Det har været næsten umuligt at undgå.
Allerede inden Rasmus Højlunds skifte til Manchester United blev en realitet lørdag eftermiddag, flød især sociale medier over med sammenligninger af ham og den norske målmaskine Erling Haaland fra Manchester City.
Det er da heller ikke svært at finde ligheder, og måske har det ligefrem smigret Højlund at følge med i mediebilledet.
Men sammenligningerne kan også blive en forbandelse, mener sportspsykolog Kristoffer Henriksen fra Syddansk Universitet og Team Danmark.
– Problemet er, at det kan skabe forventninger hos ham selv, om at han skal levere noget, der minder om det, Haaland har gjort, siger Henriksen.
– Det er jo også svært ikke at lade sig rive med, når alle omkring én siger alt muligt. Og Rasmus gør det jo også godt. Så det er nemt at begynde at købe ind på idéen. Men det er et dårligt fokus.
– Hvis han ikke lykkes og kommer på bænken, så kan det være et virkelig, virkelig hårdt slag for et ungt menneske, som bærer drømme og håb i sig.
Det er slet ikke sikkert, at Højlund overhovedet lader sig påvirke af sammenligninger og den bevågenhed, han nu bliver udsat for i sin nye tilværelse i Manchester. Men hvis han gør, er det slet ikke underligt.
Kristoffer Henriksen fortæller, at masser af forskning peger på, at store skift kan slå unge atleter lidt ud af fatning.
– Det kan både være i forhold til skiftet fra junior til senior, fra Danmark til udlandet eller fra én klub til en anden, siger han.
– Man ser en del skader i den første periode, fordi man måske føler en ekstra trang til at bevise sig. Man kan føle en tomhed uden for banen, så når man er på banen, giver man den hele armen. Så overtræner man eller går for hårdt til den i nærkampene.
Kristoffer Henriksen påpeger, at atleter som Rasmus Højlund selv kan sørge for at være opmærksomme på signaler, der indikerer, at man er påvirket af virakken. Og man kan ved hjælp af teknikker lære at navigere i det.
Men først og fremmest er det vigtigt, at Rasmus Højlunds nye chefer og kolleger sørger for, at han er godt tilpas, mener sportspsykologen.
– Det mest afgørende er, at man havner i et godt miljø, hvor man taler åbent om det, forventningsafstemmer og er enige. Måske kan han få en god snak med træneren, så der tegnes et billede af, at der er et langsigtet perspektiv. Der skal laves nogle konkrete mål, som man skal holde fast i.
– Når der kommer sammenligner, som lige nu er positive, men som også kan blive det modsatte, så sætter man sig ned og smiler lidt af det. Og så minder man hinanden om, at der er en langsigtet plan, man holder sig til, siger han.
Rasmus Højlund har haft fart på karrieren. Han skiftede fra FC København til Sturm Graz i januar 2022. Et halvt år senere rykkede han til Atalanta. Og nu er han havnet i en af verdens største klubber på en femårig kontrakt.
I september sidste år fik han debut på landsholdet og har siden scoret seks mål på seks kampe.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Smadrer transferrekord
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
INTERVIEW
FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
Ny FC København-profil? Her er hans store mangler
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Donald Trump bekræfter
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb
EKSKLUSIVT
Dansk klub har lagt hele strategien om
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
‘Det er ufatteligt imponerende’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset
EKSKLUSIVT