Fra London til Marseille. Den tur tog Pierre-Emile Højbjerg tidligere på sommeren, hvor han skiftede Tottenham ud med Marseille på en etårig lejeaftale med købsoption.
Hidtil har det skifte været en succes.
Den danske midtbanestjerne er strøget direkte ind på holdet og får ros i Frankrig, mens han også på landsholdet netop har storspillet.
En mand, der nok fortjener noget af æren for Højbjergs storspil, er Marseilles cheftræner Roberto De Zeribi, og ham er Pierre-Emile Højbjerg også ganske vild med. Det siger han i et interview med RMC Sport.
– Han er en meget dygtig træner, med et stort hjerte. Som træner er han tydeligvis speciel. Men bag træneren er der også en exceptionel mand.
– Det overraskede mig ikke, men det gjorde mig meget glad. Hans måde at spille på, at arbejde på, at lægge et stort pres på dem omkring sig… Det kan jeg godt lide. Det er nemt at følge: Man skal arbejde intenst og seriøst, og han er meget præcis i, hvad han gør, og hvad han vil have os til at gøre. Vi er mange, der nyder at arbejde sammen med ham og hans stab.
– Han er en træner, der kan tage os alle til et højere niveau som hold, men også individuelt, siger Pierre-Emile Højbjerg i et interview med RMC Sport.
Roberto De Zerbi var – forinden skiftet til Marseille denne sommer – cheftræner i Brighton & Hove Albion, hvor han nød stor succes og blandt andet blev sat i forbindelse med store jobs som Liverpool, Manchester United og Bayern München.
Marseille er nummer to i Ligue 1 efter tre runder.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
Bayern München er i pokalfinalen
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Brøndby tog vigtig overtidssejr
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
MEDIE
Offentliggøres i dag
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT