Som Tipsbladet kunne fortælle torsdag har Benfica øjnene rettet mod FC Nordsjælland og Oliver Villadsen. Danskeren er et emne i den portugisiske klub, der leder efter konkurrence på højrebacken til en anden dansker i form af Alexander Bah.
Men selv om topklubben har set nærmere på den danske U21-landsholdsspiller, er Villadsen efter alt at dømme ikke øverst på den liste, som Benfica rekrutterer fra.
I stedet er det en brasilianer, som Benfica forsøger at hente i de sidste dage af transfervinduet. Det fortæller det portugisiske medie A Bola.
Her fremgår det, at man har øjnene rettet mod Atheltico Paranaense, hvor den 22-årige Khellven er fast mand.
Også brasilianske O Globo skriver om Benficas interesse i Khellven. Her fremgår det, at også CSKA Moskva har sendt et tilbud til den brasilianske klub. Planen er, at Khellven skal træffe en beslutning om sin fremtid i de næste dage.
Backens aftale med klubben løber frem til udgangen af 2024, så det er næppe et dårligt tidspunkt at sælge på.
Indtil videre har Khellven spillet 158 kampe for den brasilianske klub, der allerede har hentet en afløser i form af Bruno Peres, der har været Jens Stryger Larsens konkurrent i Trabzonspor.
Selv om Oliver Villadsen har gjort det godt i Farum-klubben i starten af denne sæson, tyder det altså på, at han også er at finde i FCN i efteråret. Det er nok heller ikke så tosset, da klubben efter alt at dømme er at finde i Conference League-gruppespillet i efteråret. Torsdag aften vandt klubben med 5-0 over Partizan på hjemmebane og står altså med et godt udgangspunkt før returkampen om en uge.
FC Nordsjælland møder på søndag FC Midtjylland i Superligaen. Her er det ventet, at Oliver Villadsen er med fra start for hjemmeholdet.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe fadæse – smelter sammen foran hele verden!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
MEDIE
