Han fik annulleret et mål i sin landsholdsdebut mod San Marino, men søndag kunne Morten Hjulmand endelig juble over en godkendt scoring.
Den danske landsholdsspiller bragte nemlig Sporting foran med 1-0 i ligakampen mod Moreirense, hvor Hjulmand og kompagni endte med at vinde med 3-0.
Efter sejren var Sporting-cheftræner Ruben Amorim klar med rosende ord til Morten Hjulmand, der scorede på et tørt hug fra kanten af feltet.
– Først og fremmest må vi anerkende hans sparkeevne. Vi så det også mod Braga, men denne gang var ‘Pote’ (Pedro Goncalves, der stod og offside og dermed betød, at Hjulmands mål mod Braga blev annulleret, red.) der ikke. Jeg kunne rigtigt godt lide Hjulmands spil. Han lavede mange tacklinger, og han spillede meget intelligent, lyder det ifølge Mais Futebol, fra Amorim.
– Han kommer til at forbedre sig meget fysisk, og han kommer til at score flere mål fremover. Det var ikke noget tilfælde. Han dukker tit op der. Han havde et skud på stolpen, og han har den evne. Da Hugo Viana (Sportings sportsdirektør, red.) hentede ham, tænkte vi først, at Hjulmand mere var en balancespiller, men det er hans evner med bolden, der gør ham til en nøglespiller i Sporting.
– Jeg kunne virkelig godt lide hans præstation. Jeg tror, at der er et stort udviklingspotentiale, og han kommer til at udvikle sig meget.
Morten Hjulmand har spillet fire kampe for Sporting siden skiftet fra Lecce, heraf de seneste tre fra start.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
MEDIE
Vil smadre transferrekord
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
OPTAKT
Tunesien – Japan
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
OPTAKT
Holland – Sverige
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
OPTAKT
Ecuador – Curacao
OPTAKT
Belgien – Iran
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
