Hollywood-stjernerne Ryan Reynolds og Rob McElhenney er meget tæt på en overtagelsen af fodboldklubben Wrexham AFC, efter at medlemmer af klubbens fanforening har stemt for at gå videre med købet af klubben.
Opbakningen fra fanforeningen Wrexham Supporters Trust (WST) var stor, da 98,6 procent af medlemmener stemte for en overtagelse. Men 1809 stemmende medlemmer, stemte kun 26 imod en overtagelse, mens ni undlod at stemme.
Læs også:Dagens Spilforslag: Der vanker hos Wrexham
Wrexham, der blev grundlagt i 1864, bryster sig af at være en af de ældste klubber i verden, men tilværelsen i den femte bedste engelske række, National League, bevidner ikke om en klub med stolte traditioner. Men det kan ændre sig, for ifølge Hollywood-duoen, så skal klubben i fremtiden være en ‘global force’.
Hvis overtagelsen går igennem, så kan klubben se frem til en investering på 2 millioner pund (16,6 millioner danske kroner, red.), og det er ikke overraskende blevet taget ganske godt i mod af fanforeningen.
Læs også:Hollywood-stjerner vil investere i britisk fodboldminiput
– Bestyrelsen i Wrexham Supporters Trust vil gerne takke Rob McElhenney og Ryan Reynolds samt deres rådgivere hos Inner Circle Sports og Walker Morris for deres professionelle og gennemtænkte tilgang, og for den tid de allerede har lagt i processen. Som Wrexham-fans vil vi gerne ønske dem al held og lykke med at stå i spidsen for vores fodboldklub og ser frem til, hvad fremtiden bringer.
De to skuespillere fortalte ved et virtuelt møde 8. november, at de ønsker at komme og se så mange kampe som muligt, når der igen må komme tilskuere på stadion, ligesom de glæder sig til at drikke en ‘pint’ med alle fansene.
Wrexham indtager i øjeblikket en 14. plads i National League, hvor det er blevet til syv point i seks kampe.
Læs også:Medie: 22-årig rigmand køber tidligere engelsk storklub
Læs også:Arsenal-spiller testet positiv for corona
Læs også:16 spillere er testet positive for corona i Premier League
LIVE
LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
Afvist – Brøndby undrer sig
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
