Har set på Villadsen: Her er Benficas drømmeback

Den portugisiske klub Benfica ønsker sig en ny højre back til at konkurrere med danske Alexander Bah.



Som Tipsbladet kunne fortælle torsdag har Benfica øjnene rettet mod FC Nordsjælland og Oliver Villadsen. Danskeren er et emne i den portugisiske klub, der leder efter konkurrence på højrebacken til en anden dansker i form af Alexander Bah.

Men selv om topklubben har set nærmere på den danske U21-landsholdsspiller, er Villadsen efter alt at dømme ikke øverst på den liste, som Benfica rekrutterer fra.

I stedet er det en brasilianer, som Benfica forsøger at hente i de sidste dage af transfervinduet. Det fortæller det portugisiske medie A Bola.

Her fremgår det, at man har øjnene rettet mod Atheltico Paranaense, hvor den 22-årige Khellven er fast mand.

Også brasilianske O Globo skriver om Benficas interesse i Khellven. Her fremgår det, at også CSKA Moskva har sendt et tilbud til den brasilianske klub. Planen er, at Khellven skal træffe en beslutning om sin fremtid i de næste dage.

Backens aftale med klubben løber frem til udgangen af 2024, så det er næppe et dårligt tidspunkt at sælge på.

Indtil videre har Khellven spillet 158 kampe for den brasilianske klub, der allerede har hentet en afløser i form af Bruno Peres, der har været Jens Stryger Larsens konkurrent i Trabzonspor.

Selv om Oliver Villadsen har gjort det godt i Farum-klubben i starten af denne sæson, tyder det altså på, at han også er at finde i FCN i efteråret. Det er nok heller ikke så tosset, da klubben efter alt at dømme er at finde i Conference League-gruppespillet i efteråret. Torsdag aften vandt klubben med 5-0 over Partizan på hjemmebane og står altså med et godt udgangspunkt før returkampen om en uge.

FC Nordsjælland møder på søndag FC Midtjylland i Superligaen. Her er det ventet, at Oliver Villadsen er med fra start for hjemmeholdet.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Vil hente tysk landsholdsstjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Raser over VM-tiltag

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Blæst bagover af 18-årig

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Saudi-Arabien – Uruguay

Brøndby melder duo færdig og teaser

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Droppede England: Her er VM-helts vilde historie

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Ny kontrakt før VM-åbner

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Sverige – Tunesien