Højbjerg hyldet: Blandt sommerens bedste røverkøb i Europa

Pierre-Emile Højbjerg omtales nu som et af det forgangne transfervindues helt store kup.



Der blev brugt over 24 milliarder kroner i det forgangne transfervindue, men man behøver ikke nødvendigvis ruinere sig selv for at forstærke truppen.

Den engelske avis The Guardian har således udarbejdet en liste over sommerens bedste ‘røverkøb’. Og det første navn på avisens liste er Luis Suárez.

– Suárez har udtalt, at han har grædt over den måde, som hans exit blev håndteret. Men det kan meget vel blive Barça, som kommer til at fortryde. Klubben forsøgte i første omgang at presse ham ud, inden man blev nødt til at lade Suárez ryge til Atlético for en pris på 45 millioner kroner, som består udelukkende af variabler. Uruguayaneren er godt nok 34 år, men at presse en så vigtig spiller ud var et stort gamble. At sende ham til en mesterskabsrival virker også til at være en tvivlsom idé. Og hans eksplosive debut viste da også, hvad han kan levere som en del af en notorisk angrebsduo med Diego Costa, lyder det fra The Guardian.

Højbjerg kan vise sig som ‘et kup’
Det næste navn på The Guardians liste er ganske interessant, hvis man tager danskerbrillerne på. Her har avisen således valgt at pege på Pierre-Emile Højbjerg, som Tottenham hentede i Southampton for 123 millioner kroner. 

– Den danske midtbanespiller tilbragte fire år på St. Mary’s, men hans afsked vakte ikke stor sorg blandt Southamptons fans. Højbjerg imponerede i perioder, men havde problemer med stabiliteten og blev frataget anførerbindet i juni, da han bad om at blive solgt. Nu hvor han har fået sit ønske opfyldt, har Højbjerg vist, hvorfor José Mourinho var så ivrig efter at købe ham. Ingen har leveret flere afleveringer i Premier League i denne sæson, og den tidligere Bayern-akademispiller er i gang med at bygge et solidt fundament med den forbedrede Tanguy Ndombele. Hvis han kan fortsætte sin stærke start, så ligner de 15 millioner pund for den 25-årige spiller lidt af et kup, lyder det fra The Guardian. 

På The Guardians liste man også spillere som James Rodriguez, Jude Bellingham, Dani Parejo og Mario Götze.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

LIVE: Slutfløjt i Parken

Pokalhelt knækker FC København

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Har du fuldstændig tabt småkagerne?