Efter fadæse: ‘Ville ikke komme på holdet hos os’

Rasmus Bertelsen fortæller om den store pokalskuffelse, der ramte Randers onsdag aften.



Skuffelsen er total i Randers.

Onsdag blev en sort dag i Randers’ ellers stolte pokal-historie, da man efter 90 hårde minutter blev ekspederet ud af pokalen af Brabrand, der i sommer rykkede ned i 3. division.

Dagen derpå var skuffelsen stadig til at føle på, da Tipsbladet fangede Randers-træner Rasmus Bertelsen over telefon.

– Det har ikke været vores mest stolte moment. Det må vi indrømme. Det var en gevaldig skuffelse og en unødvendig omgang.

Hvad gik galt?

– Det er et godt spørgsmål. Vi havde egentlig forberedt os på nøjagtig samme måde som til B.1913-kampen. Vi havde været ude at se dem, og vi har prøvet at italesætte, hvad det var for en udfordring, der ventede os. Og så tror jeg måske alligevel, at vores hold blev lidt overrasket over den intensitet, som Brabrand bragte. Der var vildskab, og vi havde folk til behandling tre-fire gange i løbet af første halvleg, og det er et meget godt billede på den intensitet, som modstanderen kom med.

– Det er selvfølgelig skuffende, at vi ikke kan score et enkelt mål i sådan en fuld kamp. Det er næsten værre, end at vi lukker en enkelt ind.

Den skal vel bare i glemmebogen?

– Ja, det må man sige. Det er sådan en, der skal arbejdes ud af systemet, og så må vi komme videre, for vi får nok ikke lov til at spille den kamp om, selvom vi gerne ville det.

Havde I undervurderet dem en smule?

– Det tror jeg ikke, for det var, som sagt, nøjagtig samme optakt og forberedelse, som vi lavede til B.1913-kampen, så det ville være at nedgøre Brabrand, hvis jeg sagde, vi havde undervurderet dem, for det synes jeg ikke, vi havde, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.

’Ingen af dem kunne komme på vores hold’
Det var en gedigen overraskelse, at et hold som Brabrand kunne spille op med Randers, for som Bertelsen fortæller, har ingen af spillerne samme niveau som dem, der løber rundt i Randers til dagligt.

– Jeg tager hatten af for den holdånd og power, de kunne lægge i kampen. Med al respekt for det hold, som jeg kender rigtig godt, jeg kender mange af de gutter, men der er ikke en eneste af dem, der har bare en halv chance for at komme i nærheden af vores trup.

– Men som hold kan de godt sætte noget sammen, som gør, de kan være konkurrencedygtige på dagen. Så hatten af for dem, men jeg synes bestemt ikke, det var en undervurdering, siger Randers-træneren.

Der blev roteret en del i startopstillingen, men det er ikke noget, Rasmus Bertelsen fortryder.

– Det var en anledning for nogle i næste geled at vise sig frem, så jeg tror også, at de sidder med en følelse af, at det var en spildt mulighed. Den har gjort ondt hele vejen rundt.

Fortryder du, at der blev roteret?

– Ikke et sekund. Det hold, vi stillede med i går, er mere end rigeligt til at vinde over Brabrand, så det har ikke noget med det at gøre, og jeg ville gøre nøjagtig det samme igen, afslutter Rasmus Bertelsen.

Sidste sæson nåede Randers også kun til 1/16-finalerne i pokalen, hvor man blev slået ud af Brøndby.





Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste




TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Teemu Pukki dominerer

Dyrt FCK-flop er blevet træner i brors klub

Hård Zorniger-kritik: ‘Kan splitte en spiller ad’

Smadrer 1. division – bomber er gratis om lidt

Nægtede at give hånden til Peter Schmeichel

‘Unikt talent’ – 14-årig på førsteholdet i Norge

Man Utd-spillere dybt frustrerede over Amorim



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Flot gestus af Tadej Pogacar

FCM melder ud: Købte ny keeper i transfervinduet

Kalder Roony Bardghji-gestus for ‘usædvanlig’

Revser OB: ‘Alt for mange dårlige spillere’



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Stolt af demonstrationer i Vueltaen

Kriseklub fyrer – medie bringer Bo Svensson i spil

Som Bambi på glatis!

Rundens Hold i Superligaen – 8. runde

Vild eufori: ‘Det er allerede Højlunds Napoli’



Carsten V Jensen CV AGF Jacob Nielsen Lars Fournais TOPNYHED

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Medier fælder dom over Dorgu efter derby

Opsigtsvækkende dansk comeback i udlandet

– Starten kunne næsten ikke have været værre

Sender 15 millioner til FC Midtjylland

Godt FC København-nyt før Champions League-brag

Amok over Oliver Sonne-beslutning: ‘En skændsel!’

Meget skuffet: ‘Et svaghedstegn’

Ingen klausul: Grønt lys til Brøndby-brag

Puster til rygter – er det Amorims næste job?

Karrieren slut for tidligere FCK-spiller?

I vildrede over kæmpe United-transfer

Dansk spiller i kæmpe chok: Karrieren er i fare



TOPNYHED

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

Troels Bech svarer på Viaplay-eksperts kritik

– Gigantisk FC Midtjylland-problem – er du vimmer!

– Det er en fantastisk kombination

Blichfeldt besejrer Kjærsfeldt

Legende færdig i Wrexham?

Dansk Bayern München-talent stråler i Schweiz

‘Med de profiler, vi har, bliver vi kun bedre’

‘Fantastisk’ Roony hyldes efter Barcelona-debut

Jon Walters: ‘Alle kendte til buddet fra FCM’

Peger på Holger Rune: Det siger noget om viljen

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Baskere og Gunners skyder med løst krudt

Amin Chiakha åbnede målkontoen for Vejle

UCI langer ud efter spansk regering

Thomas Frank deler godt nyt

Her er Jens Jønsson løn i Grækenland

Tidl. Barca-stjerne raser: ‘Nej, jeg er IKKE død’

Dansk klub skriver historie

Surt show: Det bliver ikke til noget

Leverkusen i fokus: Stjernen Patrick Schick

Vingegaard: ‘Hele dagen har været surrealistisk’

Raser over Ruben Amorim