– Højlund skal være mere sur!

Dimitar Berbatov savner noget temperament fra Rasmus Højlund.



Rasmus Højlund har haft en nogenlunde start på sæsonen, efter han kom sig fra sin skade, men danskeren er stadig ikke helt der, hvor den tidligere topangriber Dimitar Berbatov mener, at han bør være. 

Ifølge bulgareren, der i sin aktive karriere scorede 94 gange i Premier League, så skal Rasmus Højlund vise noget mere temperament overfor sine holdkammerater. 

Det siger han til Viaplay, hvor snakken går på Manchester Uniteds mange brændte chancer i denne sæson. 

– Højlund skal være mere sur på sine holdkammerater, hvis han ikke får bolden. Når han laver sine løb og ikke får den, så råb ad dem og vis, at du gerne vil have den. Når du så får muligheden for at komme alene igennem med målmanden, skal du forblive koncentreret for at score, siger Dimitar Berbatov. 

Han slår fast, at holdkammeraterne ikke vil tage det personligt, hvis Højlund skælder ud, men overordnet set er Manchester United-spillerne for søde ved hinanden. I stedet skal man vise, at man vil have bolden for at score, og ifølge Berbatov ligger ansvaret på den enkelte angriber.

– Det handler om personlige ambitioner, at man gerne vil vise, man er god nok – at man vil score! Hvis ikke du gør det, er du ulykkelig i omklædningsrummet, selv hvis holdet vinder, fordi du gerne vil score. Det handler også om selvtillid. Hvis angriberen ikke har det, så gemmer man sig fra bolden, siger Berbatov, der af den årsag også vil have Højlund til at blive ved med at vise, at han vil have bolden. 

Manchester United spillede 1-1 med Chelsea søndag aften, hvilket sendte klubben et enkelt trin op i tabellen, hvor man er på 13. pladsen. Klubben har dog kun scoret ni gange i ti kampe, hvilket tydeligt illustrerer, hvor problemerne i øjeblikket er størst.

Rasmus Højlund kom ikke på måltavlen mod Chelsea, men det var ham, som der blev begået det straffesark imod, som Bruno Fernandes omsatte til mål.





LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-boss med spændende transfermelding



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Interessant melding om VM-profil

Tordner mod VM-træner



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dame N’Doye scorer nyt job

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Holland – Sverige

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Vil smadre transferrekord

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Flere Superliga-kamp rykkes

Vigtigt nyt for ‘AC’

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Tyskland – Elfenbenskysten

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

VM-Vækkeuret: Torskedumt – hvad laver han?