Hjulmand hyldes: Han kommer til at score flere mål

Morten Hjulmand får ros af sin cheftræner efter danskerens første fuldtræffer for Sporting.



Han fik annulleret et mål i sin landsholdsdebut mod San Marino, men søndag kunne Morten Hjulmand endelig juble over en godkendt scoring. 

Den danske landsholdsspiller bragte nemlig Sporting foran med 1-0 i ligakampen mod Moreirense, hvor Hjulmand og kompagni endte med at vinde med 3-0. 

Efter sejren var Sporting-cheftræner Ruben Amorim klar med rosende ord til Morten Hjulmand, der scorede på et tørt hug fra kanten af feltet. 

– Først og fremmest må vi anerkende hans sparkeevne. Vi så det også mod Braga, men denne gang var ‘Pote’ (Pedro Goncalves, der stod og offside og dermed betød, at Hjulmands mål mod Braga blev annulleret, red.) der ikke. Jeg kunne rigtigt godt lide Hjulmands spil. Han lavede mange tacklinger, og han spillede meget intelligent, lyder det ifølge Mais Futebol, fra Amorim. 

– Han kommer til at forbedre sig meget fysisk, og han kommer til at score flere mål fremover. Det var ikke noget tilfælde. Han dukker tit op der. Han havde et skud på stolpen, og han har den evne. Da Hugo Viana (Sportings sportsdirektør, red.) hentede ham, tænkte vi først, at Hjulmand mere var en balancespiller, men det er hans evner med bolden, der gør ham til en nøglespiller i Sporting.

– Jeg kunne virkelig godt lide hans præstation. Jeg tror, at der er et stort udviklingspotentiale, og han kommer til at udvikle sig meget. 

Morten Hjulmand har spillet fire kampe for Sporting siden skiftet fra Lecce, heraf de seneste tre fra start. 







LIVE

TransferLIVE: Vestergaard får ophævet sin kontrakt

Donald Trump bekræfter

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Dansk klub har lagt hele strategien om

Brøndby tæt på ny forstærkning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Spændende transfermelding om Maxsø

‘Det er ufatteligt imponerende’

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Thomas Frank: De vinder VM

Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Skamroses af Thomas Nørgaard

Transferbombe i Manchester United

Dansk klub jagter én særlig forstærkning

‘Det var verdens undergang’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Cornelius Allen