Edgar Babayan er i øjeblikket samlet med det armenske landshold, men landsholdslejren er ikke fyldt med samme gode humør, som den plejer. For over landsholdet, over hele landet, hænger en skygge, der formørker dagligdagen i Hobro-spillerens hjemland.
Armenien er i krig med nabolandet Aserbajdsjan, og indtil videre har omkring 300 mennesker mistet livet i 2020. Særligt den seneste halvanden uge er den årtier gamle konflikt blusset op igen.
Selv om over halvdelen af spillerne i den armenske landsholdstrup er på kontrakt i udlandet og altså ikke har eksplosioner og kugleregn tæt på til daglig, er livet i landsholdslejren påvirket.
– Man mærker det på alle de folk, man snakker med, og dem, der bor her. Jeg kan se på folk, at de er kede af det, fordi de enten har familiemedlemmer eller venner og bekendte i krigen. Nærmest alle har en, de kender, som deltager i krigen, og det tænker de meget på. Derfor kan jeg bare se, at der ikke er samme glæde, som der har været tidligere i landsholdslejre, siger Edgar Babayan til tipsbladet.dk.
– Man fornemmer det også hos de mennesker, der ikke er med i truppen: team manager, sekretær, chauffør. Dem, der ikke spiller fodbold. Jeg hører fra dem, at de er rigtig kede af det.
Edgar Babayans liv er også i høj grad formet af konflikten mellem Armenien af Aserbajdsjan. Hans forældre flygtede, da kampene rasede i starten af 90’erne, og derfor blev Hobro-spilleren født i Berlin. Han kom til Danmark som toårig og boede den første tid på et asylcenter.
Læs også:Tidligere Superliga-bomber: Hvis krigen ikke slutter, tager jeg selv af sted
Derfor berører krigen også ham, selv om den foregår langt fra hans verden i Hobro.
– Jeg er vokset op i Danmark, men mine forældre er vokset op i Armenien, og jeg har et tæt forhold til Armenien. Jeg har familiemedlemmer her, som jeg snakker med tit og ofte, og jeg følger situationen rigtig tæt, siger han.
– Jeg føler mig mindst lige så meget armenier som dansk. Derfor er jeg meget ked af situationen, og vi håber alle, at der kan komme en løsning på det, så folk kan leve en almindelig hverdag i Armenien, og der kan komme fred.
At Babayans forældre flygtede for snart 30 år siden vidner også om, at konflikten er gammel. Den har sit centrum i området Nagorno-Karabakh, en lille plet på størrelse med Nordjylland i bjerglandet mellem Armenien og Aserbajdsjan.
Området er officielt en del af Aserbajdsjan, men udråbte sig efter Sovjetunionens fald til selvstændig stat med navnet Republikken Artsakh. Den har egen præsident, valuta og flag. I praksis består Nagorno-Karabakh af 89 procent etniske armeniere og er så tæt forbundet med Armenien, at det på mange måder fungerer som en del af landet.
Armeniens militær har siden våbenhvilen i 1994 kontrolleret området, men konflikten simrer som regel lige under overfladen og blusser med ujævne mellemrum op med mindre kampe og skudvekslinger hen over grænsen. Mens Armenien og Aserbajdsjan skændes om, hvem der begyndte denne gang, går livet videre. Sådan da.
Læs også:Edgar Babayan bliver i Hobro IK – lader kontrakten udløbe
– Vi følger alle sammen med rigtig tæt. Vi er kede af situationen. Det er ikke en holdbar situation. Vi gør vores for at kunne hjælpe og gøre folk glade i den hårde tid i Armenien lige nu, siger Edgar Babayan.
– Vi er her for at spille fodbold, men man kan også bare fornemme på stemningen, at vi tænker meget på krigen og de mennesker, som går i krig, og som er døde. Det er en meget mørk tid for alle armeniere over alt i verden.
Som så mange andre steder er fodbold tæt forbundet med samfundsforhold og politik i Armenien. Fodboldstjernen Henrikh Mkhitaryan har hyldet “vores heroiske martyrer”, og den tidligere Randers-angriber Yura Movsisyan har slået fast, at han selv pønser på at rejse til konfliktområdet.
Edgar Babayan og co. skulle have spillet testkamp mod Albanien i aften, men UEFA har aflyst opgøret. Sent tirsdag informerede forbundet så om, at det havde flyttet Armeniens Nations League-opgør mod Georgien på søndag til Polen. Tre dage senere skal holdet møde Estland på udebane.
I krisetider kan nationale samlingspunkter som fodboldlandsholdet få ekstra betydning, og Edgar Babayan håber, at han og de andre spillere kan bidrage med et lille lys i den mørke tid.
– Det er ikke det, der er hovedfokus i landet lige nu. De seneste ni dage har det kun været krig og ødelæggelse. Folk har bare været kede af. Men samtidig ved vi, at hvis vi vinder nogle kampe, vil der være folk, der glemmer krigen i et øjeblik og er glade for, at landsholdet har vundet. Det vil måske hjælpe lidt, det er jeg helt sikker på.
– Det er ikke en løsning på fred, om vi vinder eller taber, men det vil hjælpe folket i Armenien, og dem, der bor i andre lande i verden. Mange armeniere verden over følger landsholdet tæt, siger Edgar Babayan.
Dansk-armenieren kan selv spille sin landskamp nummer 10 på søndag, men det lille jubilæum får næppe meget opmærksom hjemme i Armenien.
Læs også:Hobro-salgsemne slår fast: Jeg er ikke for stor til 1. division
Læs også:Agent om Edgar Babayan: Interesse fra Superligaen og udlandet
Læs også:Babayan vil til udlandet: Kun top tre-klubberne kan lokke ham i Danmark
Læs også:Trods interesse for Hobro-profil: Har sagt nej til tilbud
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
Arteta er utilfreds med disciplinen
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
Her er Danmarks Nations League-pulje!
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
INTERVIEW
