Hamrén: Glad og stolt

Svenske Erik Hamrén er nomineret som Årets træner 2008 for indsatsen i AaB, men har siden skiftet arbejdsgiver til norske Rosenborg.



Han førte AaB til et dansk mesterskab sidste sæson og har siden skiftet rød/hvide Aalborg ud med hvidt og sort i Trondheim, hvor han er træner for Rosenborg BK.

Nomineringen som en af de fire bedste trænere i Danmark for 2008 er dog kommet svenske Erik Hamrén for øre, da tipsbladet.dk fanger ham på telefonen.

Det er selvfølgelig rart. Jeg er både glad og stolt, siger Hamrén tipsbladet.dk, som ikke selv nåede at stemme på en kollega, da han allerede var flyttet til Norge, da afstemningen forløb.

Gensyn med Winsnes

I Norge gælder det Rosenborg, som blot er et enkelt point efter Tromsø på den 3. plads, der giver adgang til de europæiske kampe.

– Det er selvfølgelig vigtigt at gå efter, for det er meget vigtigt at spille i Europa, understreger Hamrén, der har måttet undvære en række af spillere de seneste dage.

– Sådan er det altid, når der er landskampe. Vi har haft en 8-9 spillere af sted og i tillæg er der lidt skader, så det er en udfordring. Nogle af landsholdsspillerne kommer først tilbage i aften, så skal de restituere i morgen (fredag) og så først de først træning i benene lørdag. Så ind til da er det lidt usikkert, lyder det fra Hamrén, som dog kan glæde sig over, at kantspilleren Per Ciljan Skjeldbred trænede med for fuld styrke torsdag efter flere dages skadesafbræk.

Søndag gælder det Strømsgodset på hjemmebane i en kamp, hvor Rosenborg allerede har solgt 17.000 billetter. Og samtidig et gensyn med Fredrik Winsnes, som spillede under Hamrén i AaB.

– Jeg har snakket med ham nogle gange på telefonen, men endnu ikke mødt ham, så det bliver hyggeligt. Han har gjort det vældigt godt heroppe og det er helt fortjent, han er inde omkring landsholdet. Men jeg synes også, han var rigtigt god i Aalborg, understreger Hamrén til tipsbladet.dk.



Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Spøger i kæmpeklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Kæmpe forløsning for FC København

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding