Hjulmand hyldes: Han kommer til at score flere mål

Morten Hjulmand får ros af sin cheftræner efter danskerens første fuldtræffer for Sporting.



Han fik annulleret et mål i sin landsholdsdebut mod San Marino, men søndag kunne Morten Hjulmand endelig juble over en godkendt scoring. 

Den danske landsholdsspiller bragte nemlig Sporting foran med 1-0 i ligakampen mod Moreirense, hvor Hjulmand og kompagni endte med at vinde med 3-0. 

Efter sejren var Sporting-cheftræner Ruben Amorim klar med rosende ord til Morten Hjulmand, der scorede på et tørt hug fra kanten af feltet. 

– Først og fremmest må vi anerkende hans sparkeevne. Vi så det også mod Braga, men denne gang var ‘Pote’ (Pedro Goncalves, der stod og offside og dermed betød, at Hjulmands mål mod Braga blev annulleret, red.) der ikke. Jeg kunne rigtigt godt lide Hjulmands spil. Han lavede mange tacklinger, og han spillede meget intelligent, lyder det ifølge Mais Futebol, fra Amorim. 

– Han kommer til at forbedre sig meget fysisk, og han kommer til at score flere mål fremover. Det var ikke noget tilfælde. Han dukker tit op der. Han havde et skud på stolpen, og han har den evne. Da Hugo Viana (Sportings sportsdirektør, red.) hentede ham, tænkte vi først, at Hjulmand mere var en balancespiller, men det er hans evner med bolden, der gør ham til en nøglespiller i Sporting.

– Jeg kunne virkelig godt lide hans præstation. Jeg tror, at der er et stort udviklingspotentiale, og han kommer til at udvikle sig meget. 

Morten Hjulmand har spillet fire kampe for Sporting siden skiftet fra Lecce, heraf de seneste tre fra start. 







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Laudrup stopper på TV 2

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Jagter stor Liverpool-stjerne

Her kan man se La Liga fremover

AGF-scoop: Hijackede transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Steve Cooper med stor beslutning

Tullberg teaser for transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub