Der har været sagt og skrevet meget om Christian Eriksens forrygende frisparksscoring i Milano-derbyet den 26. januar.
I et interview med DAZN har Christian Eriksen dog selv valgt at pege på en anden sekvens som ‘sæsonens bedste’. Den danske midtbanespiller peger således på Lautaro Martinez’ 2-0-mål i Milano-derbyet den 21. februar, hvor Inter vandt 3-0.
– Hele opbygningen var god. Vi har ofte forsøgt det til træning. Vi fik vores modstandere til at løbe derhen, hvor vi ønskede, og vi skabte plads. For mig var det fedt at få lagt den rigtige aflevering på det rigtige tidspunkt, så vi kunne score, lyder det således fra Christian Eriksen.
Efter Inters 3-0-sejr dedikerede det italienske medie Calciomercato da også en hel artikel til netop 2-0-målet, hvor mediet analyserede Christian Eriksens aflevering ned i de helt små detaljer.
Vidste med det samme, at frispark var godt sparket
I interviewet med DAZN erkender Christian Eriksen dog samtidig, at frisparksmålet mod Milan også var vigtigt.
– Opfattelsen er, at tingene ændrede sig herefter. Set udefra lignede det en form for genfødsel. Ikke for mit vedkommende, men for dem, der iagttog tingene udefra. Som at sige: ‘Se, han kan stadig finde ud af sparke frispark. Han er ikke færdig, han er her stadig’. Jeg var med det samme klar over, at bolden var på vej i den rigtige retning, og at den ville gå ind, hvis den ikke blev rettet af.
– Det er altid den samme rutine for mig. Jeg lægger bolden på jorden, tager fem skridt tilbage og kigger derefter nøje på bolden. Det handler om at vide, hvor bolden skal rammes. Og først og fremmest handler det om at få den over muren.
I DAZN-interviewet fortæller Christian Eriksen også om en situation i sidste uges 1-0-sejr over Atalanta, hvor den danske midtbanespiller pludselig kom i tanke om en episode, han har haft mareridt over.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
