Hollandsk legende træder på fyret landsmand

Mark van Bommel er blevet fyret som træner for Wolfsburg, og det er ingen overraskelse for hollandsk legende.



Hollandske Mark van Bommel fik søndag sparket som træner for den tyske klub Wolfsburg, og dermed er han igen ledig på markedet.

Som om det ikke var nok for den tidligere PSV-træner at miste jobbet, må han i nederlagets stund nu også høre på, at han ikke er en specielt god træner. Det er i hvert fald, hvad legenden Marco van Basten indikerer.

I programmet Ziggo Sport siger tidligere Feyenoord-træner Giovanni van Bronckhorst, at det er uheldigt, mens Marco van Basten altså træder på en mand, der allerede ligger ned.

– Det overrasker mig ikke. Jeg har ikke store tanker om ham som træner, men det er udelukkende baseret på min egen erfaring med ham, siger Marco van Basten, der erkender, at de to ikke kom specielt godt ud af det sammen, da van Basten var landstræner for Holland, mens van Bommel var spiller:

– Vi havde forskellige ideer på det tidspunkt, og jeg synes ikke, han har særlig meget substans i måden, han agerer på som træner. Når han talte, talte han om alt muligt – bare ikke om fodboldting. Det kan spillere godt se igennem. Jeg er ikke overrasket over dette, for at være helt ærligt. Jeg har ikke monopol på visdom, men det er bare, hvad jeg føler.

Mark van Bommel var spiller på det hollandske landshold fra 2000 til 2012 og spillede 79 landskampe. Marco van Basten, der selv var en stor landsholdsspiller, var landstræner fra 2004 til 2008.







Liverpool - Manchester United i Premier League LIVE

TransferLIVE: Liverpool-koryfæ skifter til Spurs

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Crystal Palace vinder Conference League

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Forhandler om Albert Grønbæk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

De kan være færdige i Brøndby

Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina

Derfor kommer han IKKE til FC København

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle

Kasper Hjulmand mindes helt særligt besøg

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Klar til at gå shopamok

Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil