Hollywood-stjerner tæt på at overtage ‘en af verdens ældste fodboldklubber’

Det er ikke hver dag vi hører om fodboldklubben Wrexham fra det nordøstlige Wales, men der er gang i noget spændende derovre.



Hollywood-stjernerne Ryan Reynolds og Rob McElhenney er meget tæt på en overtagelsen af fodboldklubben Wrexham AFC, efter at medlemmer af klubbens fanforening har stemt for at gå videre med købet af klubben.

Opbakningen fra fanforeningen Wrexham Supporters Trust (WST) var stor, da 98,6 procent af medlemmener stemte for en overtagelse. Men 1809 stemmende medlemmer, stemte kun 26 imod en overtagelse, mens ni undlod at stemme. 

Læs også:Dagens Spilforslag: Der vanker hos Wrexham

Wrexham, der blev grundlagt i 1864, bryster sig af at være en af de ældste klubber i verden, men tilværelsen i den femte bedste engelske række, National League, bevidner ikke om en klub med stolte traditioner. Men det kan ændre sig, for ifølge Hollywood-duoen, så skal klubben i fremtiden være en ‘global force’.

Hvis overtagelsen går igennem, så kan klubben se frem til en investering på 2 millioner pund (16,6 millioner danske kroner, red.), og det er ikke overraskende blevet taget ganske godt i mod af fanforeningen.

Læs også:Hollywood-stjerner vil investere i britisk fodboldminiput

– Bestyrelsen i Wrexham Supporters Trust vil gerne takke Rob McElhenney og Ryan Reynolds samt deres rådgivere hos Inner Circle Sports og Walker Morris for deres professionelle og gennemtænkte tilgang, og for den tid de allerede har lagt i processen. Som Wrexham-fans vil vi gerne ønske dem al held og lykke med at stå i spidsen for vores fodboldklub og ser frem til, hvad fremtiden bringer.

De to skuespillere fortalte ved et virtuelt møde 8. november, at de ønsker at komme og se så mange kampe som muligt, når der igen må komme tilskuere på stadion, ligesom de glæder sig til at drikke en ‘pint’ med alle fansene.

Wrexham indtager i øjeblikket en 14. plads i National League, hvor det er blevet til syv point i seks kampe.

Læs også:Medie: 22-årig rigmand køber tidligere engelsk storklub
Læs også:Arsenal-spiller testet positiv for corona
Læs også:16 spillere er testet positive for corona i Premier League






LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Her er FCK’s modstander i Conference League

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCM’s Europa League-modstander



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Får afvist bud på dansk profil

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rangerer AGF over Lech Poznan

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby henter keeper – her er planen

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

De lurer på Kjærgaard

Meget hård tilskuerstraf til FCK



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

England – Kroatien

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge