HERNING (Tipsbladet): I onsdags var indtil flere Premier League-klubber på stadion i Herning for at se på spillere fra Hoffenheim og FC Midtjylland, og selv om der var færre fra netop England i søndagens lokalopgør med Viborg FF, var det næppe en kamp, der trak ned for de FCM-profiler, der bliver lagt mærke til.
Midtjyderne har gang i et tætpakket program, hvor de indtil midten af december når op på i alt 12 europæiske kampe, to pokalkampe og 17 opgør i Superligaen, mens landsholdsspillerne på holdet får landskampe og i spillere som Martínez' tilfælde lange flyture til andre kontinenter.
Så der er pres og fart på programmet, og det trives Emiliano Martínez med.
Midtbanespilleren havde en meget svær efterårssæson sidste år og opstart i 2024, da en skade holdt ham ude i et halvt år.
Men nu fungerer tingene for midtbanespilleren fra Uruguay.
– Jeg har det bare godt fysisk, og sådan skal det blive ved, siger Emiliano Martínez.
– Mit mål er at opnå så meget som muligt her i FC Midtjylland. At komme i Europa League og at gå videre. Og at bliver mester, siger midtbanespilleren.
I begyndelsen af året var der interesse fra den argentinske traditionsklub River Plate og ifølge Tipsbladets oplysninger fra storklubben Cruz Azul i Mexico.

Her i sommer var FC Midtjylland slet ikke interesseret i et salg, men en dag er planen i klubben, at midtbanespilleren skal afsted.
– Jeg har altid drømt om Premier League. Det er et mål, jeg har haft, siden jeg var barn, og som jeg gerne vil opnå på et tidspunkt, siger Emiliano Martínez.
Onsdag går turen til Beograd, hvor FC Midtjylland skal spille anden kamp i Europa League.
Modstanderen er israelske Maccabi Tel Aviv, der ikke har spillet hjemmekampe i Europa i et år men i stedet lånt arenaer i Ungarn og Serbien, hvor Partizan Beograds stadion nu bliver base for kampene i Europa Leagues gruppespil.
Det kunne blive en kamp med relativt få tilskuere og pakket grundigt ind i omfattende sikkerheds-foranstaltninger.
– Ja, det bliver lidt anderledes, men det er sådan, det nu er. Det er en kamp, vi skal løse. Og jeg tror, vi kommer til at forberede os på at gå ud og jagte tre point, siger Emiliano Martínez.
Emiliano Martínez kom til FC Midtjylland i sommeren 2022 på en lejeaftale med Red Bull Bragantino, der hurtigt blev vekslet til et køb.
Martínez har knap tre år tilbage på sin kontrakt.
I sommeren 2023 var West Ham, Everton og den daværende Premier League-oprykker Luton på banen på transfermarkedet med interesse for FCM-midtbaneoprydderen uden at kunne overtale FCM til et salg.
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
AVIS
Døren vil altid være åben for Andreas Christensen
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Kamil Grabara-opslag bemærkes
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
NYHEDER
Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Statsleder ejer AGF-halstørklæde – Elkjær måber
I chok over Nicolai Poulsen
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
NYHEDER
– Når jeg var alene, græd jeg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg
MEDIE
Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
Har forsøgt at overtale Eric Kahl
TRANSFER
Har snakket med Jelert – det er “bullshit”
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby
TRANSFER
FC København nærmer sig Ilyas Houira
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
NYHEDER
AGF med banebrydende tilskuertiltag
NYHEDER
Antonsens drøm slukket
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent
NYHEDER
– Lidt af en bombe
MEDIE
Hollandsk klub jagter Fredericia-profil
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
TOPNYHED
Tomas Rosicky utilfreds med Peter Vindahl
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte
Tidligere FIFA-boss’ appel afvist i korruptionssag
TRANSFER
Overraskende nyt om Lukas Engel
NYHEDER
FCK straffes – Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Yussuf Poulsen scannet: ‘Hårde nyheder’
TOPNYHED
Ole Palmå færdig i Brøndby IF
NYHEDER
Disse to AGF-profiler forlænger kontrakten
NYHEDER
DBU hylder Hareide
NYHEDER
Stort resultat af Brian Priske og Sparta Prag
DAGENS SPILFORSLAG