FCM kan miste sindssygt vigtig profil

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FCM's oplagte salgsemne til januar og to gode alternativer.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og går her i dybden med FC Midtjylland, der ikke har brug for pengene men alligevel skal i gang med at sælge profiler i 2025.

Foto: Alamy

FC Midtjylland
Emiliano Martínez
Defensiv midtbanespiller
Uruguay
25 år

ANALYSE
Det her kan se helt skørt ud.

For hvorfor i alverden skulle FC Midtjylland dog kunne sælge en spiller midt i en elendig stime med holdet, og hvorfor skulle de være interesserede i det med Martínez som en af de bærende, vigtigste spillere, man da slet ikke kan undvære i en ellers ustabil defensiv?

Cheftræner Thomas Thomasberg vil helt sikkert ikke af med Martínez, men det er ikke så simpelt som det.

FC Midtjylland har købt voldsomt ind i 2023 og 2024 – vi taler i hvert fald 250 millioner kroner i transfers og en masse millioner, man har forpligtet sig til i lønninger og signon fees, mens man næsten ikke har solgt ud over Gustav Isaksens store skifte til Lazio.

Måske kunne det blive ved sådan et par år til, men det skal det ikke.

Franculino i kamp for FC Midtjylland. Forwarden genoptræner i øjeblikket efter en drilsk muskelskade. Foto: Alamy

FCM skal i gang med at sælge, og selv om øjebliksbilledet lige nu er rædselsfuldt efter seks elendige uger hjemme i Superligaen og pokalen, er der rigeligt med gode salgsemner.

Det kunne også være Franculino, som Leverkusen er interesseret i, men han har været skadet i flere uger og er måske/måske ikke klar efter landsholdspausen.

I sommeren 2023 og januar 2024 var der interesse for Martínez, og selv om det sportsligt vil være skidt at miste sydamerikaneren nu her, skal man også stadig vise nuværende profiler og kommende storindkøb, at FCM er et sted, der sender de bedste spillere videre til meget store millionlønninger i udlandet.

BOBLERE
Får Franculino en god slutning på efteråret i de fire sidste kampe, kan han pludselig komme på bordet igen, mens man ikke fuldstændig kan udelukke en Darío Osorio-auktion.

Men det er langt mere usandsynligt, end at nogen går efter Emiliano Martínez, nu hvor både Franculino og Osorio pt er skadede.







LIVE

LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres

Ny kontrakt – her er hans historiske løn 

Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?

Superliga-klub bedst i hele verden

Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs



TIPSBLADET SPECIAL

Rundens hold i Superligaen – 25. runde

Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’

– Derfor bør Patrick Dorgu sælges

‘De har grinet deres røv i laser’

Ekspert hylder Høgh-beslutning

Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!

Brøndby må jo overveje at trykke på knappen

Nu er han pludselig syg

‘Thomas Delaney er fortid’

Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Har været uenig med Steve Cooper

Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret

Tidligere Brøndby-profil raser over dansker

Gift Links hylder FCK-legende

KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Transferpres på Albert Grønbæk

Han er Superligaens ringeste målmand!

Danmark har aldrig haft så mange før

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’

Barcelona – Atletico



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver

Liverpool-chef sætter pris på ny chance

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’

Tøfting lægger hånden på kogepladen

Denne dansker skal erstatte Schmeichel

Det betyder intet mod Liverpool

Glem det, Leicester!

Bekymrende melding om FCM-stjerner

Peter Schmeichel hylder superstjerner

Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld

PSG – Liverpool

Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’

Parisere får Reds til at rødme

Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN

‘Jeg brækker dine ben, Carlito’

FIFA åbner sag mod Spanien

Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt

Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’

I chok: Hvor er Rasmus Højlund?

Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote

Sporting CP – Arsenal