Transfervinduet står snart for døren igen, når det åbner i januar.
De fleste Superliga-klubber er allerede i gang med at lave skyggehold og forberede sig på, hvem der skal ind og ud af truppen, så de står så stærkt som muligt til den vigtige forårssæson, der starter op igen i februar.
I mange klubber ønsker man i januarvinduet at holde sammen på den trup, der har indledt sæsonen, men nogle spillere har præsteret så godt, at det kan blive svært at sige nej, hvis der kommer et stort tilbud på en af holdets profiler.
Tipsbladet har derfor kastet et blik på, hvem der i de 12 Superliga-klubber er de største salgsemner. Her går vi i dybden med Silkeborg IF, som ser frem mod et forår, hvor klubben fra Søhøjlandet håber at klemme sig med i top 6 endnu en gang. Et af problemerne, holdet kan møde i den forbindelse, er, om de kan holde på deres vigtigste defensive profil, som der også var stor interesse for i sommer.
Silkeborg IF
Oliver Sonne
Højre back
Peru/Danmark
24 år
Analyse
Oliver Sonne har været en af de bedste spillere for Silkeborg IF i kalenderåret 2024, hvis ikke den bedste. Dansk-peruvianeren har videreført det høje niveau, som i moderne tid har været i Søhøjlandet, hvor højrebacken altid har været blandt holdets største profiler, som man har set med Rasmus Carstensen og Jens Martin Gammelby, der begge lavede et stort skifte væk fra Silkeborg efter nogle gode sæsoner på backen.
Netop dette gør det oplagt for Oliver Sonne at forfølge en transfer i januarvinduet. Han har opnået alt, hvad man kan tillade sig at drømme om i Silkeborg, og satte kronen på værket ved at score målet, der afgjorde Pokalfinalen i år. Med kontraktudløb i sommeren 2026 er timingen for ham og klubben ideel i forhold til en transfer i januar.
Oliver Sonne bliver bestemt ikke billig. Silkeborg vil formentlig kræve en transfersum, der muligvis matcher, hvad man i sommer fik for Alexander Lind, og klubben har en velpolstret økonomi, der gør, at de kan afvise ethvert skambud.
Det taler også for et salg, at Silkeborg til vinter står med tre andre højrebacks i truppen. Når Anders Dahl vender retur fra et succesfuldt lejemål i FC Fredericia, skal han formentlig tage kampen op med Robin Østrøm og Jens Martin Gammelby om, hvem der vinder Kent Nielsens gunst som den foretrukne til at overtage fra den peruvianske landsholdsspiller.
Og hvis vi ellers køber idéen om, at det kan være en spillers 'tur', er Sonne tæt på at have gjort sig fortjent til et skifte efter en sommer her i 2024, hvor mange, også i klubben, havde forventet et skifte.
Boblere
Der kommer formentlig ikke til at være særlig åbent på udgangsiden i Silkeborg IF i januarvinduet, men hvis der skulle være andre end Oliver Sonne, der kan ende med at forlade klubben, så kunne Tonni Adamsen og Fredrik Carlsen være to gode bud.
Tonni Adamsen har kontraktudløb om halvandet år, og til den tid vil han være 31 år gammel. Hvis der skal tjenes penge på Silkeborgs topscorer, er det nu, det skal ske, efter det fremragende efterår, han har haft. Der er dog intet, der taler for, at SIF skulle have nogen interesse i at sælge ham med tanke på, hvad en ny tur i Top 6 vil betyde.
I den anden ende af spektret kan det ikke udelukkes, at Fredrik Carlsen skal testes af under andre himmelstrøg. Han skiftede til Silkeborg i sommeren 2023 med henblik på at få en stor rolle på holdet, hvilket han aldrig har indfriet. Det er ikke urealistisk, at han bliver udlejet eller solgt denne vinter.
LIVE
LIVE: Bischoff deler kryptisk billede
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
STORT INTERVIEW
Brøndby har særlig klausul: Drømmer om comeback
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TRANSFER
Dansk stjerne til FC København? ‘Det er mit bud!’
NYHEDER
Katastrofe-2026: Nu kommer BIF-toppen ud af busken
TOPNYHED
Ekspert: De 2 hold rykker op i Superligaen
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
‘Han er meget utilfreds med Kasper Dolberg’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Steinlein ærgrer sig over FCM-indkøb
EKSKLUSIVT
Dansk angriber i god målform: Jeg skal skifte klub
MEDIE
22 millioner kroner!
Stor dramatik: Her er dommereksperts vurdering
Blæst bagover af kæmpe AGF-transfer
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
NYHEDER
Legende stopper som cheftræner for Messi
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
EKSKLUSIVT
Vild med Danmark: Jeg tror, jeg flytter tilbage
MEDIE
Storklub lurer på Superliga-profil
Retssag om Maradonas død begynder forfra
EKSKLUSIVT
Patrick Olsen degraderet: Jeg drømmer om oprykning
NYHEDER
Heldige danske damer slår Sverige
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
INTERVIEW
‘Nu ved jeg nok om Danmark til at sige…’
NYHEDER
SL-boss: ‘Aldrig brugt så meget på transfers’
TIPSBLADETS DOM
Den bedste handel i Superligaen!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
MEDIE
Voldsom straf til Clement Bischoff
HELT VILDT
Tv-ekspert: Her kan Cooper blive fyret
AVIS
Hylder Højlund og kommer med spøjs sammenligning
EKSKLUSIVT
Var ‘hudløst ærlig’ overfor Bo Henriksen
HELT VILDT
1. divisionsstjerne med voldsomme tal
CHEFENS DOM
Mesterskabskampen i Superligaen er genåbnet
NYHEDER
Beckmanns opsang: ‘Ingen gider et dickhead’
– Vanvittigt, at vi skal bruge tid på det
DAGENS SPILFORSLAG
Dansker ser gult i London
EKSKLUSIVT
I transfermøde med Superliga-klub
Basketlegende og Neymar inspirerer Lamine Yamal
Michael Carrick raser: Det værste jeg har set!
DAGENS SPILFORSLAG
Salah scorer på Anfield
EKSKLUSIVT
Vild udvikling: ‘Det er SÅ fedt!’
NYHEDER
I chok over Brøndby-indkøb: ‘Hvad laver han!?’
MEDIE
‘PC’ overvejer at sagsøge Wolfsburg
NYHEDER
– Han bliver en vigtig spiller for FCK!
Afviser mesterskabssnak
Stor Tullberg-kritik: ‘Klæder ikke en storklub’
Skal Cooper fyres? ‘Useriøst ikke at tale om det’
INTERVIEW