I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen peger på, at mange OB-fans må undre sig over den sidste halve time af aftenens kamp mod FC Fredericia, hvor fynboerne var ude i tovene.



De spillede noget god fodbold og var i fin kontrol i aftenens hjemmekamp mod FC Fredericia, men i den sidste halve time var OB ekstremt tæt på at sætte det hele over styr.

Alexander Zornigers tropper var foran med både 2-0 og 3-1 i opgøret, der endte 3-2 til fynboerne, men gæsterne fra Fredericia havde mange nærgående forsøg og to skud på træværket og var i sidste ende uheldige med at rejse hjem uden point.

I stedet kunne jublen til sidst bryde løs på Nature Energy Park efter mere end 100 minutters fodbold, hvor OB hentede deres første sejr siden den 11. august.

– Det var en stor sejr, som virkelig blev slidt hjem. Jeg tror, at der er rigtigt mange fra OB, der ærgrer sig og undrer sig over, hvordan i alverden de ender i en situation, hvor de er lige ved at smide en 2-0-føring i en kamp, de fuldstændigt havde under kontrol.

Altså, hvordan i alverden ender de der? Det må være det store spørgsmål, de stiller sig selv, lød det efter slutfløjtet fra Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen i studiet på sidelinien.

‘Det er medicin’

Eksperten, der selv har en fortid som OB-spiller, blev herefter spurgt, hvad aftenens resultat betyder for fynboerne, der inden aftenens kamp blot havde hentet sammenlagt ét point i de seneste fire spillerunder.

– Helt ekstremt meget. Det gør det. Så kan vi godt snakke om, at de i en halv time i anden halvleg måske bliver spillet baglæns ud ad brættet, hvor Fredericia kommer alt for nemt til alt for mange store chancer.

– Men dét at få tre point efter en svær periode, det er medicin og det er så vigtigt for en klub som OB, i forhold til at komme væk fra den her nedrykningsstreg, lød svaret her fra Kenneth Emil Petersen.

Med aftenens sejr kravler OB op på syvendepladsen i første omgang, men der mangler stadig at blive spillet fem kampe i denne Superliga-runde, så meget kan selvfølgelig nå at ændre sig.

I næste runde skal OB møde Brøndby, hvor Alexander Zorniger vender tilbage til sin gamle hjemmebane.





Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’




KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale



LIVE

LIVE: Dansker turde ikke sparke

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Rasmus Højlund har ikke set det før

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Tullberg revser medier og roser Neestrup



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid

Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tottenham præsenterer ny træner

Storsejr: Danske talenter tager vigtige point

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Kæmpe stjerne besøger København

Tottenham tilbyder monsterkontrakt

Skal han med Bo Svensson til FC København?

FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Pinligt! Danmark brænder på stribe

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Melder ud om Kasper Hjulmand

Priske melder ud: DE er favoritter i aften

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Sverige skal til VM

Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne

Ny tjekkisk landstræner skaber problemer

Sådan starter Danmark i skæbnebrag

Italien under massivt pres

Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’

Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind

Er det her Danmarks hemmelige våben?