Huddersfield køber dansk midtbanespiller

Huddersfield har netop bekræftet, at man har hentet den 24-årige Lasse Sørensen i Lincoln City



Fra én League One-klub til en anden.

Det er virkeligheden for den 24-årige danske midtbanespiller Lasse Sørensen, der skifter fra Lincoln til Huddersfield på en kontrat, der løber frem til 2027. 

Sportsdirektør i Huddersfield , Mark Cartwright, fortæller da også, at man længe har haft et godt øje til danskeren, og derfor glæder klubben sig over, at handlen nu endelig er i hus.

– Lasse er en spiller, som vi ret tidligt udså os, og vi har længe haft et stort ønske om at få denne her aftale over målstregen i så god tid som muligt. Vi er glade for at han allerede har skrevet under nu.

Huddersfield er netop rykket ned fra Championship, og danske Lasse Sørensen kender da også League One bedre end de fleste, da han har spillet et hav af kampe i rækken for Lincoln City. 

– Med over 100 kampe i League One, kender han ligaen rigtig godt, og Michael (cheftræner i Huddersfield, red) har gjort klart, at han har en god arbejdsmoral, der er en af hans prioriteter. Lasse Sørensen passer til profilen for både den type spiller og person, vi ønsker i klubben fremover, lyder det fra sportsdirektøren på klubbens hjemmeside.

Foruden Lincoln City har Lasse Sørensen også en fortid i engelske Stoke City, hvor han fik sin Premier League-debut i en sejr på 2-1 mod Swansea tilbage i 2018. I kampen noterede danskeren sig for en assist, men det var ikke nok til at overleve i rækken. Kampen er den eneste Premier League-kamp, som danskeren står noteret for indtil nu.

Den 24-årige midtbanespiller har fået sin fodboldopvækst i Esbjerg fB, som han dog kun repræsenterede på ungdomsniveau, inden han i 2016 skiftede til Stoke City. 





LIVE

TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

De jagter Henrik Meister

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Arsenal-dansker vender hjem

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’

Afslører: Dolberg sat til salg

Monsterbud på vej



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører dansk toptræners millionløn

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne