Der er halvanden måneds tid til, at transfervinduet åbner igen, og i de 12 Superliga-klubber er man nået langt i vurderingerne af, hvad der skal ske i vintermåneden.
Reserver skal ud, nogle steder skal talenter udlejes for at få spilletid, og så er der også muligheden for, at profiler skal sælges.
Mange steder kommer de store salg først til sommer, men står en stor klub i udlandet med mange millioner i januar, kan det være svært at sige nej.
Vi har set på de største salgsemner i hver af de 12 Superliga-klubber og går her i dybden med FC Midtjylland, der ikke har brug for pengene men alligevel skal i gang med at sælge profiler i 2025.
FC Midtjylland
Emiliano Martínez
Defensiv midtbanespiller
Uruguay
25 år
ANALYSE
Det her kan se helt skørt ud.
For hvorfor i alverden skulle FC Midtjylland dog kunne sælge en spiller midt i en elendig stime med holdet, og hvorfor skulle de være interesserede i det med Martínez som en af de bærende, vigtigste spillere, man da slet ikke kan undvære i en ellers ustabil defensiv?
Cheftræner Thomas Thomasberg vil helt sikkert ikke af med Martínez, men det er ikke så simpelt som det.
FC Midtjylland har købt voldsomt ind i 2023 og 2024 – vi taler i hvert fald 250 millioner kroner i transfers og en masse millioner, man har forpligtet sig til i lønninger og signon fees, mens man næsten ikke har solgt ud over Gustav Isaksens store skifte til Lazio.
Måske kunne det blive ved sådan et par år til, men det skal det ikke.
FCM skal i gang med at sælge, og selv om øjebliksbilledet lige nu er rædselsfuldt efter seks elendige uger hjemme i Superligaen og pokalen, er der rigeligt med gode salgsemner.
Det kunne også være Franculino, som Leverkusen er interesseret i, men han har været skadet i flere uger og er måske/måske ikke klar efter landsholdspausen.
I sommeren 2023 og januar 2024 var der interesse for Martínez, og selv om det sportsligt vil være skidt at miste sydamerikaneren nu her, skal man også stadig vise nuværende profiler og kommende storindkøb, at FCM er et sted, der sender de bedste spillere videre til meget store millionlønninger i udlandet.
BOBLERE
Får Franculino en god slutning på efteråret i de fire sidste kampe, kan han pludselig komme på bordet igen, mens man ikke fuldstændig kan udelukke en Darío Osorio-auktion.
Men det er langt mere usandsynligt, end at nogen går efter Emiliano Martínez, nu hvor både Franculino og Osorio pt er skadede.
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Eriksen ude med hård kritik
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
AVIS
Så meget betaler de for Oscar Fraulo
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber