Interesseret i dansk job: DBU må gerne ringe

Ole Tobiasen er mere end klar på at blive ny U21-landstræner, efter Steffen Højer har annonceret sit stop, siger den tidligere FCK'er til Tipsbladet.



DBU må i arbejdstøjet.

Danmark skal nemlig have en ny U21-landstræner, da Steffen Højer i denne uge meddelte, at han stopper efter EM-slutrunden til sommer.

Men hvem skal DBU ringe til?

Den danske træner Ole Tobiasen, der lige nu er træner for Ajax’ U21-amatørhold, sidder i hvert fald klar ved telefonen, hvis Peter Møller ringer.

– Nu har jeg set, at Steffen Højer stopper som U21-landstræner, og det job vil passe godt til mig.

– Jeg elsker at arbejde med ung-seniorer på et flot niveau. Det vil jeg overveje, hvis jeg får en opringning fra DBU. Så vil jeg gerne flytte hjem, siger Ole Tobiasen til Tipsbladet.

At arbejde med unge spillere er noget, der tiltaler den 49-årige Tobiasen rigtig meget, og han arbejder lige nu med unge spillere i Ajax. Tobiasens kontrakt med Ajax gælder lige nu til sommer.

En af mine forcer er at udvikle spillere og holdet og være manager for spillerne. Jeg skal have de rigtige assistenter omkring mig, som kan understøtte mig på de områder og supplere mig bedst muligt.

– Jeg vil rigtig gerne give meget opmærksomhed til spillerne både individuelt og som hold. Setuppet skal passe, ellers får man ikke det maksimale ud af mig.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vil finde det rigtige

Den tidligere FCK-spiller har haft hele sin trænerkarriere i Holland, hvor han kan skrive klubber som Heerenveen, Almere City og Sparta Rotterdam på cv’et.

Danskeren fortæller, at han har haft flere samtaler i løbet af efteråret med klubber, og der er stadig løbende dialog med forskellige klubber.

Tipsbladet kunne i oktober afsløre, at Tobiasen var i spil til det ledige job i Vendsyssel, men han blev valgt fra til sidst.

– Det handler mere om, hvorvidt der har været det rigtige, og det skal passe til mig.

– Hvis mavefornemmelsen ikke er god, gør jeg det ikke. Jeg havde eksempelvis en samtale med en hollandsk klub, og jeg fik at vide, at der ville være 10-12 kontraktspillere i opstarten, og så ville vi se, hvad der kom løbende af testspillere. Det stod jeg ikke og ventede på dengang, siger Tobiasen til Tipsbladet.

Som aktiv spiller spillede Tobiasen blandt andet seks landskampe for Danmark, mens han kan skrive 120 kampe i Superligaen på cv’et i alt for FCK og AaB. Det blev også til 79 kampe i Æresdivisionen for blandt andet Ajax.



Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Benhård transfermelding

Brøndby-stjerne med stor donation

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

– Han har været en decideret atombombe

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Overvejer Mathias Jensen-køb

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Han peger på Simon Kjær

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Magisk aften for FC København-stjerne

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

– Alle taler om dem!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Målfattigt lokalderby i Afrika

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Presset Frank: Her er vores store problem

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Lerager ser forandret Kamil Grabara

– Et frygteligt scenarie

– Du har udstråling som tagpap

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?