FCM kan miste sindssygt vigtig profil

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FCM's oplagte salgsemne til januar og to gode alternativer.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og går her i dybden med FC Midtjylland, der ikke har brug for pengene men alligevel skal i gang med at sælge profiler i 2025.

Foto: Alamy

FC Midtjylland
Emiliano Martínez
Defensiv midtbanespiller
Uruguay
25 år

ANALYSE
Det her kan se helt skørt ud.

For hvorfor i alverden skulle FC Midtjylland dog kunne sælge en spiller midt i en elendig stime med holdet, og hvorfor skulle de være interesserede i det med Martínez som en af de bærende, vigtigste spillere, man da slet ikke kan undvære i en ellers ustabil defensiv?

Cheftræner Thomas Thomasberg vil helt sikkert ikke af med Martínez, men det er ikke så simpelt som det.

FC Midtjylland har købt voldsomt ind i 2023 og 2024 – vi taler i hvert fald 250 millioner kroner i transfers og en masse millioner, man har forpligtet sig til i lønninger og signon fees, mens man næsten ikke har solgt ud over Gustav Isaksens store skifte til Lazio.

Måske kunne det blive ved sådan et par år til, men det skal det ikke.

Franculino i kamp for FC Midtjylland. Forwarden genoptræner i øjeblikket efter en drilsk muskelskade. Foto: Alamy

FCM skal i gang med at sælge, og selv om øjebliksbilledet lige nu er rædselsfuldt efter seks elendige uger hjemme i Superligaen og pokalen, er der rigeligt med gode salgsemner.

Det kunne også være Franculino, som Leverkusen er interesseret i, men han har været skadet i flere uger og er måske/måske ikke klar efter landsholdspausen.

I sommeren 2023 og januar 2024 var der interesse for Martínez, og selv om det sportsligt vil være skidt at miste sydamerikaneren nu her, skal man også stadig vise nuværende profiler og kommende storindkøb, at FCM er et sted, der sender de bedste spillere videre til meget store millionlønninger i udlandet.

BOBLERE
Får Franculino en god slutning på efteråret i de fire sidste kampe, kan han pludselig komme på bordet igen, mens man ikke fuldstændig kan udelukke en Darío Osorio-auktion.

Men det er langt mere usandsynligt, end at nogen går efter Emiliano Martínez, nu hvor både Franculino og Osorio pt er skadede.





INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Medier fælder hård dom

Spændende OB-nyhed

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Transfers: Man har fået ilt til hjernen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

FC Midtjylland – FC København

Brøndby IF – Randers FC

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

AGF – OB

De vil have Martin Braithwaite

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Stjernetransfer på plads alligevel

Silkeborg IF – Viborg FF

Forlader AGF – lægetjek booket

‘De er tilbage’

Ikke set i 30 år

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Ramt af pointstraf

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘De går amok!’

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel