Fra én League One-klub til en anden.
Det er virkeligheden for den 24-årige danske midtbanespiller Lasse Sørensen, der skifter fra Lincoln til Huddersfield på en kontrat, der løber frem til 2027.
Sportsdirektør i Huddersfield , Mark Cartwright, fortæller da også, at man længe har haft et godt øje til danskeren, og derfor glæder klubben sig over, at handlen nu endelig er i hus.
– Lasse er en spiller, som vi ret tidligt udså os, og vi har længe haft et stort ønske om at få denne her aftale over målstregen i så god tid som muligt. Vi er glade for at han allerede har skrevet under nu.
✍️ We are delighted to announce the permanent signing of Lasse Sorensen from Lincoln City for an undisclosed fee on a three-year contract!
— Huddersfield Town (@htafc) June 18, 2024
Velkommen, Lasse! 🙌
#htafc pic.twitter.com/OcWCNk3gad
Huddersfield er netop rykket ned fra Championship, og danske Lasse Sørensen kender da også League One bedre end de fleste, da han har spillet et hav af kampe i rækken for Lincoln City.
– Med over 100 kampe i League One, kender han ligaen rigtig godt, og Michael (cheftræner i Huddersfield, red) har gjort klart, at han har en god arbejdsmoral, der er en af hans prioriteter. Lasse Sørensen passer til profilen for både den type spiller og person, vi ønsker i klubben fremover, lyder det fra sportsdirektøren på klubbens hjemmeside.
Foruden Lincoln City har Lasse Sørensen også en fortid i engelske Stoke City, hvor han fik sin Premier League-debut i en sejr på 2-1 mod Swansea tilbage i 2018. I kampen noterede danskeren sig for en assist, men det var ikke nok til at overleve i rækken. Kampen er den eneste Premier League-kamp, som danskeren står noteret for indtil nu.
Den 24-årige midtbanespiller har fået sin fodboldopvækst i Esbjerg fB, som han dog kun repræsenterede på ungdomsniveau, inden han i 2016 skiftede til Stoke City.
LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
EKSKLUSIVT