Hamrén: Glad og stolt

Svenske Erik Hamrén er nomineret som Årets træner 2008 for indsatsen i AaB, men har siden skiftet arbejdsgiver til norske Rosenborg.



Han førte AaB til et dansk mesterskab sidste sæson og har siden skiftet rød/hvide Aalborg ud med hvidt og sort i Trondheim, hvor han er træner for Rosenborg BK.

Nomineringen som en af de fire bedste trænere i Danmark for 2008 er dog kommet svenske Erik Hamrén for øre, da tipsbladet.dk fanger ham på telefonen.

Det er selvfølgelig rart. Jeg er både glad og stolt, siger Hamrén tipsbladet.dk, som ikke selv nåede at stemme på en kollega, da han allerede var flyttet til Norge, da afstemningen forløb.

Gensyn med Winsnes

I Norge gælder det Rosenborg, som blot er et enkelt point efter Tromsø på den 3. plads, der giver adgang til de europæiske kampe.

– Det er selvfølgelig vigtigt at gå efter, for det er meget vigtigt at spille i Europa, understreger Hamrén, der har måttet undvære en række af spillere de seneste dage.

– Sådan er det altid, når der er landskampe. Vi har haft en 8-9 spillere af sted og i tillæg er der lidt skader, så det er en udfordring. Nogle af landsholdsspillerne kommer først tilbage i aften, så skal de restituere i morgen (fredag) og så først de først træning i benene lørdag. Så ind til da er det lidt usikkert, lyder det fra Hamrén, som dog kan glæde sig over, at kantspilleren Per Ciljan Skjeldbred trænede med for fuld styrke torsdag efter flere dages skadesafbræk.

Søndag gælder det Strømsgodset på hjemmebane i en kamp, hvor Rosenborg allerede har solgt 17.000 billetter. Og samtidig et gensyn med Fredrik Winsnes, som spillede under Hamrén i AaB.

– Jeg har snakket med ham nogle gange på telefonen, men endnu ikke mødt ham, så det bliver hyggeligt. Han har gjort det vældigt godt heroppe og det er helt fortjent, han er inde omkring landsholdet. Men jeg synes også, han var rigtigt god i Aalborg, understreger Hamrén til tipsbladet.dk.



Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Tordner: ‘Ud med dig – pak dit tøj og kør hjem!’

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

FCM-helt fremhæver Duncan

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Serie A-boss hylder dansker: Bedste køb nogensinde

Neestrup erkender FCM-misundelse

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Sergio Ramos i chokskifte?

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Video: AGF sænket af panenka-straffe

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Dialog – Mikael Uhre voldsomt ombejlet

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Vil sælge dyrt indkøb efter kontroversiel video

Kæmpe kamp i Danmark – kan blive fyret efter

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Mike Tullberg ramt af ‘kulturchok’

Superliga-klub lurer på Silkeborg-spiller

Et utroligt smukt mareridt!

Klar besked til FCK-fans

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

Tv-ekspert siger undskyld til Superliga-klub

Wow, FCK: Er du da sindssyg, hvor er den mand god!

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Køber sig ind i dansk klub

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Lothar Matthaüs storroser dansker

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Tæt på SL-skifte: Nu vil alle i Europa have ham

Brøndbys store karantænemareridt

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Pointdeling i vestfransk derby

Fans vil sætte en stopper for dyre VM-billetter

Ekstatisk Tullberg havde vigtig besked

FCM igen på førstepladsen med ny europæisk sejr

CL-favoritter? ‘Jeg blev spurgt og sagde nej!’

Sådan gik det, da FC Midtjylland slog Genk

Kræver rekordbeløb – Fredberg jagter dansker

Forlænger med Ståle Solbakken

– Vi bør være favoritter