende udviste Gylfi stor respektløshed over for både holdkammeraterne og hele klubben med sin præstation, da han i sidste kamp mod ÍA bar anførerbindet. Det var ikke den Gylfi, vi kender, skriver Jónsson ifølge Fotbolti.

Hverken Gylfi Sigurdsson eller Vikingur har kommenteret udsagnet fra Valurs formand, men Viking glæder sig over handlen.

– Det er ekstremt tilfredsstillende at kunne lande ham. Vi havde afgivet et tilbud før, som det er blevet sagt, det blev ikke accepteret dengang, men blev accepteret nu, siger Heimir Gunnlaugsson, formand for Víkingur, i et interview med Fotbolti.

Gunnlaugsson refererer til, at Vikingur tilbage i efteråret afgav et bud på Sigurdsson, der dog blev afvist af Valur på daværende tidspunkt. Her blev det tilmeldt kaldt “en joke” af Valurs formand.

Nu har piben dog fået en anden lyd.

En anden opsigtsvækkende detalje ved skiftet er, at Breidablik, hvor Sigurdsson i sine unge dage fik sit gennembrud, før han tog til udlandet, ifølge flere islandske medier også fik et tilbud accepteret. Han valgte dog rivalerne fra Vikingur.

Og selvom Reykjavik-klubben sikkert ikke kan få armene ned over at have hapset Sigurdsson fra rivalerne, må de nok ærgre sig over en enkelt ting.

Den islandske stjerne kan nemlig ikke bruges i Europa Conference League, hvor Vikingur på torsdag skal møde Panathinaikos.

35-årige Gylfi Sigurdsson lavede ni mål og fire assist i den seneste sæson i den bedste islandske række.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Storroser dansk super-talent

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

– Han ender i Premier League

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Bayern slår rekord i ny storsejr

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

FC Fredericia – Vejle Boldklub

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

‘Han snakker ikke om andet!’

Tottenham under stregen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Silkeborg-comeback giver håb

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

FC København med overtidssejr over Randers

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Brøndby IF – FC Midtjylland

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden