Transfervinduet står snart for døren igen, når det åbner i januar.
De fleste Superliga-klubber er allerede i gang med at lave skyggehold og forberede sig på, hvem der skal ind og ud af truppen, så de står så stærkt som muligt til den vigtige forårssæson, der starter op igen i februar.
I mange klubber ønsker man i januarvinduet at holde sammen på den trup, der har indledt sæsonen, men nogle spillere har præsteret så godt, at det kan blive svært at sige nej, hvis der kommer et stort tilbud på en af holdets profiler.
Tipsbladet har derfor kastet et blik på, hvem der i de 12 Superliga-klubber er de største salgsemner. Her går vi i dybden med Silkeborg IF, som ser frem mod et forår, hvor klubben fra Søhøjlandet håber at klemme sig med i top 6 endnu en gang. Et af problemerne, holdet kan møde i den forbindelse, er, om de kan holde på deres vigtigste defensive profil, som der også var stor interesse for i sommer.
Silkeborg IF
Oliver Sonne
Højre back
Peru/Danmark
24 år
Analyse
Oliver Sonne har været en af de bedste spillere for Silkeborg IF i kalenderåret 2024, hvis ikke den bedste. Dansk-peruvianeren har videreført det høje niveau, som i moderne tid har været i Søhøjlandet, hvor højrebacken altid har været blandt holdets største profiler, som man har set med Rasmus Carstensen og Jens Martin Gammelby, der begge lavede et stort skifte væk fra Silkeborg efter nogle gode sæsoner på backen.
Netop dette gør det oplagt for Oliver Sonne at forfølge en transfer i januarvinduet. Han har opnået alt, hvad man kan tillade sig at drømme om i Silkeborg, og satte kronen på værket ved at score målet, der afgjorde Pokalfinalen i år. Med kontraktudløb i sommeren 2026 er timingen for ham og klubben ideel i forhold til en transfer i januar.
Oliver Sonne bliver bestemt ikke billig. Silkeborg vil formentlig kræve en transfersum, der muligvis matcher, hvad man i sommer fik for Alexander Lind, og klubben har en velpolstret økonomi, der gør, at de kan afvise ethvert skambud.
Det taler også for et salg, at Silkeborg til vinter står med tre andre højrebacks i truppen. Når Anders Dahl vender retur fra et succesfuldt lejemål i FC Fredericia, skal han formentlig tage kampen op med Robin Østrøm og Jens Martin Gammelby om, hvem der vinder Kent Nielsens gunst som den foretrukne til at overtage fra den peruvianske landsholdsspiller.
Og hvis vi ellers køber idéen om, at det kan være en spillers 'tur', er Sonne tæt på at have gjort sig fortjent til et skifte efter en sommer her i 2024, hvor mange, også i klubben, havde forventet et skifte.
Boblere
Der kommer formentlig ikke til at være særlig åbent på udgangsiden i Silkeborg IF i januarvinduet, men hvis der skulle være andre end Oliver Sonne, der kan ende med at forlade klubben, så kunne Tonni Adamsen og Fredrik Carlsen være to gode bud.
Tonni Adamsen har kontraktudløb om halvandet år, og til den tid vil han være 31 år gammel. Hvis der skal tjenes penge på Silkeborgs topscorer, er det nu, det skal ske, efter det fremragende efterår, han har haft. Der er dog intet, der taler for, at SIF skulle have nogen interesse i at sælge ham med tanke på, hvad en ny tur i Top 6 vil betyde.
I den anden ende af spektret kan det ikke udelukkes, at Fredrik Carlsen skal testes af under andre himmelstrøg. Han skiftede til Silkeborg i sommeren 2023 med henblik på at få en stor rolle på holdet, hvilket han aldrig har indfriet. Det er ikke urealistisk, at han bliver udlejet eller solgt denne vinter.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
NYHEDER
Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
Her kan du se FC Midtjylland mod FC København
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
– Det skriger til himlen i Brøndby!
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
FANKLUBBEN
Mener FC København det fortsat alvorligt?
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
INTERVIEW
‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
DAGENS SPILFORSLAG
Marseille kan overraske i Le Classique
NYHEDER
FC Barcelona vinder stort over Mallorca
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
HELT VILDT