Burnley var i lang tid på udkig efter en ny manager, efter Vincent Kompany røg til Bayern München.
Både Kasper Hjulmand og Bo Henriksen blev nævnt som mulige Burnley-manager, men Scott Parker endte med at løbe med jobbet.
I Burnley har klubben en dansker i trænerstaben i form af assistant Henrik Jensen, og han er glad for den nye manager.
– Jeg synes, at det var været rigtig godt. Der var jo et par uger i starten, hvor vi ikke rigtig vidste angående situationen med manageren. Jeg er blevet taget rigtig godt imod, og jeg skulle ind i et nyt miljø. Jeg ville forsøge at bidrage fra start af så meget som muligt. Så kom Scott, og det har været rigtig, rigtig godt. Det har bare været positivt, siger den danske Burnley-assistent i et interview med Tipsbladet.
Har det været specielt for dig at være i en klub, uden der var en fast manager?
– Jeg synes egentlig, at den måde, det er blevet gjort på, er rigtig god. Der var en træner, der var her i forvejen, og det var midlertidig cheftræner Craig Bellamy. Han kender jo klubben og spillerne. Han kørte det videre på en god måde.
– Så fik Burnley Scott, og det har været rigtig, rigtig godt. Han er utrolig tydelig i sin måde at være træner på. Han har også lederegenskaber, der bygger på nogle stærke grundværdier. Han har taget mig ind, og han har givet mig en rigtig god rolle i trænerteamet. Det har føltes naturligt. Det var selvfølgelig specielt, at jeg ikke kendte nogen, og jeg blev hvervet ind af ejeren. Jeg skulle forsøge at tilpasse mig, men det har været rigtig godt.
Tipsbladet spørger ham også ind til rygtet med Kasper Hjulmand og Bo Henriksen, men Jensen var dybt optaget af at komme ind i sin nye rolle.
– Jeg lagde ikke noget fokus i det. Jeg var ikke en del af den proces, så jeg fokuserede bare. Jeg havde rigeligt at se til. Jeg forsøgte bare at lære de andre i staben at kende. Der lå alt mit fokus. Jeg vidste, at der ville komme en afklaring på manager-situationen hurtigst muligt, og jeg er rigtig glad for, at det blev Scott. Det er et rigtig godt match for klubben og for mig. Vi passer godt sammen.
Artiklen fortsætter under billedet.
Interessant for mange klubber
Burnleys sæsonstart i Championship er lige om hjørnet, og Jensen mener, at klubben er et godt sted.
– Min fornemmelse er, at vi står rigtig godt. Vi har haft nogle rigtig gode træningsuger. Vi kom lige hjem i går aftes fra en meget vellykket træningsuge i Spanien. Spillerne træner godt. Vi er klar til næste mandag mod Luton.
Om der kommer Burnley-forstærkninger i dette transfervindue, må tiden vise, men tidligere har klubben vist interesse for den tidligere danske lejesvend Jacob Bruun Larsen, der nu er i Hoffenheim.
Jensen kan dog ikke sige så meget om den mulige interesse.
– Jacob gjorde det jo rigtig godt i den seneste sæson i Burnley, så jeg er sikker på, at han er interessant for mange klubber, siger Henrik Jensen til Tipsbladet.
39-årige Jensen blev købt i svenske Kalmar FF i juni, og han har tidligere stået i spidsen for FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
OPTAKT
Mexico – Ecuador
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT