Har regnet på tallene: Her kan Ronaldo blive historiens største målkonge

Cristiano Ronaldo scorede tirsdag sit mål nummer 767 i karrieren, og portugiseren er nu ikke langt fra den brasilianske legende Romario. Tjekkiske Josef Bican er dog stadig et godt stykke foran.



Cristiano Ronaldo overgik i januar Pélé på alletiders topscorerliste, og den portugisiske superstjerne har nu kurs mod at blive den mest scorende spiller i historien.

Men hvornår kommer det til at ske? 

Den italienske avis La Gazzetta dello Sport har nu forsøgt at estimere, hvornår Cristiano Ronaldo kan runde Romario og Josef Bican, der er to de eneste spillere, som Juventus-stjernen mangler at overgå. 

Runder snart Romario
Med sin scoring i tirsdagens 3-0-sejr over Spezia nåede Cristiano Ronaldo op på 767 fuldtræffere i karrieren. Den 36-årige portugiser har scoret 27 mål i 30 kampe for Juventus i denne sæson, og ifølge La Gazzetta dello Sport er der en chance for, at Cristiano Ronaldo kan blive historiens mest scorende spiller i løbet af 2021.

Romario er noteret for 772 mål, så det vil formentlig være et spørgsmål om uger, før Cristiano Ronaldo runder den brasilianske legende. Derefter er der dog et stykke vej top til Josef Bican, der er noteret for 805 mål i karrieren. Cristiano Ronaldo mangler således 39 mål for at blive den mest scorende spiller i historien.

La Gazzetta dello Sport peger på, at Cristiano Ronaldo i de seneste fem år har scoret mellem 43 og 48 mål om året, og at det således sagtens kunne blive omkring juletid, at portugiseren overgår Bican.

Lionel Messi har scoret 729 mål i løbet af karrieren, så argentineren drømmer formentligt også om at overtage rekorden, inden han lægger støvlerne på hylden.





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

AGF er mestre – her er deres vej i Europa