– Havde jeg haft det, var jeg millionær!

Flere FC København-spillere kender Haaland på den ene eller anden måde - men gode råd til at stoppe ham er der ikke mange af.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvem er verdens bedste angriber? Ja, hvis ikke Erling Haaland er den første, der bliver nævnt i forbindelse med det spørgsmål, er han velsagtens nummer to.

Og nordmanden er velsagtens den mand, som det bliver vigtigst for FC København at holde fra fadet, når “løverne” møder Manchester City i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League tirsdag.

Flere i FC Københavns trup har før spillet over for Erling Haaland, men det er ikke altid gået godt.

Sidste gang københavnernes nye stopper Scott McKenna stod over for Haaland, var det med Nottingham Forest. Det endte med en 6-0-sejr til Manchester City, og Haaland? Ja, han stod for tre af de seks mål.

– Jeg kan godt huske den sidste kamp. Det var ikke ligefrem en god kamp for os (Nottingham Forest, red.), men det kan forhåbentligt blive mere positivt på tirsdag, siger McKenna til Tipsbladet og resten af den skrevne presse søndag.

Hvordan forbereder du dig på Erling Haaland?

– Det er nogle helt andre omstændigheder. Sidst var alle kampe svære taget vores situation i betragtning. Vi spillede mod Manchester City på en af deres rigtig gode aftener, men nu er jeg her på et hold, der er rustet til de europæiske aftener.

Hvilke nogle råd, vil du give dine forsvarskollegaer?

– De er alle erfarne spillere, så de behøver ikke særligt mange råd. Du kan se, hvor god han er på tv, men vi skal ikke give ham for meget respekt og være aggressive omkring vores felt. Vi skal også prøve at holde på bolden i nogle perioder af kampen.

En anden, der kender Haaland, er Mohamed Elyounoussi. Han kender imidlertid mest angriberen som holdkammerat på det norske landshold, men råd har han heller ikke mange af.

– Havde jeg haft det, så havde jeg været millionær, siger stjernen, der dog trods alt får en fin løn i FC København, og tilføjer:

– Det er der mange som ønsker at vide. Vi har alle set Premier League, og ved, hvad han er god til. Vi må prøve, så godt vi kan, at holde ham fra målet.

FC København har dog heller ikke råd til udelukkende at fokusere på at lukke Haaland ned tirsdag. Hvis der er for meget fokus på den norske superstjerne, kan det give øget plads til profiler som Kevin De Bruyne, Bernardo Silva eller Jack Grealish.

Noget, “løvernes” højre back Elias Jelert pointerer.

– Jeg vil egentlig bare nævne hele deres offensiv, som er rigtig dygtig. Om man kommer til at stå overfor den ene eller den anden, så er det en dygtig spiller, siger Jelert og tilføjer dog om FC København:

– Jeg synes, vi er bedre nu uden at sige noget dårligt om dem, der var i truppen sidst. Jeg føler, vi har en bedre trup og er nået et skridt videre sammenlignet med sidste gang. Så jeg føler, at vi står stærkere nu.

Erling Haaland har scoret fem mål i fem kampe i Champions League i denne sæson, mens det er blevet til 16 scoringer i 18 kampe i Premier League. 





Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud




FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Fem bud på David Nielsens afløser

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Giver to spillere livstidskarantæne

Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Sænker prisen mod Midtjylland



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

10 spillere nægtet indrejse til USA

Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen

LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?

David Nielsen har sagt op

FC København skriver kontrakt med juvel

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Tottenham-træner forsvarer udskiftning

Norske favoritdræbere marcherer videre

Iran sår endnu engang tvivl om VM

Tyrkere tager første stik mod Liverpool

Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt

Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona

I forhandlinger med Nartey

Her kan du se Galatasaray mod Liverpool

Han bliver midlertidig træner i AC Horsens