FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvem er verdens bedste angriber? Ja, hvis ikke Erling Haaland er den første, der bliver nævnt i forbindelse med det spørgsmål, er han velsagtens nummer to.
Og nordmanden er velsagtens den mand, som det bliver vigtigst for FC København at holde fra fadet, når “løverne” møder Manchester City i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League tirsdag.
Flere i FC Københavns trup har før spillet over for Erling Haaland, men det er ikke altid gået godt.
Sidste gang københavnernes nye stopper Scott McKenna stod over for Haaland, var det med Nottingham Forest. Det endte med en 6-0-sejr til Manchester City, og Haaland? Ja, han stod for tre af de seks mål.
– Jeg kan godt huske den sidste kamp. Det var ikke ligefrem en god kamp for os (Nottingham Forest, red.), men det kan forhåbentligt blive mere positivt på tirsdag, siger McKenna til Tipsbladet og resten af den skrevne presse søndag.
Hvordan forbereder du dig på Erling Haaland?
– Det er nogle helt andre omstændigheder. Sidst var alle kampe svære taget vores situation i betragtning. Vi spillede mod Manchester City på en af deres rigtig gode aftener, men nu er jeg her på et hold, der er rustet til de europæiske aftener.
Hvilke nogle råd, vil du give dine forsvarskollegaer?
– De er alle erfarne spillere, så de behøver ikke særligt mange råd. Du kan se, hvor god han er på tv, men vi skal ikke give ham for meget respekt og være aggressive omkring vores felt. Vi skal også prøve at holde på bolden i nogle perioder af kampen.
En anden, der kender Haaland, er Mohamed Elyounoussi. Han kender imidlertid mest angriberen som holdkammerat på det norske landshold, men råd har han heller ikke mange af.
– Havde jeg haft det, så havde jeg været millionær, siger stjernen, der dog trods alt får en fin løn i FC København, og tilføjer:
– Det er der mange som ønsker at vide. Vi har alle set Premier League, og ved, hvad han er god til. Vi må prøve, så godt vi kan, at holde ham fra målet.
FC København har dog heller ikke råd til udelukkende at fokusere på at lukke Haaland ned tirsdag. Hvis der er for meget fokus på den norske superstjerne, kan det give øget plads til profiler som Kevin De Bruyne, Bernardo Silva eller Jack Grealish.
Noget, “løvernes” højre back Elias Jelert pointerer.
– Jeg vil egentlig bare nævne hele deres offensiv, som er rigtig dygtig. Om man kommer til at stå overfor den ene eller den anden, så er det en dygtig spiller, siger Jelert og tilføjer dog om FC København:
– Jeg synes, vi er bedre nu uden at sige noget dårligt om dem, der var i truppen sidst. Jeg føler, vi har en bedre trup og er nået et skridt videre sammenlignet med sidste gang. Så jeg føler, at vi står stærkere nu.
Erling Haaland har scoret fem mål i fem kampe i Champions League i denne sæson, mens det er blevet til 16 scoringer i 18 kampe i Premier League.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
‘Jeg hadede verden’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
Her skal Sepp Piontek begraves
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
Ny hooliganpakke er vedtaget
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER