Det har været næsten umuligt at undgå.
Allerede inden Rasmus Højlunds skifte til Manchester United blev en realitet lørdag eftermiddag, flød især sociale medier over med sammenligninger af ham og den norske målmaskine Erling Haaland fra Manchester City.
Det er da heller ikke svært at finde ligheder, og måske har det ligefrem smigret Højlund at følge med i mediebilledet.
Men sammenligningerne kan også blive en forbandelse, mener sportspsykolog Kristoffer Henriksen fra Syddansk Universitet og Team Danmark.
– Problemet er, at det kan skabe forventninger hos ham selv, om at han skal levere noget, der minder om det, Haaland har gjort, siger Henriksen.
– Det er jo også svært ikke at lade sig rive med, når alle omkring én siger alt muligt. Og Rasmus gør det jo også godt. Så det er nemt at begynde at købe ind på idéen. Men det er et dårligt fokus.
– Hvis han ikke lykkes og kommer på bænken, så kan det være et virkelig, virkelig hårdt slag for et ungt menneske, som bærer drømme og håb i sig.
Det er slet ikke sikkert, at Højlund overhovedet lader sig påvirke af sammenligninger og den bevågenhed, han nu bliver udsat for i sin nye tilværelse i Manchester. Men hvis han gør, er det slet ikke underligt.
Kristoffer Henriksen fortæller, at masser af forskning peger på, at store skift kan slå unge atleter lidt ud af fatning.
– Det kan både være i forhold til skiftet fra junior til senior, fra Danmark til udlandet eller fra én klub til en anden, siger han.
– Man ser en del skader i den første periode, fordi man måske føler en ekstra trang til at bevise sig. Man kan føle en tomhed uden for banen, så når man er på banen, giver man den hele armen. Så overtræner man eller går for hårdt til den i nærkampene.
Kristoffer Henriksen påpeger, at atleter som Rasmus Højlund selv kan sørge for at være opmærksomme på signaler, der indikerer, at man er påvirket af virakken. Og man kan ved hjælp af teknikker lære at navigere i det.
Men først og fremmest er det vigtigt, at Rasmus Højlunds nye chefer og kolleger sørger for, at han er godt tilpas, mener sportspsykologen.
– Det mest afgørende er, at man havner i et godt miljø, hvor man taler åbent om det, forventningsafstemmer og er enige. Måske kan han få en god snak med træneren, så der tegnes et billede af, at der er et langsigtet perspektiv. Der skal laves nogle konkrete mål, som man skal holde fast i.
– Når der kommer sammenligner, som lige nu er positive, men som også kan blive det modsatte, så sætter man sig ned og smiler lidt af det. Og så minder man hinanden om, at der er en langsigtet plan, man holder sig til, siger han.
Rasmus Højlund har haft fart på karrieren. Han skiftede fra FC København til Sturm Graz i januar 2022. Et halvt år senere rykkede han til Atalanta. Og nu er han havnet i en af verdens største klubber på en femårig kontrakt.
I september sidste år fik han debut på landsholdet og har siden scoret seks mål på seks kampe.
/ritzau/
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
‘Han er tilgivet’
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
Liverpool – West Ham United
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
Her skal Sepp Piontek begraves
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Ny hooliganpakke er vedtaget
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER