AGF skal kæmpe hårdt for at holde på ham

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er AGF's mest oplagte salgsemne og to solide boblere til januar-transfers.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og går her tæt på AGF, der kan se frem til et stort 2025, hvis man spiller godt her i den sidste måned af 2024, men samtidig har især én mand, der trænger sig på til et salg.

AGF
Gift Links

Venstre back/kantspiller
Sydafrika
26 år

ANALYSE
Til nytår har han halvandet år tilbage på kontrakten i AGF, og det er ikke lang tid for en attraktiv spiller, der er en af ligaens største profiler i 2024.

Det virker mere sandsynligt, at parterne finder frem til en transfer til sommer eller måske en kontraktforlængelse med en stor pose penge til en spiller, der er blevet så vigtig for de større offensive ambitioner på førsteholdet.

Men skal en spiller videre i januar, giver det god mening, at det er Links eller Mikael Anderson, der ligeledes har kontraktudløb 30. juni 2026.

AGF skal selvfølgelig gå efter at vinde titler og slutte højt i tabellen, men man slipper ikke for salg, og i transfersammenhæng er de enorme rekordsalg i sommeren 2023 snart længe siden.

Det kunne pege i retning af, at Links forlader AGF i 2025, og så tikket uret også. Som 26-årig er Links på vej ud af kategorien for midaldrende spillere og bliver en veteran i transfermarkedets øjne, så timingen bliver kun bedre, hvis AGF får et stort 2025 og kommer i et Europa-ligaspil.

BOBLERE
Mikael Anderson og Felix Beijmo er to gode bud på andre AGF-transfers, hvis de og AGF ikke forlænger kontrakterne ud over det nuværende udløb 30. juni 2026.

Beijmo har været i udlandet før og gør det flot i AGF, hvad end Uwe Rösler bedre ham spille højre wingback og kant eller i det tre mand store midterforsvar, hvor der er masser af god bold i svenskeren.

Mikael Anderson har udenlandske klubber haft kig på i flere transfervinduer i 2023 og i år, og det skal snart være, hvis Anderson skal prøve mere i udlandet end det tidlige udlån til Excelsior, før han blev fast mand i FC Midtjylland.

Foto: Alamy





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

– Glem 4-4-4-4-0

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Viser målform før vigtig landskamp

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Alexander Lind blæst bagover

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Rasmus Højlund revser konkurrent

– Presset er på Danmark!

Josip Radošević på samtlige forsider

Barcelona tager smal sejr

Stiktosset – her er Delaneys svar

Han ville være guf for større Superliga-klubber



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Topchef får nyt job i FCK

Dansker drillet af Mourinho

Kun to har gjort det dårligere

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

Forvirret over Superliga-forhandlinger

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?