Højlund skal glemme Haaland-sammenligninger

Ifølge sportspsykolog skal Rasmus Højlund have konkrete og langsigtede mål at forholde sig til.



Det har været næsten umuligt at undgå.

Allerede inden Rasmus Højlunds skifte til Manchester United blev en realitet lørdag eftermiddag, flød især sociale medier over med sammenligninger af ham og den norske målmaskine Erling Haaland fra Manchester City.

Det er da heller ikke svært at finde ligheder, og måske har det ligefrem smigret Højlund at følge med i mediebilledet.

Men sammenligningerne kan også blive en forbandelse, mener sportspsykolog Kristoffer Henriksen fra Syddansk Universitet og Team Danmark.

– Problemet er, at det kan skabe forventninger hos ham selv, om at han skal levere noget, der minder om det, Haaland har gjort, siger Henriksen.

– Det er jo også svært ikke at lade sig rive med, når alle omkring én siger alt muligt. Og Rasmus gør det jo også godt. Så det er nemt at begynde at købe ind på idéen. Men det er et dårligt fokus.

– Hvis han ikke lykkes og kommer på bænken, så kan det være et virkelig, virkelig hårdt slag for et ungt menneske, som bærer drømme og håb i sig.

Det er slet ikke sikkert, at Højlund overhovedet lader sig påvirke af sammenligninger og den bevågenhed, han nu bliver udsat for i sin nye tilværelse i Manchester. Men hvis han gør, er det slet ikke underligt.

Kristoffer Henriksen fortæller, at masser af forskning peger på, at store skift kan slå unge atleter lidt ud af fatning.

– Det kan både være i forhold til skiftet fra junior til senior, fra Danmark til udlandet eller fra én klub til en anden, siger han.

– Man ser en del skader i den første periode, fordi man måske føler en ekstra trang til at bevise sig. Man kan føle en tomhed uden for banen, så når man er på banen, giver man den hele armen. Så overtræner man eller går for hårdt til den i nærkampene.

Kristoffer Henriksen påpeger, at atleter som Rasmus Højlund selv kan sørge for at være opmærksomme på signaler, der indikerer, at man er påvirket af virakken. Og man kan ved hjælp af teknikker lære at navigere i det.

Men først og fremmest er det vigtigt, at Rasmus Højlunds nye chefer og kolleger sørger for, at han er godt tilpas, mener sportspsykologen.

– Det mest afgørende er, at man havner i et godt miljø, hvor man taler åbent om det, forventningsafstemmer og er enige. Måske kan han få en god snak med træneren, så der tegnes et billede af, at der er et langsigtet perspektiv. Der skal laves nogle konkrete mål, som man skal holde fast i.

– Når der kommer sammenligner, som lige nu er positive, men som også kan blive det modsatte, så sætter man sig ned og smiler lidt af det. Og så minder man hinanden om, at der er en langsigtet plan, man holder sig til, siger han.

Rasmus Højlund har haft fart på karrieren. Han skiftede fra FC København til Sturm Graz i januar 2022. Et halvt år senere rykkede han til Atalanta. Og nu er han havnet i en af verdens største klubber på en femårig kontrakt.

I september sidste år fik han debut på landsholdet og har siden scoret seks mål på seks kampe.

/ritzau/







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Deler godt Brøndby-nyt



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Flere ændringer på vej i FC København  

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Real Madrid – Benfica

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Neestrup afslører reprimande

Formand freder Jacob Neestrup

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

Det har jeg ikke set før i Superligaen



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen