DBU må i arbejdstøjet.
Danmark skal nemlig have en ny U21-landstræner, da Steffen Højer i denne uge meddelte, at han stopper efter EM-slutrunden til sommer.
Men hvem skal DBU ringe til?
Den danske træner Ole Tobiasen, der lige nu er træner for Ajax’ U21-amatørhold, sidder i hvert fald klar ved telefonen, hvis Peter Møller ringer.
– Nu har jeg set, at Steffen Højer stopper som U21-landstræner, og det job vil passe godt til mig.
– Jeg elsker at arbejde med ung-seniorer på et flot niveau. Det vil jeg overveje, hvis jeg får en opringning fra DBU. Så vil jeg gerne flytte hjem, siger Ole Tobiasen til Tipsbladet.
At arbejde med unge spillere er noget, der tiltaler den 49-årige Tobiasen rigtig meget, og han arbejder lige nu med unge spillere i Ajax. Tobiasens kontrakt med Ajax gælder lige nu til sommer.
En af mine forcer er at udvikle spillere og holdet og være manager for spillerne. Jeg skal have de rigtige assistenter omkring mig, som kan understøtte mig på de områder og supplere mig bedst muligt.
– Jeg vil rigtig gerne give meget opmærksomhed til spillerne både individuelt og som hold. Setuppet skal passe, ellers får man ikke det maksimale ud af mig.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil finde det rigtige
Den tidligere FCK-spiller har haft hele sin trænerkarriere i Holland, hvor han kan skrive klubber som Heerenveen, Almere City og Sparta Rotterdam på cv’et.
Danskeren fortæller, at han har haft flere samtaler i løbet af efteråret med klubber, og der er stadig løbende dialog med forskellige klubber.
Tipsbladet kunne i oktober afsløre, at Tobiasen var i spil til det ledige job i Vendsyssel, men han blev valgt fra til sidst.
– Det handler mere om, hvorvidt der har været det rigtige, og det skal passe til mig.
– Hvis mavefornemmelsen ikke er god, gør jeg det ikke. Jeg havde eksempelvis en samtale med en hollandsk klub, og jeg fik at vide, at der ville være 10-12 kontraktspillere i opstarten, og så ville vi se, hvad der kom løbende af testspillere. Det stod jeg ikke og ventede på dengang, siger Tobiasen til Tipsbladet.
Som aktiv spiller spillede Tobiasen blandt andet seks landskampe for Danmark, mens han kan skrive 120 kampe i Superligaen på cv’et i alt for FCK og AaB. Det blev også til 79 kampe i Æresdivisionen for blandt andet Ajax.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Raser: Det er latterligt!
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIVE: Slutfløjt i Parken
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
INTERVIEW