Hamrén: Glad og stolt

Svenske Erik Hamrén er nomineret som Årets træner 2008 for indsatsen i AaB, men har siden skiftet arbejdsgiver til norske Rosenborg.



Han førte AaB til et dansk mesterskab sidste sæson og har siden skiftet rød/hvide Aalborg ud med hvidt og sort i Trondheim, hvor han er træner for Rosenborg BK.

Nomineringen som en af de fire bedste trænere i Danmark for 2008 er dog kommet svenske Erik Hamrén for øre, da tipsbladet.dk fanger ham på telefonen.

Det er selvfølgelig rart. Jeg er både glad og stolt, siger Hamrén tipsbladet.dk, som ikke selv nåede at stemme på en kollega, da han allerede var flyttet til Norge, da afstemningen forløb.

Gensyn med Winsnes

I Norge gælder det Rosenborg, som blot er et enkelt point efter Tromsø på den 3. plads, der giver adgang til de europæiske kampe.

– Det er selvfølgelig vigtigt at gå efter, for det er meget vigtigt at spille i Europa, understreger Hamrén, der har måttet undvære en række af spillere de seneste dage.

– Sådan er det altid, når der er landskampe. Vi har haft en 8-9 spillere af sted og i tillæg er der lidt skader, så det er en udfordring. Nogle af landsholdsspillerne kommer først tilbage i aften, så skal de restituere i morgen (fredag) og så først de først træning i benene lørdag. Så ind til da er det lidt usikkert, lyder det fra Hamrén, som dog kan glæde sig over, at kantspilleren Per Ciljan Skjeldbred trænede med for fuld styrke torsdag efter flere dages skadesafbræk.

Søndag gælder det Strømsgodset på hjemmebane i en kamp, hvor Rosenborg allerede har solgt 17.000 billetter. Og samtidig et gensyn med Fredrik Winsnes, som spillede under Hamrén i AaB.

– Jeg har snakket med ham nogle gange på telefonen, men endnu ikke mødt ham, så det bliver hyggeligt. Han har gjort det vældigt godt heroppe og det er helt fortjent, han er inde omkring landsholdet. Men jeg synes også, han var rigtigt god i Aalborg, understreger Hamrén til tipsbladet.dk.





Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte




LIVE

TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA

Engelsk legende storroser brandvarm dansker

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

‘AC’-forlængelse på plads, men…

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Danske klubber scorer millioner på VM

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt