Hjulmand og Bo Henriksen blev nævnt: Roser ny chef

Både Kasper Hjulmand og Bo Henriksen var i spil til at blive ny Burnley-manager, men klubben endte med at gå med Scott Parker. Tipsbladet har talt med den danske Burnley-assistent Henrik Jensen om valget af den nye Burnley-manager.



Burnley var i lang tid på udkig efter en ny manager, efter Vincent Kompany røg til Bayern München.

Både Kasper Hjulmand og Bo Henriksen blev nævnt som mulige Burnley-manager, men Scott Parker endte med at løbe med jobbet.

I Burnley har klubben en dansker i trænerstaben i form af assistant Henrik Jensen, og han er glad for den nye manager.

– Jeg synes, at det var været rigtig godt. Der var jo et par uger i starten, hvor vi ikke rigtig vidste angående situationen med manageren. Jeg er blevet taget rigtig godt imod, og jeg skulle ind i et nyt miljø. Jeg ville forsøge at bidrage fra start af så meget som muligt. Så kom Scott, og det har været rigtig, rigtig godt. Det har bare været positivt, siger den danske Burnley-assistent i et interview med Tipsbladet.

Har det været specielt for dig at være i en klub, uden der var en fast manager?

– Jeg synes egentlig, at den måde, det er blevet gjort på, er rigtig god. Der var en træner, der var her i forvejen, og det var midlertidig cheftræner Craig Bellamy. Han kender jo klubben og spillerne. Han kørte det videre på en god måde.

– Så fik Burnley Scott, og det har været rigtig, rigtig godt. Han er utrolig tydelig i sin måde at være træner på. Han har også lederegenskaber, der bygger på nogle stærke grundværdier. Han har taget mig ind, og han har givet mig en rigtig god rolle i trænerteamet. Det har føltes naturligt. Det var selvfølgelig specielt, at jeg ikke kendte nogen, og jeg blev hvervet ind af ejeren. Jeg skulle forsøge at tilpasse mig, men det har været rigtig godt.

Tipsbladet spørger ham også ind til rygtet med Kasper Hjulmand og Bo Henriksen, men Jensen var dybt optaget af at komme ind i sin nye rolle.

– Jeg lagde ikke noget fokus i det. Jeg var ikke en del af den proces, så jeg fokuserede bare. Jeg havde rigeligt at se til. Jeg forsøgte bare at lære de andre i staben at kende. Der lå alt mit fokus. Jeg vidste, at der ville komme en afklaring på manager-situationen hurtigst muligt, og jeg er rigtig glad for, at det blev Scott. Det er et rigtig godt match for klubben og for mig. Vi passer godt sammen.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Interessant for mange klubber
Burnleys sæsonstart i Championship er lige om hjørnet, og Jensen mener, at klubben er et godt sted.

– Min fornemmelse er, at vi står rigtig godt. Vi har haft nogle rigtig gode træningsuger. Vi kom lige hjem i går aftes fra en meget vellykket træningsuge i Spanien. Spillerne træner godt. Vi er klar til næste mandag mod Luton.

Om der kommer Burnley-forstærkninger i dette transfervindue, må tiden vise, men tidligere har klubben vist interesse for den tidligere danske lejesvend Jacob Bruun Larsen, der nu er i Hoffenheim.

Jensen kan dog ikke sige så meget om den mulige interesse.

– Jacob gjorde det jo rigtig godt i den seneste sæson i Burnley, så jeg er sikker på, at han er interessant for mange klubber, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.

39-årige Jensen blev købt i svenske Kalmar FF i juni, og han har tidligere stået i spidsen for FC Midtjylland.



Marokko er blevet fodboldens mekka

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Helt vildt: 60 millioner kroner mere

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

I svime over Oscar Schwartau

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Store navne kan forlade Brøndby IF

Fem bud på Nicolai Larsens næste klub

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Det kommer til at trække ud

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Jages af FCK – nu blander storklub sig

To danskere færdige i norsk klub

Intet aftryk!

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Vild Diant Ramaj-historie

Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur

Er dette Oliver Christensens næste klub?

FCM-sydkoreaner stikker til Danmark

Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”

Dansker trukket ind i skandalesag

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”

Afsløring: FCK detaljer fra Tristan Panduro-salg

I chok over Nicolai Poulsen

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama

City lægger pres på Arsenal med sikker sejr

Chelsea og Newcastle delte efter comeback

‘Han skal ingen steder’

Varsler straf til Dortmund-stjerne

AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive

Salah har undskyldt

FC Barcelona går på rov i danskerklub

Cremonese kan overraske i Rom

Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte