“Det er kun Kaká og Maldini, der kan følge med,” tilføjede han imellem to ekspeditioner i den tre sale høje butik.
Godt to timer og tre kvarter senere modtog den rundkindede brasilianer, der lagde navn til sællerten, en bold i fødderne og trak på tværs af en mur af forsvarere, inden han satte venstre vrist til bolden og fra kanten af straffesparksfeltet sendte den fladt forbi Julio Cesar i målet. Udeholdet Milan førte 1-0 over Inter i historiens 168. Milano-derby i Serie A-regi, og målscoren var den værst tænkelige for hjemmeholdets fans: Spilleren, som klubben havde solgt til Real Madrid i 2002, men som i januar i år blev indkøbt til at genrejse sin karriere hos lokalrivalen på Via Turati.
Holdt føringen, kunne Il Megastore Rossonero sikkert tage det tidobbelte for trøje nummer 99 i løbet af mandagen.
Stadig tung
Det skulle ikke blive tilfældet. Indskiftede Julio Cruz og Zlatan Ibrahimovic, hvis talent nyder større og større respekt i Italien, vendte det truende første sæsonnederlag til en 2-1-sejr, og folk med en Ronaldo-replika på ønskelisten bør, trods søndagens fine scoring, tænke sig om en ekstra gang, inden de punger ud: Den 30-årige angriber synes ganske enkelt ikke i form.
Ronaldo mistede to ud af tre bolde, han som Milans enlige mand i front blev spillet lige på. Han bevægede sig tungt og nødigt og kom kun frem den ene afslutningsmulighed, der førte til målet. Det vidner på sin vis om klasse, men skal man få brasilianerens gode, gamle antrit og bekvemme boldomgang at se i Milan, sådan som klubbens lægestab har stillet i udsigt, er han i hvert fald endnu to-tre kilo på den forkerte side af målsætningen. Det var kort og godt ret misvisende, at La Gazzetta dello Sport dagen derpå kårede ham til banens bedste Milan-spiller.
“Jeg følte mig fantastisk godt tilpas i dag, fordi det altid er motiverende at være med i en kamp som denne,” noterede Ronaldo selv efter Derby della Madonnina på det godt 55.000 tilskuere fyldte Stadio Giuseppe Meazza.
Inters tifosi havde inden kampen varslet, at de ville uddele 30.000 fløjter, som skulle tages i brug ved hver af den efter deres mening forræderiske brasilianers boldberøringer. Fløjtekoncerten lød nu blot som almindelig piften, og fansene havde efter alt at dømme i stedet spenderet forberedelsestiden på at udtænke tekster på de striscioni – bannere – der skulle byde Milan-spilleren velkommen i helvede: “Du forlod os som en kanin og vendte tilbage som et svin” og “Pas godt på dit knæ i dag”, stod der blandt andet at læse på Inter-endetribunen.
Massimo Moratti, Inter-præsidenten, Ronaldo beskrev som en “anden far” i sin tid i klubben, og som selv kaldte januarklubskiftet for “absurd”, ville ikke kommentere direkte på spilleren efter kampen. “Lad os bare sige, at alle kan være tilfredse på denne måde,” nøjedes den hårdt prøvede klubejer med at sige og hentydede til, at Ronaldo scorede, men at Inter vandt.
Suveræne Inter
Massimo Moratti kaldte ligeledes søndagens sejr for et “mesterværk”, og selv om det efter et hæderligt derby må siges at være en af sæsonens overdrivelser, forstår man udmærket den hårdt prøvede Massimo Morattis glæde: Inter har vundet begge sæsonens derbyer, er ubesejret i de hidtidige 27 runder i Serie A-sæsonen 2006-07 og har et 16 point stort forspring ned til Roma på andenpladsen. Holdet har faktisk ikke tabt en kamp i Serie A siden 0-1 til Empoli 30. april 2006.
“Det er en stor tilfredsstillelse at vinde derbyet. Hvis vi fortsætter på denne måde, må man sige, at det er en virkelig ekstraordinær sæson, og at spillerne fortjener mesterskabet,” sagde Roberto Mancini, Inters træner, på pressemødet efter kampen.
“Det er selvfølgelig ærgerligt, at vi er ude af Champions League, for vi havde fortjent at slå Valencia ud. Det er en fascinerende turnering, men spiller man ikke optimalt bare en enkelt aften, risikerer man at ryge ud.”
Slutteligt gjorde Ronaldo sit for at komme Inter-fansene i møde.
“Vi tabte i dag til et stort hold, der helt fortjent fører Serie A suverænt. Inter er næsten umulig at slå,” sagde brasilianeren og trissede videre mod formfremgangen.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
NYHEDER
Afviser Anderlecht
EKSKLUSIVT
Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
TOPNYHED
Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
TIPSBLADETS DOM