Han håber på at komme med til EM-slutrunden i Tyskland, og han er da også i tankerne til Kasper Hjulmands landshold.
Men det er ikke det eneste, som danske Matthew O'Riley fra skotske Celtic skal overveje denne sommer.
Han skal potentielt også overveje sin fremtid.
Den dansk-engelske midtbanespiller har været helt forrygende for Celtic i denne sæson med 13 scoringer og 16 assister i 42 kampe, og selv om han på landsholdet har haft svært ved at få foden inden for og få chancen, er der allerede større klubber end Celtic, der fisker efter at få fat i O'Riley.
Vi giver her et bud på, hvordan fremtiden kan se ud for midtbanespilleren.
CELTIC
Selv om pilen nok peger mod, at Matt O'Riley skal videre, er det ikke utænkeligt, at han må blive i Celtic. Den skotske klub slipper ikke midtbanespilleren billigt, og det så man allerede i januar, hvor der blev takket nej til et tilbud på mere end 150 millioner kroner.
Så det er ret simpelt: Kommer det rigtige bud ikke, er Matt O'Riley også at finde i Celtic i næste sæson.
Danskeren, 23 år, har kontraktudløb i sommeren 2027.
ATLETICO MADRID
Vi berørte lige, at der var tilbud på O'Riley i januar, og det kunne Tipsbladet tilbage i marts afsløre kom fra Atletico Madrid. Buddet var på 156 millioner kroner, men dengang krævede Celtic omkring 215. Atletico Madrid vendte aldrig tilbage.
O'Riley er i gang med en stærk halvsæson, og det kan drive prisen op over de 200 millioner kroner, som Celtic i januar krævede for ham. Hvis Atletico Madrid var interesseret i januar, er de nok også til sommer.
Her kan der være større konkurrence om O'Rileys signatur, men Atletico Madrid er en stor klub, der også for Matt O'Riley må være interessant at komme til.
PREMIER LEAGUE
Det her er lidt snyd, at vi slår den sammen, men Premier League-klubbne må og skal være interesseret i at få fingrene i Matt O'Riley.
Han har vist i Celtic, at han kan begå sig på et højt niveau i både de største skotske kampe såvel som kampene i Champions League, og så er det faktum, at han har engelsk statsborgerskab, også interessant for de engelske klubber, der til dels kæmper lidt mod brexit-reglerne i forhold til udenlandske spillere.
En spiller som Matt O'Riley bør være interessant for subtop-klubber som West Ham United, Brighton, Everton og Crystal Palace.

TransferLIVE: FCM har kig på brasilianer

Komet bliver Brøndbys store gennembrud!

Drømmemelding – nu kan Brøndby glæde sig!

Efter bud: Mathias Jørgensen meldt ‘ikke frisk’

Udlændinge sender Superliga-talenter på bænken

Vildt! Dansker får annulleret fire mål

Neestrup: Det er røvhamrende irriterende

FCK vinder over HSV i vild fest

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard

Tror på aftale med Pelle Mattsson

Bombe: Har de brudt reglerne ved kæmpetransfer?

Vil ikke lyve omkring FCK-transfers

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager

Han får et Superliga-gennembrud for OB!

Theo Sander søger væk fra FC København

Afsløring: Bombe – Vejle henter Wahid Faghir

Brøndby-træner med opsigtsvækkende udtalelser

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup

Wow: Så meget har Chelsea og PSG tjent på klub-VM

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Alt om SIF: Et talent af Robert Skov-kaliber

Afviser Viborg

Crystal Palace smidt ud af Europa League

‘Det er Peter Christiansens idé’

Alt om Randers: Venter stort skifte?

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

Så lang er Christian Nørgaards Arsenal-kontrakt

Har FC København skudt papegøjen?

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Vejle teaser for kæmpetransfer

Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Kovending: Afviser dansker-transfer

Godt nyt for FC København

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Les Bleuets tæmmer Leeuwinnen i Basel

Pioli vender hjem efter afstikker

Vil hente flere forstærkninger

Jagter triumf – ramt af stort problem

Afsløring: FCN på træner-rov hos SL-konkurrenter

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

‘Jeg drømmer stort’

Mål i luften i Vestirland

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub