Højlund skal glemme Haaland-sammenligninger

Ifølge sportspsykolog skal Rasmus Højlund have konkrete og langsigtede mål at forholde sig til.



Det har været næsten umuligt at undgå.

Allerede inden Rasmus Højlunds skifte til Manchester United blev en realitet lørdag eftermiddag, flød især sociale medier over med sammenligninger af ham og den norske målmaskine Erling Haaland fra Manchester City.

Det er da heller ikke svært at finde ligheder, og måske har det ligefrem smigret Højlund at følge med i mediebilledet.

Men sammenligningerne kan også blive en forbandelse, mener sportspsykolog Kristoffer Henriksen fra Syddansk Universitet og Team Danmark.

– Problemet er, at det kan skabe forventninger hos ham selv, om at han skal levere noget, der minder om det, Haaland har gjort, siger Henriksen.

– Det er jo også svært ikke at lade sig rive med, når alle omkring én siger alt muligt. Og Rasmus gør det jo også godt. Så det er nemt at begynde at købe ind på idéen. Men det er et dårligt fokus.

– Hvis han ikke lykkes og kommer på bænken, så kan det være et virkelig, virkelig hårdt slag for et ungt menneske, som bærer drømme og håb i sig.

Det er slet ikke sikkert, at Højlund overhovedet lader sig påvirke af sammenligninger og den bevågenhed, han nu bliver udsat for i sin nye tilværelse i Manchester. Men hvis han gør, er det slet ikke underligt.

Kristoffer Henriksen fortæller, at masser af forskning peger på, at store skift kan slå unge atleter lidt ud af fatning.

– Det kan både være i forhold til skiftet fra junior til senior, fra Danmark til udlandet eller fra én klub til en anden, siger han.

– Man ser en del skader i den første periode, fordi man måske føler en ekstra trang til at bevise sig. Man kan føle en tomhed uden for banen, så når man er på banen, giver man den hele armen. Så overtræner man eller går for hårdt til den i nærkampene.

Kristoffer Henriksen påpeger, at atleter som Rasmus Højlund selv kan sørge for at være opmærksomme på signaler, der indikerer, at man er påvirket af virakken. Og man kan ved hjælp af teknikker lære at navigere i det.

Men først og fremmest er det vigtigt, at Rasmus Højlunds nye chefer og kolleger sørger for, at han er godt tilpas, mener sportspsykologen.

– Det mest afgørende er, at man havner i et godt miljø, hvor man taler åbent om det, forventningsafstemmer og er enige. Måske kan han få en god snak med træneren, så der tegnes et billede af, at der er et langsigtet perspektiv. Der skal laves nogle konkrete mål, som man skal holde fast i.

– Når der kommer sammenligner, som lige nu er positive, men som også kan blive det modsatte, så sætter man sig ned og smiler lidt af det. Og så minder man hinanden om, at der er en langsigtet plan, man holder sig til, siger han.

Rasmus Højlund har haft fart på karrieren. Han skiftede fra FC København til Sturm Graz i januar 2022. Et halvt år senere rykkede han til Atalanta. Og nu er han havnet i en af verdens største klubber på en femårig kontrakt.

I september sidste år fik han debut på landsholdet og har siden scoret seks mål på seks kampe.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Afsløring: HSV køber Albert Grønbæk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Uventet skifte?

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

De vil have Rashford

Vender tilbage til skærmen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende skifte lurer

Riemer lover: De får debut