FCM kan miste sindssygt vigtig profil

Med to Superliga-runder tilbage og nogle få kampe i pokalen og Europa gearer Superliga-klubberne sig til januarmarkedet. Her er FCM's oplagte salgsemne til januar og to gode alternativer.



Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.

Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.

Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.

Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og går her i dybden med FC Midtjylland, der ikke har brug for pengene men alligevel skal i gang med at sælge profiler i 2025.

Foto: Alamy

FC Midtjylland
Emiliano Martínez
Defensiv midtbanespiller
Uruguay
25 år

ANALYSE
Det her kan se helt skørt ud.

For hvorfor i alverden skulle FC Midtjylland dog kunne sælge en spiller midt i en elendig stime med holdet, og hvorfor skulle de være interesserede i det med Martínez som en af de bærende, vigtigste spillere, man da slet ikke kan undvære i en ellers ustabil defensiv?

Cheftræner Thomas Thomasberg vil helt sikkert ikke af med Martínez, men det er ikke så simpelt som det.

FC Midtjylland har købt voldsomt ind i 2023 og 2024 – vi taler i hvert fald 250 millioner kroner i transfers og en masse millioner, man har forpligtet sig til i lønninger og signon fees, mens man næsten ikke har solgt ud over Gustav Isaksens store skifte til Lazio.

Måske kunne det blive ved sådan et par år til, men det skal det ikke.

Franculino i kamp for FC Midtjylland. Forwarden genoptræner i øjeblikket efter en drilsk muskelskade. Foto: Alamy

FCM skal i gang med at sælge, og selv om øjebliksbilledet lige nu er rædselsfuldt efter seks elendige uger hjemme i Superligaen og pokalen, er der rigeligt med gode salgsemner.

Det kunne også være Franculino, som Leverkusen er interesseret i, men han har været skadet i flere uger og er måske/måske ikke klar efter landsholdspausen.

I sommeren 2023 og januar 2024 var der interesse for Martínez, og selv om det sportsligt vil være skidt at miste sydamerikaneren nu her, skal man også stadig vise nuværende profiler og kommende storindkøb, at FCM er et sted, der sender de bedste spillere videre til meget store millionlønninger i udlandet.

BOBLERE
Får Franculino en god slutning på efteråret i de fire sidste kampe, kan han pludselig komme på bordet igen, mens man ikke fuldstændig kan udelukke en Darío Osorio-auktion.

Men det er langt mere usandsynligt, end at nogen går efter Emiliano Martínez, nu hvor både Franculino og Osorio pt er skadede.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Brøndby IF – Viborg FF

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Eriksen spottet – nu er der nyt

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Silkeborg IF – FC København