Mens der ikke spilles seniorfodbold på øverste niveau lige for tiden, er der godt gang i ungdomsfodbolden rundt om, og både Brøndby IF og FC Nordsjælland er med i en turnering i Spanien.
Her nåede ingen af de danske klubber dog finalen, da begge mandskaber tabte lørdag.
FC Nordsjællands nederlag mod Molde viste sig dog at være meget interessant, for den norske klub, der vandt 3-1, kom foran 2-0 på et mål af en indskifter, der havde været i aktion i tre sekunders effektiv spilletid.
Ifølge Adressaavisen blev 17-årige Magnus Fjørtoft Løvik skiftet ind efter 81 minutter og 12 sekunder på et tidspunkt, hvor Molde havde fået et hjørnespark.
Det hjørnespark blev sparket efter 81 minutter og 29 sekunder, og en Molde-spiller headede bolden lige på keeperen, der gav en retur. Og ås var det, at Magnus Fjørtoft Løvik efter 81 minutter og 32 sekunder satte returen i kassen. Altså efter sekunders effektiv spilletid.
– Det er første gang i livet – jeg har ikke oplevet noget lignende før. Jeg fik at vide, at Anders skulle angribe bolden først, og så skulle jeg komme bagfra. Det var ret dårligt af keeperen, så det var ret nemt at sætte returen i målet, siger Magnus Fjørtoft Løvik til Rbnett.
Målet skete altså i en træningsturnering i Marbella, så til syvende og sidst er det næppe noget, der går i historiebøgerne. Men er man fan af hurtige indskiftermål, kan de fleste nok huske, hvordan Ebbe Sand eksempelvis scorede ved VM i 1998 mod Nigeria i ottendedelsfinalen. På det tidspunkt var den danske angriber blevet indskiftet og havde scoret efter 16 sekunder på banen.
Og så er der også et mål scoret af tidligere landsholdsangriber og Arsenal-frontløber Nicklas Bendtner.
Danskeren blev i en kamp mod ærkerivalerne fra Tottenham sendt på banen med et lille kvarter igen, da Arsenal havde et hjørnespark. Danskeren løb ind i feltet, så sendte Cesc Fabregas bolden i boksen, og her dukkeren danskeren op med sejrsmålet til 2-1. På det tidspunkt havde han været på banen i 1,8 sekunders effektiv spilletid.
Molde møder i finalen i turneringen i Marbella svenske Hammarby på mandag.
LIVE
LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
EKSKLUSIVT