Som Tipsbladet kunne fortælle torsdag har Benfica øjnene rettet mod FC Nordsjælland og Oliver Villadsen. Danskeren er et emne i den portugisiske klub, der leder efter konkurrence på højrebacken til en anden dansker i form af Alexander Bah.
Men selv om topklubben har set nærmere på den danske U21-landsholdsspiller, er Villadsen efter alt at dømme ikke øverst på den liste, som Benfica rekrutterer fra.
I stedet er det en brasilianer, som Benfica forsøger at hente i de sidste dage af transfervinduet. Det fortæller det portugisiske medie A Bola.
Her fremgår det, at man har øjnene rettet mod Atheltico Paranaense, hvor den 22-årige Khellven er fast mand.
Også brasilianske O Globo skriver om Benficas interesse i Khellven. Her fremgår det, at også CSKA Moskva har sendt et tilbud til den brasilianske klub. Planen er, at Khellven skal træffe en beslutning om sin fremtid i de næste dage.
Backens aftale med klubben løber frem til udgangen af 2024, så det er næppe et dårligt tidspunkt at sælge på.
Indtil videre har Khellven spillet 158 kampe for den brasilianske klub, der allerede har hentet en afløser i form af Bruno Peres, der har været Jens Stryger Larsens konkurrent i Trabzonspor.
Selv om Oliver Villadsen har gjort det godt i Farum-klubben i starten af denne sæson, tyder det altså på, at han også er at finde i FCN i efteråret. Det er nok heller ikke så tosset, da klubben efter alt at dømme er at finde i Conference League-gruppespillet i efteråret. Torsdag aften vandt klubben med 5-0 over Partizan på hjemmebane og står altså med et godt udgangspunkt før returkampen om en uge.
FC Nordsjælland møder på søndag FC Midtjylland i Superligaen. Her er det ventet, at Oliver Villadsen er med fra start for hjemmeholdet.
LIVE
TransferLIVE: Choktransfer er på plads
DBU vil granske FIFA-plan
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF’s mulige modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Superliga-retur?
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
Har budt en milliard
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
Voldsom kritik af FIFAs planer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TOPNYHED
