FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Hvem er verdens bedste angriber? Ja, hvis ikke Erling Haaland er den første, der bliver nævnt i forbindelse med det spørgsmål, er han velsagtens nummer to.
Og nordmanden er velsagtens den mand, som det bliver vigtigst for FC København at holde fra fadet, når “løverne” møder Manchester City i den første af to ottendedelsfinaler i Champions League tirsdag.
Flere i FC Københavns trup har før spillet over for Erling Haaland, men det er ikke altid gået godt.
Sidste gang københavnernes nye stopper Scott McKenna stod over for Haaland, var det med Nottingham Forest. Det endte med en 6-0-sejr til Manchester City, og Haaland? Ja, han stod for tre af de seks mål.
– Jeg kan godt huske den sidste kamp. Det var ikke ligefrem en god kamp for os (Nottingham Forest, red.), men det kan forhåbentligt blive mere positivt på tirsdag, siger McKenna til Tipsbladet og resten af den skrevne presse søndag.
Hvordan forbereder du dig på Erling Haaland?
– Det er nogle helt andre omstændigheder. Sidst var alle kampe svære taget vores situation i betragtning. Vi spillede mod Manchester City på en af deres rigtig gode aftener, men nu er jeg her på et hold, der er rustet til de europæiske aftener.
Hvilke nogle råd, vil du give dine forsvarskollegaer?
– De er alle erfarne spillere, så de behøver ikke særligt mange råd. Du kan se, hvor god han er på tv, men vi skal ikke give ham for meget respekt og være aggressive omkring vores felt. Vi skal også prøve at holde på bolden i nogle perioder af kampen.
En anden, der kender Haaland, er Mohamed Elyounoussi. Han kender imidlertid mest angriberen som holdkammerat på det norske landshold, men råd har han heller ikke mange af.
– Havde jeg haft det, så havde jeg været millionær, siger stjernen, der dog trods alt får en fin løn i FC København, og tilføjer:
– Det er der mange som ønsker at vide. Vi har alle set Premier League, og ved, hvad han er god til. Vi må prøve, så godt vi kan, at holde ham fra målet.
FC København har dog heller ikke råd til udelukkende at fokusere på at lukke Haaland ned tirsdag. Hvis der er for meget fokus på den norske superstjerne, kan det give øget plads til profiler som Kevin De Bruyne, Bernardo Silva eller Jack Grealish.
Noget, “løvernes” højre back Elias Jelert pointerer.
– Jeg vil egentlig bare nævne hele deres offensiv, som er rigtig dygtig. Om man kommer til at stå overfor den ene eller den anden, så er det en dygtig spiller, siger Jelert og tilføjer dog om FC København:
– Jeg synes, vi er bedre nu uden at sige noget dårligt om dem, der var i truppen sidst. Jeg føler, vi har en bedre trup og er nået et skridt videre sammenlignet med sidste gang. Så jeg føler, at vi står stærkere nu.
Erling Haaland har scoret fem mål i fem kampe i Champions League i denne sæson, mens det er blevet til 16 scoringer i 18 kampe i Premier League.
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
FCK-boss kan snart præsentere noget
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
Steve Cooper giver ingen fribilletter
TOPNYHED
Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
Ekene Chukwuani imponerer i Monaco
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
NYHEDER
Går langt ned i løn
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
Mareridt for FC Augsburg
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
TRANSFER
Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
NYHEDER
Rådførte sig hos Kamil Grabara
DAGENS SPILFORSLAG
Galiciere kan vinde i Andalusien
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
EKSKLUSIVT