Der er tilsyneladende en realistisk chance for, at Christian Eriksen kan være med, når det danske landshold på søndag møder Moldova i Herning.
Således skriver den italienske avis La Gazzetta dello Sport, at ingen yderligere Inter-spillere blev testet positive for COVID-19, da Antonio Contes spillere blev testet fredag. Til gengæld testede én ansat i klubben dog positiv – personen er dog ikke en del af trænerstaben. Inden fredagens tests havde fire førsteholdsspillere, herunder profilerne Samir Handanovic og Stefan de Vrij, således testet positive, hvilket betød, at lørdagens Serie A-kamp mod Sassuolo måtte udsættes.
Forbundene kan lægge pres på
Sidste uges udbrud i Inter fik den betydning, at Christian Eriksen blev nødt til at melde afbud til Danmarks VM-kvalifikationskamp mod Israel, som spilles i Tel Aviv på torsdag. Ifølge La Gazzetta dello Sport kan fredagens testresultater dog betyde, at Christian Eriksen kan få lov til at rejse til Danmark i løbet af ugen.
– Lige nu kan spillerne ikke tage afsted til deres landshold, på grund af sundhedsmyndighedernes anbefalinger, fordi de skal forblive i Milano og isolere sig i 14 dage. Den beslutning kan dog blive ændret, hvis den næste runde af tests heller ikke viser nogle positive tilfælde. I den situation kan det ikke afvises, at de nationale forbund vil lægge pres på, at de italienske sundshedsmyndigheder giver grønt lys for de spillere, der er testet negative, skriver La Gazzetta dello Sport således.
Danmark skal spille tre VM-kvalifikationskampe i løbet af den næste halvanden uge. Udover kampene mod Israel og Moldova venter der også en udekamp mod Østrig på onsdag i næste uge.
Den tidligere Juventus-cheftræner Massimiliano Allegri har i et nyligt interview sammenlignet Christian Eriksen med Juventus-stjernen Paulo Dybala. Det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Gartenmann præsenteret i ny klub
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
VM-LIVE: Norge melder om svimlende seertal
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
OPTAKT
Spanien – Østrig
TRANSFER
‘Det er en interessant spiller’
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
England – DR Congo
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
Belgien – Senegal
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
