Efter fadæse: ‘Ville ikke komme på holdet hos os’

Rasmus Bertelsen fortæller om den store pokalskuffelse, der ramte Randers onsdag aften.



Skuffelsen er total i Randers.

Onsdag blev en sort dag i Randers’ ellers stolte pokal-historie, da man efter 90 hårde minutter blev ekspederet ud af pokalen af Brabrand, der i sommer rykkede ned i 3. division.

Dagen derpå var skuffelsen stadig til at føle på, da Tipsbladet fangede Randers-træner Rasmus Bertelsen over telefon.

– Det har ikke været vores mest stolte moment. Det må vi indrømme. Det var en gevaldig skuffelse og en unødvendig omgang.

Hvad gik galt?

– Det er et godt spørgsmål. Vi havde egentlig forberedt os på nøjagtig samme måde som til B.1913-kampen. Vi havde været ude at se dem, og vi har prøvet at italesætte, hvad det var for en udfordring, der ventede os. Og så tror jeg måske alligevel, at vores hold blev lidt overrasket over den intensitet, som Brabrand bragte. Der var vildskab, og vi havde folk til behandling tre-fire gange i løbet af første halvleg, og det er et meget godt billede på den intensitet, som modstanderen kom med.

– Det er selvfølgelig skuffende, at vi ikke kan score et enkelt mål i sådan en fuld kamp. Det er næsten værre, end at vi lukker en enkelt ind.

Den skal vel bare i glemmebogen?

– Ja, det må man sige. Det er sådan en, der skal arbejdes ud af systemet, og så må vi komme videre, for vi får nok ikke lov til at spille den kamp om, selvom vi gerne ville det.

Havde I undervurderet dem en smule?

– Det tror jeg ikke, for det var, som sagt, nøjagtig samme optakt og forberedelse, som vi lavede til B.1913-kampen, så det ville være at nedgøre Brabrand, hvis jeg sagde, vi havde undervurderet dem, for det synes jeg ikke, vi havde, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.

’Ingen af dem kunne komme på vores hold’
Det var en gedigen overraskelse, at et hold som Brabrand kunne spille op med Randers, for som Bertelsen fortæller, har ingen af spillerne samme niveau som dem, der løber rundt i Randers til dagligt.

– Jeg tager hatten af for den holdånd og power, de kunne lægge i kampen. Med al respekt for det hold, som jeg kender rigtig godt, jeg kender mange af de gutter, men der er ikke en eneste af dem, der har bare en halv chance for at komme i nærheden af vores trup.

– Men som hold kan de godt sætte noget sammen, som gør, de kan være konkurrencedygtige på dagen. Så hatten af for dem, men jeg synes bestemt ikke, det var en undervurdering, siger Randers-træneren.

Der blev roteret en del i startopstillingen, men det er ikke noget, Rasmus Bertelsen fortryder.

– Det var en anledning for nogle i næste geled at vise sig frem, så jeg tror også, at de sidder med en følelse af, at det var en spildt mulighed. Den har gjort ondt hele vejen rundt.

Fortryder du, at der blev roteret?

– Ikke et sekund. Det hold, vi stillede med i går, er mere end rigeligt til at vinde over Brabrand, så det har ikke noget med det at gøre, og jeg ville gøre nøjagtig det samme igen, afslutter Rasmus Bertelsen.

Sidste sæson nåede Randers også kun til 1/16-finalerne i pokalen, hvor man blev slået ud af Brøndby.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil forlænger

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

I svime over Froholdt – får ny hæder

Derfor kommer han IKKE til FC København

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

FCM-profil drømmer om Manchester City

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Her lander Superliga-kampprogrammet

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Messi-statue fjernes

Peter Møller: ‘En af de største i historien’