Helt vildt: Scorer mod FCN efter tre sekunder

17-årig kom på banen ved et hjørnespark, og det hjørnespark scorede han på.



Mens der ikke spilles seniorfodbold på øverste niveau lige for tiden, er der godt gang i ungdomsfodbolden rundt om, og både Brøndby IF og FC Nordsjælland er med i en turnering i Spanien.

Her nåede ingen af de danske klubber dog finalen, da begge mandskaber tabte lørdag.

FC Nordsjællands nederlag mod Molde viste sig dog at være meget interessant, for den norske klub, der vandt 3-1, kom foran 2-0 på et mål af en indskifter, der havde været i aktion i tre sekunders effektiv spilletid. 

Ifølge Adressaavisen blev 17-årige Magnus Fjørtoft Løvik skiftet ind efter 81 minutter og 12 sekunder på et tidspunkt, hvor Molde havde fået et hjørnespark.

Det hjørnespark blev sparket efter 81 minutter og 29 sekunder, og en Molde-spiller headede bolden lige på keeperen, der gav en retur. Og ås var det, at Magnus Fjørtoft Løvik efter 81 minutter og 32 sekunder satte returen i kassen. Altså efter sekunders effektiv spilletid.

– Det er første gang i livet – jeg har ikke oplevet noget lignende før. Jeg fik at vide, at Anders skulle angribe bolden først, og så skulle jeg komme bagfra. Det var ret dårligt af keeperen, så det var ret nemt at sætte returen i målet, siger Magnus Fjørtoft Løvik til Rbnett.

Målet skete altså i en træningsturnering i Marbella, så til syvende og sidst er det næppe noget, der går i historiebøgerne. Men er man fan af hurtige indskiftermål, kan de fleste nok huske, hvordan Ebbe Sand eksempelvis scorede ved VM i 1998 mod Nigeria i ottendedelsfinalen. På det tidspunkt var den danske angriber blevet indskiftet og havde scoret efter 16 sekunder på banen.

Og så er der også et mål scoret af tidligere landsholdsangriber og Arsenal-frontløber Nicklas Bendtner.

Danskeren blev i en kamp mod ærkerivalerne fra Tottenham sendt på banen med et lille kvarter igen, da Arsenal havde et hjørnespark. Danskeren løb ind i feltet, så sendte Cesc Fabregas bolden i boksen, og her dukkeren danskeren op med sejrsmålet til 2-1. På det tidspunkt havde han været på banen i 1,8 sekunders effektiv spilletid.

Molde møder i finalen i turneringen i Marbella svenske Hammarby på mandag.





LIVE

TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job

Afsløring: FC København sælger Achouri

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Er det Clement Bischoffs nye klub?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Han bestemmer det hele

Snød FC København for keeper

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Dansk agent: Derfor er det svært at blackliste os

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig