Tirsdag den 24. marts er der valg til Folketinget i Danmark, hvor vælgerne har 12 forskellige partier at vælge imellem. I den anledning har Tipsbladet kigget nærmere på, hvilke fodboldklubber de forskellige partiledere holder med.
På listen optræder både internationale og danske klubber, mens enkelte partiledere kun følger landsholdet som fans. En enkelt har sågar mere end ét favorithold. Oplysningerne om partiledernes fodboldmæssige præferencer stammer fra politikernes sociale medier og tidligere artikler bragt af B.T. og Bold.
Mona Juul: Hun er fra Aarhus, men har tilbage i 2022 fortalt, at Liverpool FC er hendes klub. Hun ligner dermed en af de få aarhusianere, der ikke holder med AGF, men det er ikke bekræftet, om formanden for Det Konservative Folkeparti også har de hviie i hjertet.
Alex Vanopslagh: Liberal Alliances formand er fra Struer, og han har tidligere været en del af Midtjyllands Ultras. Hans klub er derfor FC Midtjylland.
Pelle Dragsted: Enhedslistens politiske leder er Brønshøj-mand og har også en forkærlighed for FC Barcelona.
Mette Frederiksen: Selvom statsministeren er fra Aalborg, holdte hun med Brøndby IF fra Københavns vestegn, en klub som mange socialdemokrater også har et særligt forhold til, ifølge B.T.’s rundspørge fra sidste valg. Det er dog ikke sagen for Mette Frederiksen mere, der tilbage i 2025 skiftede klub. I dag er hun nemlig vendt tilbage til rødderne og holder med AaB.
Inger Støjberg: Danmarksdemokraternes formand er tilhænger af Viborg FF.
Pia Olsen Dyhr: Formanden for Socialistisk Folkeparti er fra Vallensbæk, og derfor ligger det også lige til højrebenet, at hendes klub er Brøndby IF.
Troels Lund Poulsen: Venstres formand holder med Vejle. På den måde deler partiet og klubben måske en lidt lignende skæbne, hvis man ser på meningsmålinger og Vejles status i Superligaen. Venstre rykker næppe ned, men det samme kan ikke nødvendigvis siges om Vejles overlevelsesdrømme.
Martin Lidegaard: Formanden for Det Radikale Venstre er FC København-fan, og på det punkt står han ganske alene blandt partilederne.
Morten Messerschmidt: Dansk Folkepartis formand er muligvis ikke den største fodboldconnaisseur, men tilbage i 2022 valgte han alligevel det danske kvindelandshold som sit favorithold i B.T.’s rundspørge.
Lars Boje: Borgernes Parti ligner et parti, der kan ende med at komme over spærregrænsen og blive en del af Folketinget efter valget. Partiformanden er AGF-tilhænger, og hvis AGF’s gulddrømme bliver indfriet i maj, må det siges at blive et særdeles godt år for Lars Boje. Han skrev blandt andet også i TV 2 programmet ‘Kom så de Hviie’, hvilket er slet subtil reference til Aarhus-klubben.
Franciska Rosenkilde: Tipsbladet har rakt ud til lederen af Alternativet for at høre, hvilken klub hun holder med. Hun er dog ikke vendt tilbage. Tilbage i sin tid som kultur- og fritidsborgmester i Københavns Kommune roste hun FC København for Bold i Byen-projektet, men det kan ikke siges med sikkerhed, om det også betyder, at hun holder med klubben.
Lars Løkke Rasmussen: Danmarks udenrigsminister har ikke været særligt vokal om sit tilhørsforhold til nogen bestemt klub, men han blev engang set på Esbjerg Stadion iført hjemmeholdets halstørklæde i en Europa League-kamp tilbage i 2013, da Esbjerg havde besøg af svenske Elfsborg i gruppespillet.
Husk, at du kan stemme helt frem til klokken 20.00 i aften – uanset hvem du holder med.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW