Han fik annulleret et mål i sin landsholdsdebut mod San Marino, men søndag kunne Morten Hjulmand endelig juble over en godkendt scoring.
Den danske landsholdsspiller bragte nemlig Sporting foran med 1-0 i ligakampen mod Moreirense, hvor Hjulmand og kompagni endte med at vinde med 3-0.
Efter sejren var Sporting-cheftræner Ruben Amorim klar med rosende ord til Morten Hjulmand, der scorede på et tørt hug fra kanten af feltet.
– Først og fremmest må vi anerkende hans sparkeevne. Vi så det også mod Braga, men denne gang var ‘Pote’ (Pedro Goncalves, der stod og offside og dermed betød, at Hjulmands mål mod Braga blev annulleret, red.) der ikke. Jeg kunne rigtigt godt lide Hjulmands spil. Han lavede mange tacklinger, og han spillede meget intelligent, lyder det ifølge Mais Futebol, fra Amorim.
– Han kommer til at forbedre sig meget fysisk, og han kommer til at score flere mål fremover. Det var ikke noget tilfælde. Han dukker tit op der. Han havde et skud på stolpen, og han har den evne. Da Hugo Viana (Sportings sportsdirektør, red.) hentede ham, tænkte vi først, at Hjulmand mere var en balancespiller, men det er hans evner med bolden, der gør ham til en nøglespiller i Sporting.
– Jeg kunne virkelig godt lide hans præstation. Jeg tror, at der er et stort udviklingspotentiale, og han kommer til at udvikle sig meget.
Morten Hjulmand har spillet fire kampe for Sporting siden skiftet fra Lecce, heraf de seneste tre fra start.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Smider Salah-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
MEDIE
