FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvem er verdens bedste angriber? Ja, hvis ikke Erling Haaland er den første, der bliver nævnt i forbindelse med det spørgsmål, er han velsagtens nummer to.
Og nordmanden er velsagtens den mand, som det bliver vigtigst for FC København at holde fra fadet, når “løverne” møder Manchester City i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League tirsdag.
Flere i FC Københavns trup har før spillet over for Erling Haaland, men det er ikke altid gået godt.
Sidste gang københavnernes nye stopper Scott McKenna stod over for Haaland, var det med Nottingham Forest. Det endte med en 6-0-sejr til Manchester City, og Haaland? Ja, han stod for tre af de seks mål.
– Jeg kan godt huske den sidste kamp. Det var ikke ligefrem en god kamp for os (Nottingham Forest, red.), men det kan forhåbentligt blive mere positivt på tirsdag, siger McKenna til Tipsbladet og resten af den skrevne presse søndag.
Hvordan forbereder du dig på Erling Haaland?
– Det er nogle helt andre omstændigheder. Sidst var alle kampe svære taget vores situation i betragtning. Vi spillede mod Manchester City på en af deres rigtig gode aftener, men nu er jeg her på et hold, der er rustet til de europæiske aftener.
Hvilke nogle råd, vil du give dine forsvarskollegaer?
– De er alle erfarne spillere, så de behøver ikke særligt mange råd. Du kan se, hvor god han er på tv, men vi skal ikke give ham for meget respekt og være aggressive omkring vores felt. Vi skal også prøve at holde på bolden i nogle perioder af kampen.
En anden, der kender Haaland, er Mohamed Elyounoussi. Han kender imidlertid mest angriberen som holdkammerat på det norske landshold, men råd har han heller ikke mange af.
– Havde jeg haft det, så havde jeg været millionær, siger stjernen, der dog trods alt får en fin løn i FC København, og tilføjer:
– Det er der mange som ønsker at vide. Vi har alle set Premier League, og ved, hvad han er god til. Vi må prøve, så godt vi kan, at holde ham fra målet.
FC København har dog heller ikke råd til udelukkende at fokusere på at lukke Haaland ned tirsdag. Hvis der er for meget fokus på den norske superstjerne, kan det give øget plads til profiler som Kevin De Bruyne, Bernardo Silva eller Jack Grealish.
Noget, “løvernes” højre back Elias Jelert pointerer.
– Jeg vil egentlig bare nævne hele deres offensiv, som er rigtig dygtig. Om man kommer til at stå overfor den ene eller den anden, så er det en dygtig spiller, siger Jelert og tilføjer dog om FC København:
– Jeg synes, vi er bedre nu uden at sige noget dårligt om dem, der var i truppen sidst. Jeg føler, vi har en bedre trup og er nået et skridt videre sammenlignet med sidste gang. Så jeg føler, at vi står stærkere nu.
Erling Haaland har scoret fem mål i fem kampe i Champions League i denne sæson, mens det er blevet til 16 scoringer i 18 kampe i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
Japan overrasker mod Holland
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
Sverige med drømmestart på VM
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
Roser Superliga-klub: Godt set!
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
TOPNYHED
Spottet i København
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
TOPNYHED