På vej mod guldet: – Eriksen er blevet fundamental

Ifølge Inter-legenden Giuseppe Bergomi er Christian Eriksen blevet en central spiller for Inter.



Inter slog søndag Genoa med 3-0, og dermed fortsatte Antonio Contes tropper kursen mod klubbens første mesterskab siden 2010. 

Og efter søndagens sejr var der ros fra klublegenden Giuseppe Bergomi, der blandt andet fremhævede Christian Eriksen, som startede inde for fjerde kamp i træk.

– De spiller kompakt, fordi Conte har indset, at de spillere, han har, ikke er egnede til at forsvare sig i en mere åben tilgang. Og lad mig fortælle jer noget om Eriksen: Jeg ser ham som mere brugbar i den defensive fase. I højere grad end offensivt. Han befinder sig på en tilbragetrukken position, hvorfra han sender bolden afsted. Han er blevet fundamental. Og Perisic’ fysikalitet, i forhold til Young, er meget brugbar, lød det således, ifølge Sky Sport, fra Bergomi. 

Titelræset er allerede afgjort
Avisen Corriere della Sera fremhævede også Christian Eriksen, der ‘orkestrerede holdet med sin geometri’. Efter sejren over Genoa, hvor Romelu Lukaku bragte Inter foran efter 30 sekunder, var trænerlegenden Fabio Capello klar til at udråbe Antonio Contes tropper som mestre, selvom der er 14 spillerunder tilbage.

– Conte har en af Europas tre bedste midtbanespillere i Barella. Ingen tvivl om det. Han løber og han læser spillet. Han kan aflevere og han kan løbe som Hakimi. Og han har endnu mere kvalitet. Hakimi smider bolden væk, men Barella er præcis. Derudover har Conte genopdaget Perisic og Eriksen. Han satte dem til salg. Jeg troede, at de ville kunne medføre problemer. Men de er blevet vigtige. Mesterskabskampen er allerede slut. De betalte 80 millioner euro (600 millioner kroner, red.) for Lukaku, men han er alle pengene værd, lød det således, ifølge Sky Sport, fra Capello.

Milan slog søndag aften Roma med 2-1, og Zlatan Ibrahimovic og kompagni reducerede dermed afstanden til Inter til fire point. Inters næste kamp er torsdag aften, hvor der venter en udekamp mod Parma. Christian Eriksen kan i denne sæson blive den første dansker til at blive mester i en af Europas fem store ligaer, siden Kasper Schmeichel i 2016 vandt Premier League med Leicester. 



Nu er han gratis – på vej til OB?

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby IF – FC Fredericia

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Danske klubber vil have ham

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

FC København-handling går verden rundt 

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-træner forlænger kontrakten

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Endelig er der godt nyt!

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr