Hamrén: Glad og stolt

Svenske Erik Hamrén er nomineret som Årets træner 2008 for indsatsen i AaB, men har siden skiftet arbejdsgiver til norske Rosenborg.



Han førte AaB til et dansk mesterskab sidste sæson og har siden skiftet rød/hvide Aalborg ud med hvidt og sort i Trondheim, hvor han er træner for Rosenborg BK.

Nomineringen som en af de fire bedste trænere i Danmark for 2008 er dog kommet svenske Erik Hamrén for øre, da tipsbladet.dk fanger ham på telefonen.

Det er selvfølgelig rart. Jeg er både glad og stolt, siger Hamrén tipsbladet.dk, som ikke selv nåede at stemme på en kollega, da han allerede var flyttet til Norge, da afstemningen forløb.

Gensyn med Winsnes

I Norge gælder det Rosenborg, som blot er et enkelt point efter Tromsø på den 3. plads, der giver adgang til de europæiske kampe.

– Det er selvfølgelig vigtigt at gå efter, for det er meget vigtigt at spille i Europa, understreger Hamrén, der har måttet undvære en række af spillere de seneste dage.

– Sådan er det altid, når der er landskampe. Vi har haft en 8-9 spillere af sted og i tillæg er der lidt skader, så det er en udfordring. Nogle af landsholdsspillerne kommer først tilbage i aften, så skal de restituere i morgen (fredag) og så først de først træning i benene lørdag. Så ind til da er det lidt usikkert, lyder det fra Hamrén, som dog kan glæde sig over, at kantspilleren Per Ciljan Skjeldbred trænede med for fuld styrke torsdag efter flere dages skadesafbræk.

Søndag gælder det Strømsgodset på hjemmebane i en kamp, hvor Rosenborg allerede har solgt 17.000 billetter. Og samtidig et gensyn med Fredrik Winsnes, som spillede under Hamrén i AaB.

– Jeg har snakket med ham nogle gange på telefonen, men endnu ikke mødt ham, så det bliver hyggeligt. Han har gjort det vældigt godt heroppe og det er helt fortjent, han er inde omkring landsholdet. Men jeg synes også, han var rigtigt god i Aalborg, understreger Hamrén til tipsbladet.dk.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

FC København – Vejle Boldklub

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

En voldsom ulighed

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – OB



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Silkeborg IF – Randers FC

Han er færdig i Brøndby

Sender stikpille til FC København-flop

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Bayern München laver vildt comeback

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Oddset styrtdykker

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen