Rasmus Højlund har haft en nogenlunde start på sæsonen, efter han kom sig fra sin skade, men danskeren er stadig ikke helt der, hvor den tidligere topangriber Dimitar Berbatov mener, at han bør være.
Ifølge bulgareren, der i sin aktive karriere scorede 94 gange i Premier League, så skal Rasmus Højlund vise noget mere temperament overfor sine holdkammerater.
Det siger han til Viaplay, hvor snakken går på Manchester Uniteds mange brændte chancer i denne sæson.
– Højlund skal være mere sur på sine holdkammerater, hvis han ikke får bolden. Når han laver sine løb og ikke får den, så råb ad dem og vis, at du gerne vil have den. Når du så får muligheden for at komme alene igennem med målmanden, skal du forblive koncentreret for at score, siger Dimitar Berbatov.
Han slår fast, at holdkammeraterne ikke vil tage det personligt, hvis Højlund skælder ud, men overordnet set er Manchester United-spillerne for søde ved hinanden. I stedet skal man vise, at man vil have bolden for at score, og ifølge Berbatov ligger ansvaret på den enkelte angriber.
– Det handler om personlige ambitioner, at man gerne vil vise, man er god nok – at man vil score! Hvis ikke du gør det, er du ulykkelig i omklædningsrummet, selv hvis holdet vinder, fordi du gerne vil score. Det handler også om selvtillid. Hvis angriberen ikke har det, så gemmer man sig fra bolden, siger Berbatov, der af den årsag også vil have Højlund til at blive ved med at vise, at han vil have bolden.
Manchester United spillede 1-1 med Chelsea søndag aften, hvilket sendte klubben et enkelt trin op i tabellen, hvor man er på 13. pladsen. Klubben har dog kun scoret ni gange i ti kampe, hvilket tydeligt illustrerer, hvor problemerne i øjeblikket er størst.
Rasmus Højlund kom ikke på måltavlen mod Chelsea, men det var ham, som der blev begået det straffesark imod, som Bruno Fernandes omsatte til mål.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
MEDIE