Efter fadæse: ‘Ville ikke komme på holdet hos os’

Rasmus Bertelsen fortæller om den store pokalskuffelse, der ramte Randers onsdag aften.



Skuffelsen er total i Randers.

Onsdag blev en sort dag i Randers’ ellers stolte pokal-historie, da man efter 90 hårde minutter blev ekspederet ud af pokalen af Brabrand, der i sommer rykkede ned i 3. division.

Dagen derpå var skuffelsen stadig til at føle på, da Tipsbladet fangede Randers-træner Rasmus Bertelsen over telefon.

– Det har ikke været vores mest stolte moment. Det må vi indrømme. Det var en gevaldig skuffelse og en unødvendig omgang.

Hvad gik galt?

– Det er et godt spørgsmål. Vi havde egentlig forberedt os på nøjagtig samme måde som til B.1913-kampen. Vi havde været ude at se dem, og vi har prøvet at italesætte, hvad det var for en udfordring, der ventede os. Og så tror jeg måske alligevel, at vores hold blev lidt overrasket over den intensitet, som Brabrand bragte. Der var vildskab, og vi havde folk til behandling tre-fire gange i løbet af første halvleg, og det er et meget godt billede på den intensitet, som modstanderen kom med.

– Det er selvfølgelig skuffende, at vi ikke kan score et enkelt mål i sådan en fuld kamp. Det er næsten værre, end at vi lukker en enkelt ind.

Den skal vel bare i glemmebogen?

– Ja, det må man sige. Det er sådan en, der skal arbejdes ud af systemet, og så må vi komme videre, for vi får nok ikke lov til at spille den kamp om, selvom vi gerne ville det.

Havde I undervurderet dem en smule?

– Det tror jeg ikke, for det var, som sagt, nøjagtig samme optakt og forberedelse, som vi lavede til B.1913-kampen, så det ville være at nedgøre Brabrand, hvis jeg sagde, vi havde undervurderet dem, for det synes jeg ikke, vi havde, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.

’Ingen af dem kunne komme på vores hold’
Det var en gedigen overraskelse, at et hold som Brabrand kunne spille op med Randers, for som Bertelsen fortæller, har ingen af spillerne samme niveau som dem, der løber rundt i Randers til dagligt.

– Jeg tager hatten af for den holdånd og power, de kunne lægge i kampen. Med al respekt for det hold, som jeg kender rigtig godt, jeg kender mange af de gutter, men der er ikke en eneste af dem, der har bare en halv chance for at komme i nærheden af vores trup.

– Men som hold kan de godt sætte noget sammen, som gør, de kan være konkurrencedygtige på dagen. Så hatten af for dem, men jeg synes bestemt ikke, det var en undervurdering, siger Randers-træneren.

Der blev roteret en del i startopstillingen, men det er ikke noget, Rasmus Bertelsen fortryder.

– Det var en anledning for nogle i næste geled at vise sig frem, så jeg tror også, at de sidder med en følelse af, at det var en spildt mulighed. Den har gjort ondt hele vejen rundt.

Fortryder du, at der blev roteret?

– Ikke et sekund. Det hold, vi stillede med i går, er mere end rigeligt til at vinde over Brabrand, så det har ikke noget med det at gøre, og jeg ville gøre nøjagtig det samme igen, afslutter Rasmus Bertelsen.

Sidste sæson nåede Randers også kun til 1/16-finalerne i pokalen, hvor man blev slået ud af Brøndby.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Superliga-træner tilknytter agent

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Riemer lover: De får debut



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Vender tilbage til skærmen

Jagter tidligere AGF’er

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Uventet skifte?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Fatter intet af Brøndby-bombe

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten