I centrum for vild historie: Nu reagerer dansker

Selvom Jens Jønsson har tilbragt fire år i Tyrkiet, så har det første år i AEK Athen givet ham et hav af oplevelser på både godt og ondt. Blandt andet dukkede en pols dommer ikke op til en af klubbens kampe, mens man i den anden ende af skalaen er tæt på at nappe det…



Jens Jønsson forlod bunden af La Liga til fordel for kampen om medaljer i AEK Athen sidste sommer.

Midtbanemandens skifte var præget af skepsis, men i sidste ende valgte han at takke ja til det græske eventyr, da aftalen med spanske Cadiz udløb.

Jens Jønssons uro omkring at tage et skridt ud af en af de fem største ligaer i Europa er siden blevet gjort til skamme. Danskeren har fået en nøglerolle i AEK, hvor man er ved at overstige egne forventinger i denne sæson.

Det fortæller Jens Jønsson i et interview til Tipsbladet.

– Jeg skal blankt erkende, at jeg ikke havde set mange AEK-kampe sidste år, så jeg kunne kun se, at de var blevet nummer fem og havde haft en rædselsfuld sæson. Jeg var selv lidt skeptisk, for der er langt fra nummer fem til nummer et. Men jeg købte ind på projektet om, at vi skulle placere os bedre, komme i Europa og derfra bygge på. Jeg havde faktisk ikke troet, at det skulle gå så hurtigt.

Efter weekendens sejr over Olympiakos er man fortsat a point med Panathinaikos på en delt førsteplads. Gør man rent bord i de resterende spillerunder vinder man guld, og så kan Jens Jønsson krydse sit største ønske af sin personlige fodboldliste.

– Et mesterskab er en af de få ting, som jeg mangler i min karriere, og det er trods alt det, jeg har gået og arbejdet på, siden jeg snørede støvlerne som fireårig. 

– Jeg ser vores guldchancer som gode. Vi kan selv afgøre det ved at vinde de resterende kampe. Vi har kun finaler tilbage, så jeg ser vores chancer som gode. Men det er en liga, hvor alle slår alle, så det bliver afgjort fra kamp til kamp.

Panathinaikos indtager førstepladsen med 72 point qua en bedre målscorer end AEK. De to guldaspiranter mødes i den kommende weekend, hvor slaget om mesterskabet skal slås.
GettyImages-1317480554
Jens Jønsson i kamp om bolden fra hans tid i Cadiz. (Foto: Getty Images)

Det glade vanvid i Grækenland
Inden skiftet til AEK havde Jens Jønsson kun hørt en masse vilde historier om græsk fodbold, som i hvert fald ikke er blevet afkræftet, fortæller han.

Danskerens fire år i tyrkiske Konyaspor har dog rustet ham til opholdet i Grækenland, som alligevel overrasker den rolige århusianer.

– De er fodboldgale her. Det er i en grad, hvor jeg kan sammenligne det lidt med min tid i Tyrkiet. Måske er det endnu voldsommere her, selv om det minder om hinanden. Fodbold fylder bare enormt meget, siger Jønsson til Tipsbladet, inden han kommer med et eksempel.

– Vi skal spille pokalfinale inden længe, men med en måned til kampen ved vi ikke hvor og hvornår, vi skal spille den. Sådan nogle ting var ikke sket andre steder. Der er generelt så meget politik hernede, så det handler vist om, at der er udskrevet valg omkring pokalfinaledatoen.

– Så er der også nogle andre omstændigheder omkring stadion. Den kan ikke spilles på Panathinaikos eller Olympiakos stadion, og den kan heller ikke spillespå det olympiske stadion, da det tidligere har været vores, og så mener PAOK [pokalfinalemodstanderen, red.], at det er en fordel for os. Det er håbløst.

Man kan jo også dagligt læse direktører og præsidenter slynge om sig med beskyldninger om korruption og bestikkelse i medierne. Hvordan er det?

– Det er helt vildt, hvad der bliver sagt, og hvad der er sket tidligere. Jeg ved ikke noget om, hvad der sker nu, og jeg vil heller ikke gisne om det. Det er bare helt vildt, og der er sindssygt meget politik og magtkampe i fodbold hernede.
GettyImages-1317480554
Jens Jønsson står noteret for fem danske A-landskampe. (Foto: Getty Images)

Jens Jønssons AEK var for ganske nyligt selv centrum for en yderst prekær sag. I starten af april skulle man spille en ligakamp mod Aris, men få timer før kampstart var opgørets polske dommer, Pawel Raczkowski, forsvundet.

– Jeg kan ikke engang sige så meget om det. Vi vidste heller ikke, hvad der var hoved og hale i det. Jeg tror egentlig bare, at vi læste det i medierne, da vi vågnede om morgenen på hotellet. Så fik vi det af vide af klubben, som fortalte hvordan landet lå. De vidste nærmest heller ikke, hvad der var sket, men de kunne fortælle, at dommeren i hvert fald ikke skulle dømme.

AEK Athen vandt opgøret med 3-1, men det var uden Pawel Raczkowski ved fløjten. Græske Aristotelis Diamantopoulos blev tildelt opgøret, og det endte også med at blive et problem.

– Jeg ved hverken fra eller til. Nogle mente, at det var en kæmpe fordel for os, og nogle andre mente, at det var en kæmpe ulempe.

– Nu endte det med at blive en græsk dommer, og det vidste vi ville være en mulighed. Vi skal i bund og grund bare spille fodbold, så om det er en italiensk dommer eller en græsk dommer er egentlig lidt underordnet.

Jens Jønsson, 30 år, har store ære af AEK's flotte sæson. Danskeren er fast mand på klubbens midtbane, hvor han har spillet 33 kampe i denne sæson.

Aftalen med de græske mesterskabsbejlere løber frem til 2026. Til den tid kan det meget vel være, at Jens Jønsson vender retur til Superligaen. Destinationen er i hvert fald fastlagt.

Hvilken destination der er tale om, kan du læse mere om her.







LIVE

TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF

Mere aktivitet på vej i FC København

Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig

Chokskifte?

FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub

Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK

Choktransfer – dansker scorer rekordløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Rekordtransfer?

Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stor profil skifter til FC København

Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne

Hemmelig samtale med storklub

– Alt andet ville være latterligt af “CV”

Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Ruben Amorim gjorde det aldrig

– Det er meget svært for Nørgaard

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud

Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’

Dyr dansk bomber til Everton?

Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis

Afsløring: FCN henter endnu et toptalent

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Kontramelding om transfer

Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FC Midtjylland dummer sig i Norge

Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK

Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag

Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’

Angriber meldes tæt på

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

FC København tjente millioner tirsdag aften

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen

Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg 

Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp

Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten

Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland

FCM uden syv mand mod Brann

Brøndby henter Emmanuel Dennis

Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’

Tricky Trees tryller i Portugal

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg