I dialog med Christian Eriksen

Ifølge Daily Mail har Christian Eriksen fået en ny bejler, som har taget kontakt.



Christian Eriksen er nu gået ind i måned nummer to som kontraktfri efter afskeden med Manchester United.

Danskeren er særligt blevet kædet sammen med Wrexham, som han selv skulle have afvist for at fortsætte på højest mulige niveau.

Det kan nu komme til at ske, skriver Daily Mail.

Ifølge den angelske avis har nyoprykkede Burnley nemlig indledt forhandlinger med henblik på et skifte til Turf Moor.

Ifølge Daily Mail har Christian Eriksen også haft et tilbud fra Fenerbahce, hvor han kunne være blevet genforenet med José Mourinho, mens også Besiktas og Trabzonspor har forhørt sig.

Christian Eriksen skal imiderltid have et ønske om at fortsætte i vest-Europa, hvilket hans agent Martin Schoots også tidligere har bekræfter overfor Daily Mail.

– Christian ønsker stadig at spille i den bedste række og han ønsker virkelig at blive i det vestlige Europa. Der er nogle dialoger i gang, men det skal passe for begge parter.

LÆS MERE: Afslører detaljer fra Eriksen-tilbud

Af den grund er det knap så sandsynligt, at muligheder i Brasilien, Mellemøsten og USA bliver forfulgt, skriver Daily Mail.

Christian Eriksen meldes interessant for Burnley, der har Jacob Bruun Larsen og Oliver Sonne på kontrakt. Foto: Alamy

Stor transferaktivitet

Burnley sikrede sig sammen med Leeds direkte oprykning til Premier League, hvor man nu skal forsøge at fastholde sin position.

Til den ambition har Burnleys sportslige ledelse været voldsomt aktive på transfermarkedet, hvor man blandt andet har købt Jacob Bruun Larsen i VfB Stuttgart.

LÆS MERE: Chok: Bringer Eriksen-skifte på banen

Han er en blandt mange nye ansigter i en trup, som Burnleys sportslige ledelse har brugt over en halv milliard på at opgradere denne sommer.

Otte nye spillere råder cheftræner Scott Parker nu over til den kommende sæson, og flere er på vej, skriver Daily Mail.

Nu må tiden vise, om det bliver 33-årige Christian Eriksen.

Skal Eriksen tage til Burnley?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

Brasilien – Japan

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

De vil have Gaaei – her er prisen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Sydafrika – Canada

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Markant ændring i Silkeborg

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’