Gylfi Sigurdsson i højdramatisk klubskifte

Gylfi Sigurdsson er skiftet fra islandske Valur til Vikingur under opsigtsvækkende omstændigheder.



Gylfi Sigurdsson er velsagtens en af de allerstørste navne, der nogensinde har spillet i Superligaen.

Den islandske landsholdsspiller, der tidligere har spillet for klubber som Tottenham og Everton, havde et kort ophold hos Lyngby, hvor han dog aldrig blev nogen stor succes.

Ja, det er efterhånden mange år siden, midtbanemagikeren spillede på sit topniveau, men man skal dog ikke tage fejl af hans status i hjemlandet, hvor han stadig er en kolossal stjerne.

Det trak derfor også store overskrifter tidligere i dag, tirsdag, da den islandske klub Vikingur kunne meddele, at man havde købt Sigurdsson fra rivalerne hos Valur. Købsprisen er ifølge Fotbolti på 20 millioner islandske kroner, svarende til cirka én million i danske kroner.

Og det er et noget opsigtsvækkende skifte på de kanter.

Først og fremmest er de to klubber arvefjender, og så har Valurs formand Björn Steinar Jónsson beskyldt Gylfi Sigurdsson for at udvise en stor “respektløshed” i forbindelse med skiftet.

Det gør han i et opslag i en Valur-fangruppe på Facebook, der er blevet refereret i islandske medier.

– I sidste uge begyndte en række begivenheder, efter at Gylfi og hans folk fortalte os, at han ville forlade klubben. Efterfølgende udviste Gylfi stor respektløshed over for både holdkammeraterne og hele klubben med sin præstation, da han i sidste kamp mod ÍA bar anførerbindet. Det var ikke den Gylfi, vi kender, skriver Jónsson ifølge Fotbolti.

Hverken Gylfi Sigurdsson eller Vikingur har kommenteret udsagnet fra Valurs formand, men Viking glæder sig over handlen.

– Det er ekstremt tilfredsstillende at kunne lande ham. Vi havde afgivet et tilbud før, som det er blevet sagt, det blev ikke accepteret dengang, men blev accepteret nu, siger Heimir Gunnlaugsson, formand for Víkingur, i et interview med Fotbolti.

Gunnlaugsson refererer til, at Vikingur tilbage i efteråret afgav et bud på Sigurdsson, der dog blev afvist af Valur på daværende tidspunkt. Her blev det tilmeldt kaldt “en joke” af Valurs formand.

Nu har piben dog fået en anden lyd.

En anden opsigtsvækkende detalje ved skiftet er, at Breidablik, hvor Sigurdsson i sine unge dage fik sit gennembrud, før han tog til udlandet, ifølge flere islandske medier også fik et tilbud accepteret. Han valgte dog rivalerne fra Vikingur.

Og selvom Reykjavik-klubben sikkert ikke kan få armene ned over at have hapset Sigurdsson fra rivalerne, må de nok ærgre sig over en enkelt ting.

Den islandske stjerne kan nemlig ikke bruges i Europa Conference League, hvor Vikingur på torsdag skal møde Panathinaikos.

35-årige Gylfi Sigurdsson lavede ni mål og fire assist i den seneste sæson i den bedste islandske række.





Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Det kommer formentlig til at ske

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Færdig? Manchester City har udset afløser



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

FC København-talent har truffet stor beslutning

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

– Så har han ikke en fremtid som landstræner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Benhård Brian Riemer-melding

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Håber på FC København-exit

Morten Bruun med dyster spådom

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Messi rammer gyldent tal

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Vejle Boldklub – OB

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Jubler over ny Brøndby-chef

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe