Huddersfield køber dansk midtbanespiller

Huddersfield har netop bekræftet, at man har hentet den 24-årige Lasse Sørensen i Lincoln City



Fra én League One-klub til en anden.

Det er virkeligheden for den 24-årige danske midtbanespiller Lasse Sørensen, der skifter fra Lincoln til Huddersfield på en kontrat, der løber frem til 2027. 

Sportsdirektør i Huddersfield , Mark Cartwright, fortæller da også, at man længe har haft et godt øje til danskeren, og derfor glæder klubben sig over, at handlen nu endelig er i hus.

– Lasse er en spiller, som vi ret tidligt udså os, og vi har længe haft et stort ønske om at få denne her aftale over målstregen i så god tid som muligt. Vi er glade for at han allerede har skrevet under nu.

Huddersfield er netop rykket ned fra Championship, og danske Lasse Sørensen kender da også League One bedre end de fleste, da han har spillet et hav af kampe i rækken for Lincoln City. 

– Med over 100 kampe i League One, kender han ligaen rigtig godt, og Michael (cheftræner i Huddersfield, red) har gjort klart, at han har en god arbejdsmoral, der er en af hans prioriteter. Lasse Sørensen passer til profilen for både den type spiller og person, vi ønsker i klubben fremover, lyder det fra sportsdirektøren på klubbens hjemmeside.

Foruden Lincoln City har Lasse Sørensen også en fortid i engelske Stoke City, hvor han fik sin Premier League-debut i en sejr på 2-1 mod Swansea tilbage i 2018. I kampen noterede danskeren sig for en assist, men det var ikke nok til at overleve i rækken. Kampen er den eneste Premier League-kamp, som danskeren står noteret for indtil nu.

Den 24-årige midtbanespiller har fået sin fodboldopvækst i Esbjerg fB, som han dog kun repræsenterede på ungdomsniveau, inden han i 2016 skiftede til Stoke City. 





LIVE

LIVE: Tre Brøndby-spillere fraværende

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Brian Riemer peger på tre årsager

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Fifa hæver udbetalinger til VM-hold

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bo Svensson svært utilfreds

Afvist – Brøndby undrer sig