FCM kan miste sindssygt vigtig profil

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FCM's oplagte salgsemne til januar og to gode alternativer.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og går her i dybden med FC Midtjylland, der ikke har brug for pengene men alligevel skal i gang med at sælge profiler i 2025.

Foto: Alamy

FC Midtjylland
Emiliano Martínez
Defensiv midtbanespiller
Uruguay
25 år

ANALYSE
Det her kan se helt skørt ud.

For hvorfor i alverden skulle FC Midtjylland dog kunne sælge en spiller midt i en elendig stime med holdet, og hvorfor skulle de være interesserede i det med Martínez som en af de bærende, vigtigste spillere, man da slet ikke kan undvære i en ellers ustabil defensiv?

Cheftræner Thomas Thomasberg vil helt sikkert ikke af med Martínez, men det er ikke så simpelt som det.

FC Midtjylland har købt voldsomt ind i 2023 og 2024 – vi taler i hvert fald 250 millioner kroner i transfers og en masse millioner, man har forpligtet sig til i lønninger og signon fees, mens man næsten ikke har solgt ud over Gustav Isaksens store skifte til Lazio.

Måske kunne det blive ved sådan et par år til, men det skal det ikke.

Franculino i kamp for FC Midtjylland. Forwarden genoptræner i øjeblikket efter en drilsk muskelskade. Foto: Alamy

FCM skal i gang med at sælge, og selv om øjebliksbilledet lige nu er rædselsfuldt efter seks elendige uger hjemme i Superligaen og pokalen, er der rigeligt med gode salgsemner.

Det kunne også være Franculino, som Leverkusen er interesseret i, men han har været skadet i flere uger og er måske/måske ikke klar efter landsholdspausen.

I sommeren 2023 og januar 2024 var der interesse for Martínez, og selv om det sportsligt vil være skidt at miste sydamerikaneren nu her, skal man også stadig vise nuværende profiler og kommende storindkøb, at FCM er et sted, der sender de bedste spillere videre til meget store millionlønninger i udlandet.

BOBLERE
Får Franculino en god slutning på efteråret i de fire sidste kampe, kan han pludselig komme på bordet igen, mens man ikke fuldstændig kan udelukke en Darío Osorio-auktion.

Men det er langt mere usandsynligt, end at nogen går efter Emiliano Martínez, nu hvor både Franculino og Osorio pt er skadede.







LIVE

TransferLIVE: Lang transfernæse til AaB?

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Rekordtransfer?

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

FC København tjente millioner tirsdag aften



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Store ord om Roony Bardghji

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Forventer mudderkrig mod FCM

Højlund roser FC Københavns fans

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Brøndby-transfer glippet

Angriber meldes tæt på

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Tricky Trees tryller i Portugal

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid