Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.
Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.
Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.
Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og går her tæt på AGF, der kan se frem til et stort 2025, hvis man spiller godt her i den sidste måned af 2024, men samtidig har især én mand, der trænger sig på til et salg.
AGF
Gift Links
Venstre back/kantspiller
Sydafrika
26 år
ANALYSE
Til nytår har han halvandet år tilbage på kontrakten i AGF, og det er ikke lang tid for en attraktiv spiller, der er en af ligaens største profiler i 2024.
Det virker mere sandsynligt, at parterne finder frem til en transfer til sommer eller måske en kontraktforlængelse med en stor pose penge til en spiller, der er blevet så vigtig for de større offensive ambitioner på førsteholdet.
Men skal en spiller videre i januar, giver det god mening, at det er Links eller Mikael Anderson, der ligeledes har kontraktudløb 30. juni 2026.
AGF skal selvfølgelig gå efter at vinde titler og slutte højt i tabellen, men man slipper ikke for salg, og i transfersammenhæng er de enorme rekordsalg i sommeren 2023 snart længe siden.
Det kunne pege i retning af, at Links forlader AGF i 2025, og så tikket uret også. Som 26-årig er Links på vej ud af kategorien for midaldrende spillere og bliver en veteran i transfermarkedets øjne, så timingen bliver kun bedre, hvis AGF får et stort 2025 og kommer i et Europa-ligaspil.
BOBLERE
Mikael Anderson og Felix Beijmo er to gode bud på andre AGF-transfers, hvis de og AGF ikke forlænger kontrakterne ud over det nuværende udløb 30. juni 2026.
Beijmo har været i udlandet før og gør det flot i AGF, hvad end Uwe Rösler bedre ham spille højre wingback og kant eller i det tre mand store midterforsvar, hvor der er masser af god bold i svenskeren.
Mikael Anderson har udenlandske klubber haft kig på i flere transfervinduer i 2023 og i år, og det skal snart være, hvis Anderson skal prøve mere i udlandet end det tidlige udlån til Excelsior, før han blev fast mand i FC Midtjylland.
Foto: Alamy
MEDIE
På røven over dansker: ‘ Et exceptionelt talent’
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
Kamil Grabara-opslag bemærkes
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Kæmpe gennembrud af Mattsson
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
EKSKLUSIVT
Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid
MEDIE
Jagtet af Brøndby – nu er der nyt
NYHEDER
Her er AGF’s transferplaner
TOPNYHED
Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
NYHEDER
Her er Danmarks EM-trup
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
MEDIE
Kan købe dansker for 97 millioner kroner
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
TOPNYHED
‘En af sæsonens bedste transfers’
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
TOPNYHED
Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’
INTERVIEW
Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
FANKLUBBEN
Drømmer om Andreas Maxsø, men…
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
MEDIE
FC Københavns søsterklub henter spændende spiller
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
Anders Antonsen begræder Axelsen-skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah
Manchester City klar til semifinale
DAGENS SPILFORSLAG
Mens vi venter på Godo
TOPNYHED
FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’
Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
Albert Grønbæk skifter agent
MEDIE