Efter fadæse: ‘Ville ikke komme på holdet hos os’

Rasmus Bertelsen fortæller om den store pokalskuffelse, der ramte Randers onsdag aften.



Skuffelsen er total i Randers.

Onsdag blev en sort dag i Randers’ ellers stolte pokal-historie, da man efter 90 hårde minutter blev ekspederet ud af pokalen af Brabrand, der i sommer rykkede ned i 3. division.

Dagen derpå var skuffelsen stadig til at føle på, da Tipsbladet fangede Randers-træner Rasmus Bertelsen over telefon.

– Det har ikke været vores mest stolte moment. Det må vi indrømme. Det var en gevaldig skuffelse og en unødvendig omgang.

Hvad gik galt?

– Det er et godt spørgsmål. Vi havde egentlig forberedt os på nøjagtig samme måde som til B.1913-kampen. Vi havde været ude at se dem, og vi har prøvet at italesætte, hvad det var for en udfordring, der ventede os. Og så tror jeg måske alligevel, at vores hold blev lidt overrasket over den intensitet, som Brabrand bragte. Der var vildskab, og vi havde folk til behandling tre-fire gange i løbet af første halvleg, og det er et meget godt billede på den intensitet, som modstanderen kom med.

– Det er selvfølgelig skuffende, at vi ikke kan score et enkelt mål i sådan en fuld kamp. Det er næsten værre, end at vi lukker en enkelt ind.

Den skal vel bare i glemmebogen?

– Ja, det må man sige. Det er sådan en, der skal arbejdes ud af systemet, og så må vi komme videre, for vi får nok ikke lov til at spille den kamp om, selvom vi gerne ville det.

Havde I undervurderet dem en smule?

– Det tror jeg ikke, for det var, som sagt, nøjagtig samme optakt og forberedelse, som vi lavede til B.1913-kampen, så det ville være at nedgøre Brabrand, hvis jeg sagde, vi havde undervurderet dem, for det synes jeg ikke, vi havde, siger Rasmus Bertelsen til Tipsbladet.

’Ingen af dem kunne komme på vores hold’
Det var en gedigen overraskelse, at et hold som Brabrand kunne spille op med Randers, for som Bertelsen fortæller, har ingen af spillerne samme niveau som dem, der løber rundt i Randers til dagligt.

– Jeg tager hatten af for den holdånd og power, de kunne lægge i kampen. Med al respekt for det hold, som jeg kender rigtig godt, jeg kender mange af de gutter, men der er ikke en eneste af dem, der har bare en halv chance for at komme i nærheden af vores trup.

– Men som hold kan de godt sætte noget sammen, som gør, de kan være konkurrencedygtige på dagen. Så hatten af for dem, men jeg synes bestemt ikke, det var en undervurdering, siger Randers-træneren.

Der blev roteret en del i startopstillingen, men det er ikke noget, Rasmus Bertelsen fortryder.

– Det var en anledning for nogle i næste geled at vise sig frem, så jeg tror også, at de sidder med en følelse af, at det var en spildt mulighed. Den har gjort ondt hele vejen rundt.

Fortryder du, at der blev roteret?

– Ikke et sekund. Det hold, vi stillede med i går, er mere end rigeligt til at vinde over Brabrand, så det har ikke noget med det at gøre, og jeg ville gøre nøjagtig det samme igen, afslutter Rasmus Bertelsen.

Sidste sæson nåede Randers også kun til 1/16-finalerne i pokalen, hvor man blev slået ud af Brøndby.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Første gang nogensinde for Eriksen

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Stort medie langer ud efter Jens Stage



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Stor overraskelse til FCM-træning



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Henter 16-årig i FC København

Vil gøre det onde ved Brøndby

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Froholdt-video trækker overskrifter

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

– Det er en frustration for os alle

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Leeds kan lege med mod Man City

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’

‘Han er tilgivet’