Burnley var i lang tid på udkig efter en ny manager, efter Vincent Kompany røg til Bayern München.
Både Kasper Hjulmand og Bo Henriksen blev nævnt som mulige Burnley-manager, men Scott Parker endte med at løbe med jobbet.
I Burnley har klubben en dansker i trænerstaben i form af assistant Henrik Jensen, og han er glad for den nye manager.
– Jeg synes, at det var været rigtig godt. Der var jo et par uger i starten, hvor vi ikke rigtig vidste angående situationen med manageren. Jeg er blevet taget rigtig godt imod, og jeg skulle ind i et nyt miljø. Jeg ville forsøge at bidrage fra start af så meget som muligt. Så kom Scott, og det har været rigtig, rigtig godt. Det har bare været positivt, siger den danske Burnley-assistent i et interview med Tipsbladet.
Har det været specielt for dig at være i en klub, uden der var en fast manager?
– Jeg synes egentlig, at den måde, det er blevet gjort på, er rigtig god. Der var en træner, der var her i forvejen, og det var midlertidig cheftræner Craig Bellamy. Han kender jo klubben og spillerne. Han kørte det videre på en god måde.
– Så fik Burnley Scott, og det har været rigtig, rigtig godt. Han er utrolig tydelig i sin måde at være træner på. Han har også lederegenskaber, der bygger på nogle stærke grundværdier. Han har taget mig ind, og han har givet mig en rigtig god rolle i trænerteamet. Det har føltes naturligt. Det var selvfølgelig specielt, at jeg ikke kendte nogen, og jeg blev hvervet ind af ejeren. Jeg skulle forsøge at tilpasse mig, men det har været rigtig godt.
Tipsbladet spørger ham også ind til rygtet med Kasper Hjulmand og Bo Henriksen, men Jensen var dybt optaget af at komme ind i sin nye rolle.
– Jeg lagde ikke noget fokus i det. Jeg var ikke en del af den proces, så jeg fokuserede bare. Jeg havde rigeligt at se til. Jeg forsøgte bare at lære de andre i staben at kende. Der lå alt mit fokus. Jeg vidste, at der ville komme en afklaring på manager-situationen hurtigst muligt, og jeg er rigtig glad for, at det blev Scott. Det er et rigtig godt match for klubben og for mig. Vi passer godt sammen.
Artiklen fortsætter under billedet.
Interessant for mange klubber
Burnleys sæsonstart i Championship er lige om hjørnet, og Jensen mener, at klubben er et godt sted.
– Min fornemmelse er, at vi står rigtig godt. Vi har haft nogle rigtig gode træningsuger. Vi kom lige hjem i går aftes fra en meget vellykket træningsuge i Spanien. Spillerne træner godt. Vi er klar til næste mandag mod Luton.
Om der kommer Burnley-forstærkninger i dette transfervindue, må tiden vise, men tidligere har klubben vist interesse for den tidligere danske lejesvend Jacob Bruun Larsen, der nu er i Hoffenheim.
Jensen kan dog ikke sige så meget om den mulige interesse.
– Jacob gjorde det jo rigtig godt i den seneste sæson i Burnley, så jeg er sikker på, at han er interessant for mange klubber, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.
39-årige Jensen blev købt i svenske Kalmar FF i juni, og han har tidligere stået i spidsen for FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
OPTAKT
Uruguay – Spanien
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
OPTAKT
DR Congo – Uzbekistan
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
NYHEDER