DBU må i arbejdstøjet.
Danmark skal nemlig have en ny U21-landstræner, da Steffen Højer i denne uge meddelte, at han stopper efter EM-slutrunden til sommer.
Men hvem skal DBU ringe til?
Den danske træner Ole Tobiasen, der lige nu er træner for Ajax’ U21-amatørhold, sidder i hvert fald klar ved telefonen, hvis Peter Møller ringer.
– Nu har jeg set, at Steffen Højer stopper som U21-landstræner, og det job vil passe godt til mig.
– Jeg elsker at arbejde med ung-seniorer på et flot niveau. Det vil jeg overveje, hvis jeg får en opringning fra DBU. Så vil jeg gerne flytte hjem, siger Ole Tobiasen til Tipsbladet.
At arbejde med unge spillere er noget, der tiltaler den 49-årige Tobiasen rigtig meget, og han arbejder lige nu med unge spillere i Ajax. Tobiasens kontrakt med Ajax gælder lige nu til sommer.
En af mine forcer er at udvikle spillere og holdet og være manager for spillerne. Jeg skal have de rigtige assistenter omkring mig, som kan understøtte mig på de områder og supplere mig bedst muligt.
– Jeg vil rigtig gerne give meget opmærksomhed til spillerne både individuelt og som hold. Setuppet skal passe, ellers får man ikke det maksimale ud af mig.
Artiklen fortsætter under billedet.

Vil finde det rigtige
Den tidligere FCK-spiller har haft hele sin trænerkarriere i Holland, hvor han kan skrive klubber som Heerenveen, Almere City og Sparta Rotterdam på cv’et.
Danskeren fortæller, at han har haft flere samtaler i løbet af efteråret med klubber, og der er stadig løbende dialog med forskellige klubber.
Tipsbladet kunne i oktober afsløre, at Tobiasen var i spil til det ledige job i Vendsyssel, men han blev valgt fra til sidst.
– Det handler mere om, hvorvidt der har været det rigtige, og det skal passe til mig.
– Hvis mavefornemmelsen ikke er god, gør jeg det ikke. Jeg havde eksempelvis en samtale med en hollandsk klub, og jeg fik at vide, at der ville være 10-12 kontraktspillere i opstarten, og så ville vi se, hvad der kom løbende af testspillere. Det stod jeg ikke og ventede på dengang, siger Tobiasen til Tipsbladet.
Som aktiv spiller spillede Tobiasen blandt andet seks landskampe for Danmark, mens han kan skrive 120 kampe i Superligaen på cv’et i alt for FCK og AaB. Det blev også til 79 kampe i Æresdivisionen for blandt andet Ajax.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TOPNYHED
Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
NYHEDER
Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
NYHEDER