Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.
Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.
Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.
Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og går her i dybden med FC Midtjylland, der ikke har brug for pengene men alligevel skal i gang med at sælge profiler i 2025.
FC Midtjylland
Emiliano Martínez
Defensiv midtbanespiller
Uruguay
25 år
ANALYSE
Det her kan se helt skørt ud.
For hvorfor i alverden skulle FC Midtjylland dog kunne sælge en spiller midt i en elendig stime med holdet, og hvorfor skulle de være interesserede i det med Martínez som en af de bærende, vigtigste spillere, man da slet ikke kan undvære i en ellers ustabil defensiv?
Cheftræner Thomas Thomasberg vil helt sikkert ikke af med Martínez, men det er ikke så simpelt som det.
FC Midtjylland har købt voldsomt ind i 2023 og 2024 – vi taler i hvert fald 250 millioner kroner i transfers og en masse millioner, man har forpligtet sig til i lønninger og signon fees, mens man næsten ikke har solgt ud over Gustav Isaksens store skifte til Lazio.
Måske kunne det blive ved sådan et par år til, men det skal det ikke.
FCM skal i gang med at sælge, og selv om øjebliksbilledet lige nu er rædselsfuldt efter seks elendige uger hjemme i Superligaen og pokalen, er der rigeligt med gode salgsemner.
Det kunne også være Franculino, som Leverkusen er interesseret i, men han har været skadet i flere uger og er måske/måske ikke klar efter landsholdspausen.
I sommeren 2023 og januar 2024 var der interesse for Martínez, og selv om det sportsligt vil være skidt at miste sydamerikaneren nu her, skal man også stadig vise nuværende profiler og kommende storindkøb, at FCM er et sted, der sender de bedste spillere videre til meget store millionlønninger i udlandet.
BOBLERE
Får Franculino en god slutning på efteråret i de fire sidste kampe, kan han pludselig komme på bordet igen, mens man ikke fuldstændig kan udelukke en Darío Osorio-auktion.
Men det er langt mere usandsynligt, end at nogen går efter Emiliano Martínez, nu hvor både Franculino og Osorio pt er skadede.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
MEDIE