Hamrén: Glad og stolt

Svenske Erik Hamrén er nomineret som Årets træner 2008 for indsatsen i AaB, men har siden skiftet arbejdsgiver til norske Rosenborg.



Han førte AaB til et dansk mesterskab sidste sæson og har siden skiftet rød/hvide Aalborg ud med hvidt og sort i Trondheim, hvor han er træner for Rosenborg BK.

Nomineringen som en af de fire bedste trænere i Danmark for 2008 er dog kommet svenske Erik Hamrén for øre, da tipsbladet.dk fanger ham på telefonen.

Det er selvfølgelig rart. Jeg er både glad og stolt, siger Hamrén tipsbladet.dk, som ikke selv nåede at stemme på en kollega, da han allerede var flyttet til Norge, da afstemningen forløb.

Gensyn med Winsnes

I Norge gælder det Rosenborg, som blot er et enkelt point efter Tromsø på den 3. plads, der giver adgang til de europæiske kampe.

– Det er selvfølgelig vigtigt at gå efter, for det er meget vigtigt at spille i Europa, understreger Hamrén, der har måttet undvære en række af spillere de seneste dage.

– Sådan er det altid, når der er landskampe. Vi har haft en 8-9 spillere af sted og i tillæg er der lidt skader, så det er en udfordring. Nogle af landsholdsspillerne kommer først tilbage i aften, så skal de restituere i morgen (fredag) og så først de først træning i benene lørdag. Så ind til da er det lidt usikkert, lyder det fra Hamrén, som dog kan glæde sig over, at kantspilleren Per Ciljan Skjeldbred trænede med for fuld styrke torsdag efter flere dages skadesafbræk.

Søndag gælder det Strømsgodset på hjemmebane i en kamp, hvor Rosenborg allerede har solgt 17.000 billetter. Og samtidig et gensyn med Fredrik Winsnes, som spillede under Hamrén i AaB.

– Jeg har snakket med ham nogle gange på telefonen, men endnu ikke mødt ham, så det bliver hyggeligt. Han har gjort det vældigt godt heroppe og det er helt fortjent, han er inde omkring landsholdet. Men jeg synes også, han var rigtigt god i Aalborg, understreger Hamrén til tipsbladet.dk.



Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet

Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Steve Coopers højre hånd afviser

Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark

Peter Løvenkrands scorer flot aftale

Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.

Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom

Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter

Brian Riemer var tæt på at udtage denne debutant

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’

Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland

Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen

Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker

– Jeg var mega ked af det

Vil købe dansk landsholdsbobler

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation

Riemer: Usikkert om Højlund starter inde

Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM

Bendtner udpeger kæmpe dansk problem

Pione Sisto på vej væk?

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Ny kæmpeklub er interesseret

Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget

Åge Hareide er alvorligt syg

Forventer friske danskere efter fiasko

Skotsk nedtur: Stjerne misser braget mod Danmark

– Han tog mig på røven!

Viralt mod FCK: ‘Det gik amok – en eksplosion’

Gravesen tordner: ‘Dumper på det groveste’

Ståle Solbakkens danske hjælper: ‘Helt fantastisk’

Godt nyt for Riemer – profiler træner med igen

Frank afslører: Var i spil til landstrænerjob

Riemer afviser: Det vil være panikagtigt

Erling Haaland forventer kæmpe norsk fest