– Højlund skal være mere sur!

Dimitar Berbatov savner noget temperament fra Rasmus Højlund.



Rasmus Højlund har haft en nogenlunde start på sæsonen, efter han kom sig fra sin skade, men danskeren er stadig ikke helt der, hvor den tidligere topangriber Dimitar Berbatov mener, at han bør være. 

Ifølge bulgareren, der i sin aktive karriere scorede 94 gange i Premier League, så skal Rasmus Højlund vise noget mere temperament overfor sine holdkammerater. 

Det siger han til Viaplay, hvor snakken går på Manchester Uniteds mange brændte chancer i denne sæson. 

– Højlund skal være mere sur på sine holdkammerater, hvis han ikke får bolden. Når han laver sine løb og ikke får den, så råb ad dem og vis, at du gerne vil have den. Når du så får muligheden for at komme alene igennem med målmanden, skal du forblive koncentreret for at score, siger Dimitar Berbatov. 

Han slår fast, at holdkammeraterne ikke vil tage det personligt, hvis Højlund skælder ud, men overordnet set er Manchester United-spillerne for søde ved hinanden. I stedet skal man vise, at man vil have bolden for at score, og ifølge Berbatov ligger ansvaret på den enkelte angriber.

– Det handler om personlige ambitioner, at man gerne vil vise, man er god nok – at man vil score! Hvis ikke du gør det, er du ulykkelig i omklædningsrummet, selv hvis holdet vinder, fordi du gerne vil score. Det handler også om selvtillid. Hvis angriberen ikke har det, så gemmer man sig fra bolden, siger Berbatov, der af den årsag også vil have Højlund til at blive ved med at vise, at han vil have bolden. 

Manchester United spillede 1-1 med Chelsea søndag aften, hvilket sendte klubben et enkelt trin op i tabellen, hvor man er på 13. pladsen. Klubben har dog kun scoret ni gange i ti kampe, hvilket tydeligt illustrerer, hvor problemerne i øjeblikket er størst.

Rasmus Højlund kom ikke på måltavlen mod Chelsea, men det var ham, som der blev begået det straffesark imod, som Bruno Fernandes omsatte til mål.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

‘Det er de der skide tv-penge’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby IF – AGF

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

De er tilbage i Superligaen



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Iran kommer med krav før VM

Hjulmand og co. taber stort skridt

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Atletico Madrid interesseret i dansker

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre