Hjulmand og Sporting banker Man City

Sporting kom bagud hjemme mod Manchester City, men hentede en sejr i afskeden med Ruben Amorim.



Om en uges tid skifter Ruben Amorim trænersædet i Sporting CP ud med det tilsvarende i Manchester United.

Tirsdag aften fik han den perfekte afsked med hjemmeholdets fans, da holdet fra Lissabon nedlagde mægtige Manchester City 4-1 i Champions League.

Sporting kunne ellers ikke have fået en meget værre start. Efter bare tre minutter åbnede Phil Foden scoringen, og City vadede i muligheder for at udbygge føringen mod Morten Hjulmand og holdkammeraterne.

Men værterne slog tilbage og løb med det hele efter en stor anden halvleg, hvor den svenske målsluger Viktor Gyökeres fuldendte et hattrick.

Sporting har hentet ti point i fire kampe, mens City står noteret for syv.

Under Amorims ledelse har succesoplevelserne stået i kø for holdet fra den portugisiske hovedstad.

Det har Manchester United fået øjnene op og ansat ham som afløser for Erik ten Hag. I næste uge griber han tøjlerne hos sin nye arbejdsgiver, men han har lige et par sidste opgaver for Sporting.

Den første af dem var en svær en af slagsen. Efter hyldesten til Amorim umiddelbart før kampen virkede Sportings spillere til at have svært ved at finde fokus.

City kom ud med stor energi og bragte sig foran, da Foden stjal bolden og udnyttede tvivlsomt målmandsspil.

Gyökeres misbrugte godt nok en enorm friløber med et sløjt lob, men ellers stod der City på det hele.

Erling Haaland burde have gjort det til 2-0 på en af sine tre chancer, men i stedet udlignede Sporting med syv minutter til pause.

En perfekt stikning blev behandlet derefter af Gyökeres, som gjorde skaden god igen ved at skovle bolden ind til pausestillingen 1-1.

Og anden halvleg var knap nok begyndt, før værterne var foran 3-1. Citys offsidefælde glippede, da Maximiliano Araujo nemt gav Sporting føringen, og to minutter senere blev Gyökeres dobbelt målscorer med en scoring på straffespark.

Gæsterne var ikke nær så farlige som i første halvleg, men fik et straffespark, da det tidligere FC Midtjylland-talent Ousmane Diomande ramte bolden med armen.

Men igen var Haaland upræcis. Han hamrede læderet på overliggeren, og da Gyökeres i stedet formåede at score på sit straffespark i den anden ende, var kampen endegyldigt lagt på is.

I slutminutterne kom Conrad Harder på banen og kan derfor også prale af at have slået Premier League-mestrene.

På Anfield måtte tilskuerne vente en time for at få noget for pengene i Liverpools hjemmekamp mod Bayer Leverkusen, der har den forhenværende Liverpool-spiller Xabi Alonso som træner.

Så gik det til gengæld også stærkt.

Luis Diaz gav dem noget at juble over med et elegant lob til 1-0, og bare to minutter senere scorede Cody Gakpo med et kraftfuldt hovedstød til 2-0.

Inden for kampens sidste kvarter lukkede Diaz ballet med sin anden og tredje scoring og gjorden dermed Gyökeres kunsten efter.

Liverpool har maksimumpoint efter fire kampe, mens de tyske mestre har skrabet syv sammen.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Chelsea i monstertransfer?

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Manchester United overvejer denne stjernetræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Verdensstjernes søn landet i København

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

‘Det kommer aldrig til at ske’

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Dansk landsholdsspiller imponerer

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

På blokken i danskerklub

Vil undgå Bendtner-stunt

Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Transfer på vej? AaB spørger på profil

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague

Nærmer sig aftale

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset

Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format

Kæmpetransfer tæt på – tager til skandaleramt klub

Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey