AGF skal kæmpe hårdt for at holde på ham

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er AGF's mest oplagte salgsemne og to solide boblere til januar-transfers.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og går her tæt på AGF, der kan se frem til et stort 2025, hvis man spiller godt her i den sidste måned af 2024, men samtidig har især én mand, der trænger sig på til et salg.

AGF
Gift Links

Venstre back/kantspiller
Sydafrika
26 år

ANALYSE
Til nytår har han halvandet år tilbage på kontrakten i AGF, og det er ikke lang tid for en attraktiv spiller, der er en af ligaens største profiler i 2024.

Det virker mere sandsynligt, at parterne finder frem til en transfer til sommer eller måske en kontraktforlængelse med en stor pose penge til en spiller, der er blevet så vigtig for de større offensive ambitioner på førsteholdet.

Men skal en spiller videre i januar, giver det god mening, at det er Links eller Mikael Anderson, der ligeledes har kontraktudløb 30. juni 2026.

AGF skal selvfølgelig gå efter at vinde titler og slutte højt i tabellen, men man slipper ikke for salg, og i transfersammenhæng er de enorme rekordsalg i sommeren 2023 snart længe siden.

Det kunne pege i retning af, at Links forlader AGF i 2025, og så tikket uret også. Som 26-årig er Links på vej ud af kategorien for midaldrende spillere og bliver en veteran i transfermarkedets øjne, så timingen bliver kun bedre, hvis AGF får et stort 2025 og kommer i et Europa-ligaspil.

BOBLERE
Mikael Anderson og Felix Beijmo er to gode bud på andre AGF-transfers, hvis de og AGF ikke forlænger kontrakterne ud over det nuværende udløb 30. juni 2026.

Beijmo har været i udlandet før og gør det flot i AGF, hvad end Uwe Rösler bedre ham spille højre wingback og kant eller i det tre mand store midterforsvar, hvor der er masser af god bold i svenskeren.

Mikael Anderson har udenlandske klubber haft kig på i flere transfervinduer i 2023 og i år, og det skal snart være, hvis Anderson skal prøve mere i udlandet end det tidlige udlån til Excelsior, før han blev fast mand i FC Midtjylland.

Foto: Alamy






Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Flop til 367 mio – arbejder på exit

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Ruben Amorim gjorde det aldrig

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Rekordtransfer?

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Kontramelding om transfer

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Brøndby-transfer glippet

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Forventer mudderkrig mod FCM

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Store ord om Roony Bardghji

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’