Hjulmand hyldes: Han kommer til at score flere mål

Morten Hjulmand får ros af sin cheftræner efter danskerens første fuldtræffer for Sporting.



Han fik annulleret et mål i sin landsholdsdebut mod San Marino, men søndag kunne Morten Hjulmand endelig juble over en godkendt scoring. 

Den danske landsholdsspiller bragte nemlig Sporting foran med 1-0 i ligakampen mod Moreirense, hvor Hjulmand og kompagni endte med at vinde med 3-0. 

Efter sejren var Sporting-cheftræner Ruben Amorim klar med rosende ord til Morten Hjulmand, der scorede på et tørt hug fra kanten af feltet. 

– Først og fremmest må vi anerkende hans sparkeevne. Vi så det også mod Braga, men denne gang var ‘Pote’ (Pedro Goncalves, der stod og offside og dermed betød, at Hjulmands mål mod Braga blev annulleret, red.) der ikke. Jeg kunne rigtigt godt lide Hjulmands spil. Han lavede mange tacklinger, og han spillede meget intelligent, lyder det ifølge Mais Futebol, fra Amorim. 

– Han kommer til at forbedre sig meget fysisk, og han kommer til at score flere mål fremover. Det var ikke noget tilfælde. Han dukker tit op der. Han havde et skud på stolpen, og han har den evne. Da Hugo Viana (Sportings sportsdirektør, red.) hentede ham, tænkte vi først, at Hjulmand mere var en balancespiller, men det er hans evner med bolden, der gør ham til en nøglespiller i Sporting.

– Jeg kunne virkelig godt lide hans præstation. Jeg tror, at der er et stort udviklingspotentiale, og han kommer til at udvikle sig meget. 

Morten Hjulmand har spillet fire kampe for Sporting siden skiftet fra Lecce, heraf de seneste tre fra start. 





Godt fightet, FCK – men noget er helt galt!




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Forsigtighed i Herning

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Nærmer sig vild FCK-præstation



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

AGF skaber vildt mirakel i Europa

Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt

Færdig i dansk klub efter 55 dage



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tottenham-flop i stor transfer

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

LIVE: Gyser! Nu er der straffe

De vil have Jelert

Ny FC København-stjerne imponerer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

FC København spiller sig videre i Europa

Tidligere Superliga-træner dybt involveret

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Vildt Superliga-rygte afvises

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Bayern München på plads til Superliga-brag

Revser FC København: ‘Arrogant’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er ny landstræner for Italien

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget

LIVE: FC København er videre i Conference League

Tonni Adamsen stjæler overskrifter