Højlund skal glemme Haaland-sammenligninger

Ifølge sportspsykolog skal Rasmus Højlund have konkrete og langsigtede mål at forholde sig til.



Det har været næsten umuligt at undgå.

Allerede inden Rasmus Højlunds skifte til Manchester United blev en realitet lørdag eftermiddag, flød især sociale medier over med sammenligninger af ham og den norske målmaskine Erling Haaland fra Manchester City.

Det er da heller ikke svært at finde ligheder, og måske har det ligefrem smigret Højlund at følge med i mediebilledet.

Men sammenligningerne kan også blive en forbandelse, mener sportspsykolog Kristoffer Henriksen fra Syddansk Universitet og Team Danmark.

– Problemet er, at det kan skabe forventninger hos ham selv, om at han skal levere noget, der minder om det, Haaland har gjort, siger Henriksen.

– Det er jo også svært ikke at lade sig rive med, når alle omkring én siger alt muligt. Og Rasmus gør det jo også godt. Så det er nemt at begynde at købe ind på idéen. Men det er et dårligt fokus.

– Hvis han ikke lykkes og kommer på bænken, så kan det være et virkelig, virkelig hårdt slag for et ungt menneske, som bærer drømme og håb i sig.

Det er slet ikke sikkert, at Højlund overhovedet lader sig påvirke af sammenligninger og den bevågenhed, han nu bliver udsat for i sin nye tilværelse i Manchester. Men hvis han gør, er det slet ikke underligt.

Kristoffer Henriksen fortæller, at masser af forskning peger på, at store skift kan slå unge atleter lidt ud af fatning.

– Det kan både være i forhold til skiftet fra junior til senior, fra Danmark til udlandet eller fra én klub til en anden, siger han.

– Man ser en del skader i den første periode, fordi man måske føler en ekstra trang til at bevise sig. Man kan føle en tomhed uden for banen, så når man er på banen, giver man den hele armen. Så overtræner man eller går for hårdt til den i nærkampene.

Kristoffer Henriksen påpeger, at atleter som Rasmus Højlund selv kan sørge for at være opmærksomme på signaler, der indikerer, at man er påvirket af virakken. Og man kan ved hjælp af teknikker lære at navigere i det.

Men først og fremmest er det vigtigt, at Rasmus Højlunds nye chefer og kolleger sørger for, at han er godt tilpas, mener sportspsykologen.

– Det mest afgørende er, at man havner i et godt miljø, hvor man taler åbent om det, forventningsafstemmer og er enige. Måske kan han få en god snak med træneren, så der tegnes et billede af, at der er et langsigtet perspektiv. Der skal laves nogle konkrete mål, som man skal holde fast i.

– Når der kommer sammenligner, som lige nu er positive, men som også kan blive det modsatte, så sætter man sig ned og smiler lidt af det. Og så minder man hinanden om, at der er en langsigtet plan, man holder sig til, siger han.

Rasmus Højlund har haft fart på karrieren. Han skiftede fra FC København til Sturm Graz i januar 2022. Et halvt år senere rykkede han til Atalanta. Og nu er han havnet i en af verdens største klubber på en femårig kontrakt.

I september sidste år fik han debut på landsholdet og har siden scoret seks mål på seks kampe.

/ritzau/





– Jeg var meget, meget tæt på anden klub




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Manchester United overvejer denne stjernetræner

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Optur før FC København-brag

Michael Carrick storhylder

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Verdensstjernes søn landet i København

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk landsholdsspiller imponerer

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

Nyt tilbageslag for Hjulmand

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

‘Det kommer aldrig til at ske’

Nærmer sig aftale

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

FCM-profil forventes at misse europæiske brag