FCM kan miste sindssygt vigtig profil

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FCM's oplagte salgsemne til januar og to gode alternativer.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og går her i dybden med FC Midtjylland, der ikke har brug for pengene men alligevel skal i gang med at sælge profiler i 2025.

Foto: Alamy

FC Midtjylland
Emiliano Martínez
Defensiv midtbanespiller
Uruguay
25 år

ANALYSE
Det her kan se helt skørt ud.

For hvorfor i alverden skulle FC Midtjylland dog kunne sælge en spiller midt i en elendig stime med holdet, og hvorfor skulle de være interesserede i det med Martínez som en af de bærende, vigtigste spillere, man da slet ikke kan undvære i en ellers ustabil defensiv?

Cheftræner Thomas Thomasberg vil helt sikkert ikke af med Martínez, men det er ikke så simpelt som det.

FC Midtjylland har købt voldsomt ind i 2023 og 2024 – vi taler i hvert fald 250 millioner kroner i transfers og en masse millioner, man har forpligtet sig til i lønninger og signon fees, mens man næsten ikke har solgt ud over Gustav Isaksens store skifte til Lazio.

Måske kunne det blive ved sådan et par år til, men det skal det ikke.

Franculino i kamp for FC Midtjylland. Forwarden genoptræner i øjeblikket efter en drilsk muskelskade. Foto: Alamy

FCM skal i gang med at sælge, og selv om øjebliksbilledet lige nu er rædselsfuldt efter seks elendige uger hjemme i Superligaen og pokalen, er der rigeligt med gode salgsemner.

Det kunne også være Franculino, som Leverkusen er interesseret i, men han har været skadet i flere uger og er måske/måske ikke klar efter landsholdspausen.

I sommeren 2023 og januar 2024 var der interesse for Martínez, og selv om det sportsligt vil være skidt at miste sydamerikaneren nu her, skal man også stadig vise nuværende profiler og kommende storindkøb, at FCM er et sted, der sender de bedste spillere videre til meget store millionlønninger i udlandet.

BOBLERE
Får Franculino en god slutning på efteråret i de fire sidste kampe, kan han pludselig komme på bordet igen, mens man ikke fuldstændig kan udelukke en Darío Osorio-auktion.

Men det er langt mere usandsynligt, end at nogen går efter Emiliano Martínez, nu hvor både Franculino og Osorio pt er skadede.







LIVE

Superliga-LIVE: Stegende hede venter FCK

Manchester United afviser Barça og Bayern

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Afsløring: Købt for ekstremt lille beløb

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Derfor blev ny AGF-profil udskiftet

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Tillykke, AGF – en stjerne er født!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Dansk angriber sat til salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

‘Et af de største danske resultater’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

OB vil have tidligere Superliga-profil

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet