Hollandsk legende træder på fyret landsmand

Mark van Bommel er blevet fyret som træner for Wolfsburg, og det er ingen overraskelse for hollandsk legende.



Hollandske Mark van Bommel fik søndag sparket som træner for den tyske klub Wolfsburg, og dermed er han igen ledig på markedet.

Som om det ikke var nok for den tidligere PSV-træner at miste jobbet, må han i nederlagets stund nu også høre på, at han ikke er en specielt god træner. Det er i hvert fald, hvad legenden Marco van Basten indikerer.

I programmet Ziggo Sport siger tidligere Feyenoord-træner Giovanni van Bronckhorst, at det er uheldigt, mens Marco van Basten altså træder på en mand, der allerede ligger ned.

– Det overrasker mig ikke. Jeg har ikke store tanker om ham som træner, men det er udelukkende baseret på min egen erfaring med ham, siger Marco van Basten, der erkender, at de to ikke kom specielt godt ud af det sammen, da van Basten var landstræner for Holland, mens van Bommel var spiller:

– Vi havde forskellige ideer på det tidspunkt, og jeg synes ikke, han har særlig meget substans i måden, han agerer på som træner. Når han talte, talte han om alt muligt – bare ikke om fodboldting. Det kan spillere godt se igennem. Jeg er ikke overrasket over dette, for at være helt ærligt. Jeg har ikke monopol på visdom, men det er bare, hvad jeg føler.

Mark van Bommel var spiller på det hollandske landshold fra 2000 til 2012 og spillede 79 landskampe. Marco van Basten, der selv var en stor landsholdsspiller, var landstræner fra 2004 til 2008.





LIVE

VM-LIVE: En herlig fodboldkamp slutter med scoring

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Zanka ville spille gratis for FC København



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Tæt på at købe FC København-spiller

Åbner op om Brøndby-exit: Gav ikke nok tillid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Viaplay med stor AGF-nyhed

Mexico – Sydkorea

Skotland – Marokko

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-spiller åben for transfer

Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou

Sydafrika snyder tamme Tjekkiet

Kontroversielt? VM-boss forhandler med denne klub

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Fremhæver Bodø/Glimt

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Tyrkiet – Paraguay

Jonas Lössl stopper karrieren

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Denne klub drømmer om Højbjerg

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!