Hyballa: Blev fremstillet som gerningsmand i DK

Ifølge Peter Hyballa blev han uretfærdigt behandlet i Danmark, og han blev fremstillet som en gerningsmand. Hvilket han ikke var, lyder det.



Han fik en hel spillertrup mod sig som træner for Esbjerg fB, og tiden i dansk fodbold sluttede da også ganske hurtigt for træner Peter Hyballa, der heller ikke oplevede succes i form af sejre.

Tysk-hollænderen blev af spillerne beskyldt for trusler samt fysisk vold, og sagen endte med, at EfB sagde farvel til flere talentfulde spillere.

Farvel blev det også til for Peter Hyballa, der nu er landet i et nyt job som træner for Türkgücü Münchenm, der ligger nummer 10 i den tredjebedste række i Tyskland.

Han husker ikke tilbage på tiden i Danmark med glæde og fortæller nu, hvad han lærte af det korte og stormfulde ophold i Esbjerg fB.

– At fodbold er en rigtig beskidt forretning. Vi trænere får . Mange i Danmark har fremstillet mig som gerningsmand, men jeg er ikke nogen gerningsmand. Selvfølgelig har jeg brugt mit sprog, og det kan diskuteres, men jeg har ikke gjort noget umenneskeligt. Jeg finder det utroligt, hvad pressen kan gøre med en. Jeg har vidst det længe, men det var en bitter oplevelse. Hvad jeg lærte af det? Jeg skal være bedre til at håndtere andrer kulturer. Jeg faldt i Danmark, men jeg bliver ved med at rejse mig, og det er en god kampånd, siger Peter Hyballa i et interview med tyske Bild.

Peter Hyballa forklarer dog også, at han har lært noget i forhold til konflikten med spillertruppen.

– Selvfølgelig har jeg lært noget de sidste par steder, jeg har været. Men jeg er, som jeg er. Jeg arbejder for et mandskab med et fladt hierarki. Spillerne kæmper, og så skal vi finde sammen. Det er altid det samme: Sætter man en ældre spiller på bænken, bliver det teater. Jeg har dog også arbejdet godt med ældre spillere, der har ageret professionelt. Men nogle er divaer. Og for at presse (spille presfodbold, red.) er du nødt til at køre på og trykke på speederen – nu accelerer Türkgücü. Hvis en spiller ikke fungerer, tager jeg ham ud, siger tysk-hollænderen.

Peter Hyballa har også tidligere arbejdet i klubber som Wisla Krakow og NAC Breda. Jobbet i Tyskland er hans første i landet i 10 år.





Alexander Zorniger chokerede i Farum


Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Ni Tottenham-spillere ude mod FC København

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

Kæmper mod uret

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Steve Cooper overrasker stort

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Brøndby IF tager flot sejr i Silkeborg

I stort skænderi med Wolfsburg-spiller

‘PC’ i farezonen? Peger på mulige afløsere

Patrick Vieira fyret

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

Scorer hvert 49. minut

Slår fast: Han kommer til at koste

Amerikaner er årets tennisoverraskelse

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

‘En af de største nogensinde’

AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’

Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Storklub meldes varm på Adam Daghim

Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave

Silkeborg IF – Brøndby IF

‘Nogle gange er jeg fucking god’

Bo Henriksen med hård erkendelse

Puha, Bo Henriksen! Kurs mod dystre rekorder

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

– Det er dovent

FC Barcelona vinder 3-1

Se her: Superliga-profil brækker sig på banen

Skal de sprænge banken? Nu svarer Superliga-boss

Sønderjyske sikrer sejren i overtiden

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Revser Vejle-spiller: Decideret tomhjernet