Burnley var i lang tid på udkig efter en ny manager, efter Vincent Kompany røg til Bayern München.
Både Kasper Hjulmand og Bo Henriksen blev nævnt som mulige Burnley-manager, men Scott Parker endte med at løbe med jobbet.
I Burnley har klubben en dansker i trænerstaben i form af assistant Henrik Jensen, og han er glad for den nye manager.
– Jeg synes, at det var været rigtig godt. Der var jo et par uger i starten, hvor vi ikke rigtig vidste angående situationen med manageren. Jeg er blevet taget rigtig godt imod, og jeg skulle ind i et nyt miljø. Jeg ville forsøge at bidrage fra start af så meget som muligt. Så kom Scott, og det har været rigtig, rigtig godt. Det har bare været positivt, siger den danske Burnley-assistent i et interview med Tipsbladet.
Har det været specielt for dig at være i en klub, uden der var en fast manager?
– Jeg synes egentlig, at den måde, det er blevet gjort på, er rigtig god. Der var en træner, der var her i forvejen, og det var midlertidig cheftræner Craig Bellamy. Han kender jo klubben og spillerne. Han kørte det videre på en god måde.
– Så fik Burnley Scott, og det har været rigtig, rigtig godt. Han er utrolig tydelig i sin måde at være træner på. Han har også lederegenskaber, der bygger på nogle stærke grundværdier. Han har taget mig ind, og han har givet mig en rigtig god rolle i trænerteamet. Det har føltes naturligt. Det var selvfølgelig specielt, at jeg ikke kendte nogen, og jeg blev hvervet ind af ejeren. Jeg skulle forsøge at tilpasse mig, men det har været rigtig godt.
Tipsbladet spørger ham også ind til rygtet med Kasper Hjulmand og Bo Henriksen, men Jensen var dybt optaget af at komme ind i sin nye rolle.
– Jeg lagde ikke noget fokus i det. Jeg var ikke en del af den proces, så jeg fokuserede bare. Jeg havde rigeligt at se til. Jeg forsøgte bare at lære de andre i staben at kende. Der lå alt mit fokus. Jeg vidste, at der ville komme en afklaring på manager-situationen hurtigst muligt, og jeg er rigtig glad for, at det blev Scott. Det er et rigtig godt match for klubben og for mig. Vi passer godt sammen.
Artiklen fortsætter under billedet.
Interessant for mange klubber
Burnleys sæsonstart i Championship er lige om hjørnet, og Jensen mener, at klubben er et godt sted.
– Min fornemmelse er, at vi står rigtig godt. Vi har haft nogle rigtig gode træningsuger. Vi kom lige hjem i går aftes fra en meget vellykket træningsuge i Spanien. Spillerne træner godt. Vi er klar til næste mandag mod Luton.
Om der kommer Burnley-forstærkninger i dette transfervindue, må tiden vise, men tidligere har klubben vist interesse for den tidligere danske lejesvend Jacob Bruun Larsen, der nu er i Hoffenheim.
Jensen kan dog ikke sige så meget om den mulige interesse.
– Jacob gjorde det jo rigtig godt i den seneste sæson i Burnley, så jeg er sikker på, at han er interessant for mange klubber, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.
39-årige Jensen blev købt i svenske Kalmar FF i juni, og han har tidligere stået i spidsen for FC Midtjylland.
LIVE
LIVE: Superliga-profil skadet – misser landskampe
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
AVIS
Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland
MEDIE
Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’
STORT INTERVIEW
Afslører vild transfer-historie
NYHEDER
– Han er den værste træner, jeg har haft!
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
NYHEDER
I svime over Pelle Mattsson
TOPNYHED
‘Ingen i Danmark kan hente ham’
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
TOPNYHED
Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’
TOPNYHED
Rasmus Højlund revser konkurrent
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
EKSKLUSIVT
– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?
TIPSBLADETS DOM
Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!
BIZART
Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
Vild start: Han er deres Rasmus Højlund
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
FC Midtjylland misser gylden chance
FC København-krisen fortsætter
HELT VILDT
Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år
Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag
Barcelona tager smal sejr
FC Nordsjælland vinder i egen hule
Silkeborg klasker Randers
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson
EKSKLUSIVT
– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt
DAGENS SPILFORSLAG