Efter fadæse: ‘Ville ikke komme på holdet hos os’

Rasmus Bertelsen fortæller om den store pokalskuffelse, der ramte Randers onsdag aften.



Skuffelsen er total i Randers.

Onsdag blev en sort dag i Randers’ ellers stolte pokal-historie, da man efter 90 hårde minutter blev ekspederet ud af pokalen af Brabrand, der i sommer rykkede ned i 3. division.

Dagen derpå var skuffelsen stadig til at føle på, da Tipsbladet fangede Randers-træner Rasmus Bertelsen over telefon.

– Det har ikke været vores mest stolte moment. Det må vi indrømme. Det var en gevaldig skuffelse og en unødvendig omgang.

Hvad gik galt?

– Det er et godt spørgsmål. Vi havde egentlig forberedt os på nøjagtig samme måde som til B.1913-kampen. Vi havde været ude at se dem, og vi har prøvet at italesætte, hvad det var for en udfordring, der ventede os. Og så tror jeg måske alligevel, at vores hold blev lidt overrasket over den intensitet, som Brabrand bragte. Der var vildskab, og vi havde folk til behandling tre-fire gange i løbet af første halvleg, og det er et meget godt billede på den intensitet, som modstanderen kom med.

– Det er selvfølgelig skuffende, at vi ikke kan score et enkelt mål i sådan en fuld kamp. Det er næsten værre, end at vi lukker en enkelt ind.

Den skal vel bare i glemmebogen?

– Ja, det må man sige. Det er sådan en, der skal arbejdes ud af systemet, og så må vi komme videre, for vi får nok ikke lov til at spille den kamp om, selvom vi gerne ville det.

Havde I undervurderet dem en smule?

– Det tror jeg ikke, for det var, som sagt, nøjagtig samme optakt og forberedelse, som vi lavede til B.1913-kampen, så det ville være at nedgøre Brabrand, hvis jeg sagde, vi havde undervurderet dem, for det synes jeg ikke, vi havde, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.

’Ingen af dem kunne komme på vores hold’
Det var en gedigen overraskelse, at et hold som Brabrand kunne spille op med Randers, for som Bertelsen fortæller, har ingen af spillerne samme niveau som dem, der løber rundt i Randers til dagligt.

– Jeg tager hatten af for den holdånd og power, de kunne lægge i kampen. Med al respekt for det hold, som jeg kender rigtig godt, jeg kender mange af de gutter, men der er ikke en eneste af dem, der har bare en halv chance for at komme i nærheden af vores trup.

– Men som hold kan de godt sætte noget sammen, som gør, de kan være konkurrencedygtige på dagen. Så hatten af for dem, men jeg synes bestemt ikke, det var en undervurdering, siger Randers-træneren.

Der blev roteret en del i startopstillingen, men det er ikke noget, Rasmus Bertelsen fortryder.

– Det var en anledning for nogle i næste geled at vise sig frem, så jeg tror også, at de sidder med en følelse af, at det var en spildt mulighed. Den har gjort ondt hele vejen rundt.

Fortryder du, at der blev roteret?

– Ikke et sekund. Det hold, vi stillede med i går, er mere end rigeligt til at vinde over Brabrand, så det har ikke noget med det at gøre, og jeg ville gøre nøjagtig det samme igen, afslutter Rasmus Bertelsen.

Sidste sæson nåede Randers også kun til 1/16-finalerne i pokalen, hvor man blev slået ud af Brøndby.





EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Ruben Amorim favorit til dette job

Randers FC – OB

Magiske Messi slår til igen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

De bliver monstersalg til sommer

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken