Gylfi Sigurdsson i højdramatisk klubskifte

Gylfi Sigurdsson er skiftet fra islandske Valur til Vikingur under opsigtsvækkende omstændigheder.



Gylfi Sigurdsson er velsagtens en af de allerstørste navne, der nogensinde har spillet i Superligaen.

Den islandske landsholdsspiller, der tidligere har spillet for klubber som Tottenham og Everton, havde et kort ophold hos Lyngby, hvor han dog aldrig blev nogen stor succes.

Ja, det er efterhånden mange år siden, midtbanemagikeren spillede på sit topniveau, men man skal dog ikke tage fejl af hans status i hjemlandet, hvor han stadig er en kolossal stjerne.

Det trak derfor også store overskrifter tidligere i dag, tirsdag, da den islandske klub Vikingur kunne meddele, at man havde købt Sigurdsson fra rivalerne hos Valur. Købsprisen er ifølge Fotbolti på 20 millioner islandske kroner, svarende til cirka én million i danske kroner.

Og det er et noget opsigtsvækkende skifte på de kanter.

Først og fremmest er de to klubber arvefjender, og så har Valurs formand Björn Steinar Jónsson beskyldt Gylfi Sigurdsson for at udvise en stor “respektløshed” i forbindelse med skiftet.

Det gør han i et opslag i en Valur-fangruppe på Facebook, der er blevet refereret i islandske medier.

– I sidste uge begyndte en række begivenheder, efter at Gylfi og hans folk fortalte os, at han ville forlade klubben. Efterfølgende udviste Gylfi stor respektløshed over for både holdkammeraterne og hele klubben med sin præstation, da han i sidste kamp mod ÍA bar anførerbindet. Det var ikke den Gylfi, vi kender, skriver Jónsson ifølge Fotbolti.

Hverken Gylfi Sigurdsson eller Vikingur har kommenteret udsagnet fra Valurs formand, men Viking glæder sig over handlen.

– Det er ekstremt tilfredsstillende at kunne lande ham. Vi havde afgivet et tilbud før, som det er blevet sagt, det blev ikke accepteret dengang, men blev accepteret nu, siger Heimir Gunnlaugsson, formand for Víkingur, i et interview med Fotbolti.

Gunnlaugsson refererer til, at Vikingur tilbage i efteråret afgav et bud på Sigurdsson, der dog blev afvist af Valur på daværende tidspunkt. Her blev det tilmeldt kaldt “en joke” af Valurs formand.

Nu har piben dog fået en anden lyd.

En anden opsigtsvækkende detalje ved skiftet er, at Breidablik, hvor Sigurdsson i sine unge dage fik sit gennembrud, før han tog til udlandet, ifølge flere islandske medier også fik et tilbud accepteret. Han valgte dog rivalerne fra Vikingur.

Og selvom Reykjavik-klubben sikkert ikke kan få armene ned over at have hapset Sigurdsson fra rivalerne, må de nok ærgre sig over en enkelt ting.

Den islandske stjerne kan nemlig ikke bruges i Europa Conference League, hvor Vikingur på torsdag skal møde Panathinaikos.

35-årige Gylfi Sigurdsson lavede ni mål og fire assist i den seneste sæson i den bedste islandske række.







NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Storklub jagter Jacob Neestrup



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Brøndby IF – Sønderjyske

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Suspenderes efter racisme-anklager

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Sune Smith-Nielsen færdig

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Vild udvikling for FC Københavns chancer

‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner

Han afløser Sune Smith lige nu



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Hylder Mads Hermansen

Formand freder Jacob Neestrup

Neestrup afslører reprimande

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Ser du med, Riemer? Drømmecomeback!

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’