Mens der ikke spilles seniorfodbold på øverste niveau lige for tiden, er der godt gang i ungdomsfodbolden rundt om, og både Brøndby IF og FC Nordsjælland er med i en turnering i Spanien.
Her nåede ingen af de danske klubber dog finalen, da begge mandskaber tabte lørdag.
FC Nordsjællands nederlag mod Molde viste sig dog at være meget interessant, for den norske klub, der vandt 3-1, kom foran 2-0 på et mål af en indskifter, der havde været i aktion i tre sekunders effektiv spilletid.
Ifølge Adressaavisen blev 17-årige Magnus Fjørtoft Løvik skiftet ind efter 81 minutter og 12 sekunder på et tidspunkt, hvor Molde havde fået et hjørnespark.
Det hjørnespark blev sparket efter 81 minutter og 29 sekunder, og en Molde-spiller headede bolden lige på keeperen, der gav en retur. Og ås var det, at Magnus Fjørtoft Løvik efter 81 minutter og 32 sekunder satte returen i kassen. Altså efter sekunders effektiv spilletid.
– Det er første gang i livet – jeg har ikke oplevet noget lignende før. Jeg fik at vide, at Anders skulle angribe bolden først, og så skulle jeg komme bagfra. Det var ret dårligt af keeperen, så det var ret nemt at sætte returen i målet, siger Magnus Fjørtoft Løvik til Rbnett.
Målet skete altså i en træningsturnering i Marbella, så til syvende og sidst er det næppe noget, der går i historiebøgerne. Men er man fan af hurtige indskiftermål, kan de fleste nok huske, hvordan Ebbe Sand eksempelvis scorede ved VM i 1998 mod Nigeria i ottendedelsfinalen. På det tidspunkt var den danske angriber blevet indskiftet og havde scoret efter 16 sekunder på banen.
Og så er der også et mål scoret af tidligere landsholdsangriber og Arsenal-frontløber Nicklas Bendtner.
Danskeren blev i en kamp mod ærkerivalerne fra Tottenham sendt på banen med et lille kvarter igen, da Arsenal havde et hjørnespark. Danskeren løb ind i feltet, så sendte Cesc Fabregas bolden i boksen, og her dukkeren danskeren op med sejrsmålet til 2-1. På det tidspunkt havde han været på banen i 1,8 sekunders effektiv spilletid.
Molde møder i finalen i turneringen i Marbella svenske Hammarby på mandag.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Bayern München er i pokalfinalen
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT