Har set på Villadsen: Her er Benficas drømmeback

Den portugisiske klub Benfica ønsker sig en ny højre back til at konkurrere med danske Alexander Bah.



Som Tipsbladet kunne fortælle torsdag har Benfica øjnene rettet mod FC Nordsjælland og Oliver Villadsen. Danskeren er et emne i den portugisiske klub, der leder efter konkurrence på højrebacken til en anden dansker i form af Alexander Bah.

Men selv om topklubben har set nærmere på den danske U21-landsholdsspiller, er Villadsen efter alt at dømme ikke øverst på den liste, som Benfica rekrutterer fra.

I stedet er det en brasilianer, som Benfica forsøger at hente i de sidste dage af transfervinduet. Det fortæller det portugisiske medie A Bola.

Her fremgår det, at man har øjnene rettet mod Atheltico Paranaense, hvor den 22-årige Khellven er fast mand.

Også brasilianske O Globo skriver om Benficas interesse i Khellven. Her fremgår det, at også CSKA Moskva har sendt et tilbud til den brasilianske klub. Planen er, at Khellven skal træffe en beslutning om sin fremtid i de næste dage.

Backens aftale med klubben løber frem til udgangen af 2024, så det er næppe et dårligt tidspunkt at sælge på.

Indtil videre har Khellven spillet 158 kampe for den brasilianske klub, der allerede har hentet en afløser i form af Bruno Peres, der har været Jens Stryger Larsens konkurrent i Trabzonspor.

Selv om Oliver Villadsen har gjort det godt i Farum-klubben i starten af denne sæson, tyder det altså på, at han også er at finde i FCN i efteråret. Det er nok heller ikke så tosset, da klubben efter alt at dømme er at finde i Conference League-gruppespillet i efteråret. Torsdag aften vandt klubben med 5-0 over Partizan på hjemmebane og står altså med et godt udgangspunkt før returkampen om en uge.

FC Nordsjælland møder på søndag FC Midtjylland i Superligaen. Her er det ventet, at Oliver Villadsen er med fra start for hjemmeholdet.







LIVE

LIVE: To mand færdige i Superliga-klub

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Her er FC Københavns vej i Europa

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

FCK-træner roser Felix Beijmo

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

AGF kan ende med millionregning, men…

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Bayern München lurer på choktransfer

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK sigter stadig efter 15. juni

Manchester City – Aston Villa

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub