Gylfi Sigurdsson er velsagtens en af de allerstørste navne, der nogensinde har spillet i Superligaen.
Den islandske landsholdsspiller, der tidligere har spillet for klubber som Tottenham og Everton, havde et kort ophold hos Lyngby, hvor han dog aldrig blev nogen stor succes.
Ja, det er efterhånden mange år siden, midtbanemagikeren spillede på sit topniveau, men man skal dog ikke tage fejl af hans status i hjemlandet, hvor han stadig er en kolossal stjerne.
Det trak derfor også store overskrifter tidligere i dag, tirsdag, da den islandske klub Vikingur kunne meddele, at man havde købt Sigurdsson fra rivalerne hos Valur. Købsprisen er ifølge Fotbolti på 20 millioner islandske kroner, svarende til cirka én million i danske kroner.
Og det er et noget opsigtsvækkende skifte på de kanter.
Først og fremmest er de to klubber arvefjender, og så har Valurs formand Björn Steinar Jónsson beskyldt Gylfi Sigurdsson for at udvise en stor “respektløshed” i forbindelse med skiftet.
Det gør han i et opslag i en Valur-fangruppe på Facebook, der er blevet refereret i islandske medier.
– I sidste uge begyndte en række begivenheder, efter at Gylfi og hans folk fortalte os, at han ville forlade klubben. Efterfølgende udviste Gylfi stor respektløshed over for både holdkammeraterne og hele klubben med sin præstation, da han i sidste kamp mod ÍA bar anførerbindet. Det var ikke den Gylfi, vi kender, skriver Jónsson ifølge Fotbolti.
Hverken Gylfi Sigurdsson eller Vikingur har kommenteret udsagnet fra Valurs formand, men Viking glæder sig over handlen.
– Det er ekstremt tilfredsstillende at kunne lande ham. Vi havde afgivet et tilbud før, som det er blevet sagt, det blev ikke accepteret dengang, men blev accepteret nu, siger Heimir Gunnlaugsson, formand for Víkingur, i et interview med Fotbolti.
Gunnlaugsson refererer til, at Vikingur tilbage i efteråret afgav et bud på Sigurdsson, der dog blev afvist af Valur på daværende tidspunkt. Her blev det tilmeldt kaldt “en joke” af Valurs formand.
Nu har piben dog fået en anden lyd.
En anden opsigtsvækkende detalje ved skiftet er, at Breidablik, hvor Sigurdsson i sine unge dage fik sit gennembrud, før han tog til udlandet, ifølge flere islandske medier også fik et tilbud accepteret. Han valgte dog rivalerne fra Vikingur.
Og selvom Reykjavik-klubben sikkert ikke kan få armene ned over at have hapset Sigurdsson fra rivalerne, må de nok ærgre sig over en enkelt ting.
Den islandske stjerne kan nemlig ikke bruges i Europa Conference League, hvor Vikingur på torsdag skal møde Panathinaikos.
35-årige Gylfi Sigurdsson lavede ni mål og fire assist i den seneste sæson i den bedste islandske række.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
Benfica – Real Madrid
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
HELT VILDT
Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Endeligt godt nyt om Alexander Bah
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
AVIS Jagter Christian Nørgaard
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
FCK-bænken var rasende!
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag