Der var fest og glade dage blandt Manchester United-fansene, da de røde djævle i slutningen af august hentede Cristiano Ronaldo tilbage til Old Trafford.
Knap tre måneder senere, den 21. november, blev Ole Gunnar Solskjær dog fyret efter en periode, hvor Manchester United blot har vundet én af deres seneste syv ligakampe, hvoraf fem er blevet tabt.
Og ifølge den tidligere Arsenal-stjerne Paul Merson ‘ødelagde Cristiano Ronaldo-indkøbet Ole Gunnar Solskjærs planer for Manchester United’. Sådan lyder det fra Merson i en klumme for Sky Sports.
– Jeg har ondt af Ole Gunnar Solskjær. Han havde en plan i begyndelsen af sæsonen, og han sluttede på andenpladsen i sidste sæson. Han havde jagtet Jadon Sancho i lang tid, og han havde givet Edinson Cavani et år mere, lyder det således fra Merson.
– Man kunne se hans plan: Cavani skulle spille en gang imellem, Sancho skulle spille i den ene side, Rashford i den anden, og så havde man Mason Greenwood, der kunne komme ind og spille forskellige steder. Man havde fart, styrke, energi, ungdom, kvalitet. Hele pakken.
– Og så, lige før sæsonstarten, får han Ronaldo. Jeg tror, at det kastede hele planen ud af vinduet. Fra dag ét af var de ikke et bedre hold med Ronaldo. Man går ikke ubesejret igennem 29 kampe uden at spille på en særlig måde. Og ved at hente Sancho sikrede man sig endnu et våben til at spille på den måde.
– Med Ronaldo på toppen har man ikke længere det våben til at spille på kontraangreb. Og Bruno Fernandes var deres bedste spiller i sidste sæson. Han har dårligt nok rørt bolden i den her sæson!
– Det er alt sammen en snebold, der begyndte at rulle for Solskjær. Han havde en plan, og Ronaldo-situationen kastede det hele ud af vinduet lige inden sæsonstarten. De gik kun efter ham, fordi Manchester City var efter ham. Det var ikke fordi, at United havde travlt med at ringe til Juventus for at høre, om han kunne hentes, fordi Ronaldo var den manglende brik for United i jagten på Premier League-trofæet. Det er han ikke!
Cristiano Ronaldo har scoret ni mål i 13 kampe for Manchester United efter skiftet tilbage til Old Trafford.
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
Superliga-profil får trænerlicens
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
Glad dansker: ‘Virkelig et godt skifte’
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
Landstræner uenig med Ronaldo
MEDIE
Hænger Riemer og Fredberg ud for dyr transferfejl
Chok i OB – siger op efter seks dage
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT
Dansker i vildt comeback – venter på ny nyre
EKSKLUSIVT
– Han er uden tvivl utilfreds
Stolt FCM-boss: ‘Ejerskabet giver muligheder’
Haaland beordrede ekstra sejrsrunde
AVIS
