Fra én League One-klub til en anden.
Det er virkeligheden for den 24-årige danske midtbanespiller Lasse Sørensen, der skifter fra Lincoln til Huddersfield på en kontrat, der løber frem til 2027.
Sportsdirektør i Huddersfield , Mark Cartwright, fortæller da også, at man længe har haft et godt øje til danskeren, og derfor glæder klubben sig over, at handlen nu endelig er i hus.
– Lasse er en spiller, som vi ret tidligt udså os, og vi har længe haft et stort ønske om at få denne her aftale over målstregen i så god tid som muligt. Vi er glade for at han allerede har skrevet under nu.
✍️ We are delighted to announce the permanent signing of Lasse Sorensen from Lincoln City for an undisclosed fee on a three-year contract!
— Huddersfield Town (@htafc) June 18, 2024
Velkommen, Lasse! 🙌
#htafc pic.twitter.com/OcWCNk3gad
Huddersfield er netop rykket ned fra Championship, og danske Lasse Sørensen kender da også League One bedre end de fleste, da han har spillet et hav af kampe i rækken for Lincoln City.
– Med over 100 kampe i League One, kender han ligaen rigtig godt, og Michael (cheftræner i Huddersfield, red) har gjort klart, at han har en god arbejdsmoral, der er en af hans prioriteter. Lasse Sørensen passer til profilen for både den type spiller og person, vi ønsker i klubben fremover, lyder det fra sportsdirektøren på klubbens hjemmeside.
Foruden Lincoln City har Lasse Sørensen også en fortid i engelske Stoke City, hvor han fik sin Premier League-debut i en sejr på 2-1 mod Swansea tilbage i 2018. I kampen noterede danskeren sig for en assist, men det var ikke nok til at overleve i rækken. Kampen er den eneste Premier League-kamp, som danskeren står noteret for indtil nu.
Den 24-årige midtbanespiller har fået sin fodboldopvækst i Esbjerg fB, som han dog kun repræsenterede på ungdomsniveau, inden han i 2016 skiftede til Stoke City.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
NYHEDER
FCK henter svensk talent
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
Supercomputer: De vinder VM
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
EKSKLUSIVT