Efter fadæse: ‘Ville ikke komme på holdet hos os’

Rasmus Bertelsen fortæller om den store pokalskuffelse, der ramte Randers onsdag aften.



Skuffelsen er total i Randers.

Onsdag blev en sort dag i Randers’ ellers stolte pokal-historie, da man efter 90 hårde minutter blev ekspederet ud af pokalen af Brabrand, der i sommer rykkede ned i 3. division.

Dagen derpå var skuffelsen stadig til at føle på, da Tipsbladet fangede Randers-træner Rasmus Bertelsen over telefon.

– Det har ikke været vores mest stolte moment. Det må vi indrømme. Det var en gevaldig skuffelse og en unødvendig omgang.

Hvad gik galt?

– Det er et godt spørgsmål. Vi havde egentlig forberedt os på nøjagtig samme måde som til B.1913-kampen. Vi havde været ude at se dem, og vi har prøvet at italesætte, hvad det var for en udfordring, der ventede os. Og så tror jeg måske alligevel, at vores hold blev lidt overrasket over den intensitet, som Brabrand bragte. Der var vildskab, og vi havde folk til behandling tre-fire gange i løbet af første halvleg, og det er et meget godt billede på den intensitet, som modstanderen kom med.

– Det er selvfølgelig skuffende, at vi ikke kan score et enkelt mål i sådan en fuld kamp. Det er næsten værre, end at vi lukker en enkelt ind.

Den skal vel bare i glemmebogen?

– Ja, det må man sige. Det er sådan en, der skal arbejdes ud af systemet, og så må vi komme videre, for vi får nok ikke lov til at spille den kamp om, selvom vi gerne ville det.

Havde I undervurderet dem en smule?

– Det tror jeg ikke, for det var, som sagt, nøjagtig samme optakt og forberedelse, som vi lavede til B.1913-kampen, så det ville være at nedgøre Brabrand, hvis jeg sagde, vi havde undervurderet dem, for det synes jeg ikke, vi havde, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.

’Ingen af dem kunne komme på vores hold’
Det var en gedigen overraskelse, at et hold som Brabrand kunne spille op med Randers, for som Bertelsen fortæller, har ingen af spillerne samme niveau som dem, der løber rundt i Randers til dagligt.

– Jeg tager hatten af for den holdånd og power, de kunne lægge i kampen. Med al respekt for det hold, som jeg kender rigtig godt, jeg kender mange af de gutter, men der er ikke en eneste af dem, der har bare en halv chance for at komme i nærheden af vores trup.

– Men som hold kan de godt sætte noget sammen, som gør, de kan være konkurrencedygtige på dagen. Så hatten af for dem, men jeg synes bestemt ikke, det var en undervurdering, siger Randers-træneren.

Der blev roteret en del i startopstillingen, men det er ikke noget, Rasmus Bertelsen fortryder.

– Det var en anledning for nogle i næste geled at vise sig frem, så jeg tror også, at de sidder med en følelse af, at det var en spildt mulighed. Den har gjort ondt hele vejen rundt.

Fortryder du, at der blev roteret?

– Ikke et sekund. Det hold, vi stillede med i går, er mere end rigeligt til at vinde over Brabrand, så det har ikke noget med det at gøre, og jeg ville gøre nøjagtig det samme igen, afslutter Rasmus Bertelsen.

Sidste sæson nåede Randers også kun til 1/16-finalerne i pokalen, hvor man blev slået ud af Brøndby.





LIVE

LIVE: Nyt om Patrick Dorgu

‘Så brænder hele København ned’

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fyrer landstræner to måneder før VM

Her spiller Lasse Schöne i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Det er aldrig sket før

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona

Kan koste Brøndby flere millioner

Klar tale: Han bliver nok fyret nu



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

OB siger farvel til seks spillere

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Ringet op af Brøndby-træner

Chelsea – Manchester United

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur

Ivan Toney klar på choktransfer

Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Benhård besked til Real Madrid-stjerner

Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact

Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil

Bo Svensson fremhæver FCK-profil

Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’

Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

Brøndby IF – Sønderjyske

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi

Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Maradonas læge erklærer sig uskyldig

Nu klager FC Barcelona igen

Motivation til forskel i Lens

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Farzam: Nu bliver det for barnligt