– Havde jeg haft det, var jeg millionær!

Flere FC København-spillere kender Haaland på den ene eller anden måde - men gode råd til at stoppe ham er der ikke mange af.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvem er verdens bedste angriber? Ja, hvis ikke Erling Haaland er den første, der bliver nævnt i forbindelse med det spørgsmål, er han velsagtens nummer to.

Og nordmanden er velsagtens den mand, som det bliver vigtigst for FC København at holde fra fadet, når “løverne” møder Manchester City i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League tirsdag.

Flere i FC Københavns trup har før spillet over for Erling Haaland, men det er ikke altid gået godt.

Sidste gang københavnernes nye stopper Scott McKenna stod over for Haaland, var det med Nottingham Forest. Det endte med en 6-0-sejr til Manchester City, og Haaland? Ja, han stod for tre af de seks mål.

– Jeg kan godt huske den sidste kamp. Det var ikke ligefrem en god kamp for os (Nottingham Forest, red.), men det kan forhåbentligt blive mere positivt på tirsdag, siger McKenna til Tipsbladet og resten af den skrevne presse søndag.

Hvordan forbereder du dig på Erling Haaland?

– Det er nogle helt andre omstændigheder. Sidst var alle kampe svære taget vores situation i betragtning. Vi spillede mod Manchester City på en af deres rigtig gode aftener, men nu er jeg her på et hold, der er rustet til de europæiske aftener.

Hvilke nogle råd, vil du give dine forsvarskollegaer?

– De er alle erfarne spillere, så de behøver ikke særligt mange råd. Du kan se, hvor god han er på tv, men vi skal ikke give ham for meget respekt og være aggressive omkring vores felt. Vi skal også prøve at holde på bolden i nogle perioder af kampen.

En anden, der kender Haaland, er Mohamed Elyounoussi. Han kender imidlertid mest angriberen som holdkammerat på det norske landshold, men råd har han heller ikke mange af.

– Havde jeg haft det, så havde jeg været millionær, siger stjernen, der dog trods alt får en fin løn i FC København, og tilføjer:

– Det er der mange som ønsker at vide. Vi har alle set Premier League, og ved, hvad han er god til. Vi må prøve, så godt vi kan, at holde ham fra målet.

FC København har dog heller ikke råd til udelukkende at fokusere på at lukke Haaland ned tirsdag. Hvis der er for meget fokus på den norske superstjerne, kan det give øget plads til profiler som Kevin De Bruyne, Bernardo Silva eller Jack Grealish.

Noget, “løvernes” højre back Elias Jelert pointerer.

– Jeg vil egentlig bare nævne hele deres offensiv, som er rigtig dygtig. Om man kommer til at stå overfor den ene eller den anden, så er det en dygtig spiller, siger Jelert og tilføjer dog om FC København:

– Jeg synes, vi er bedre nu uden at sige noget dårligt om dem, der var i truppen sidst. Jeg føler, vi har en bedre trup og er nået et skridt videre sammenlignet med sidste gang. Så jeg føler, at vi står stærkere nu.

Erling Haaland har scoret fem mål i fem kampe i Champions League i denne sæson, mens det er blevet til 16 scoringer i 18 kampe i Premier League. 



Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark

FC Københavns søsterklub går transfer-amok!

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen

Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark

Genfødt! Medier helt vilde med Biereth

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

I svime over Oscar Schwartau

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Serie A aflyser omstridt kampflytning

FC Barcelona melder ud til Tipsbladet

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene

Vild stime – men afviser guldsnak

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

Amorim: Vi var det bedste hold

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Rejser vild transferspekulation

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

FC Barcelona med skrækmelding om AC