Interesseret i dansk job: DBU må gerne ringe

Ole Tobiasen er mere end klar på at blive ny U21-landstræner, efter Steffen Højer har annonceret sit stop, siger den tidligere FCK'er til Tipsbladet.



DBU må i arbejdstøjet.

Danmark skal nemlig have en ny U21-landstræner, da Steffen Højer i denne uge meddelte, at han stopper efter EM-slutrunden til sommer.

Men hvem skal DBU ringe til?

Den danske træner Ole Tobiasen, der lige nu er træner for Ajax’ U21-amatørhold, sidder i hvert fald klar ved telefonen, hvis Peter Møller ringer.

– Nu har jeg set, at Steffen Højer stopper som U21-landstræner, og det job vil passe godt til mig.

– Jeg elsker at arbejde med ung-seniorer på et flot niveau. Det vil jeg overveje, hvis jeg får en opringning fra DBU. Så vil jeg gerne flytte hjem, siger Ole Tobiasen til Tipsbladet.

At arbejde med unge spillere er noget, der tiltaler den 49-årige Tobiasen rigtig meget, og han arbejder lige nu med unge spillere i Ajax. Tobiasens kontrakt med Ajax gælder lige nu til sommer.

En af mine forcer er at udvikle spillere og holdet og være manager for spillerne. Jeg skal have de rigtige assistenter omkring mig, som kan understøtte mig på de områder og supplere mig bedst muligt.

– Jeg vil rigtig gerne give meget opmærksomhed til spillerne både individuelt og som hold. Setuppet skal passe, ellers får man ikke det maksimale ud af mig.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Vil finde det rigtige

Den tidligere FCK-spiller har haft hele sin trænerkarriere i Holland, hvor han kan skrive klubber som Heerenveen, Almere City og Sparta Rotterdam på cv’et.

Danskeren fortæller, at han har haft flere samtaler i løbet af efteråret med klubber, og der er stadig løbende dialog med forskellige klubber.

Tipsbladet kunne i oktober afsløre, at Tobiasen var i spil til det ledige job i Vendsyssel, men han blev valgt fra til sidst.

– Det handler mere om, hvorvidt der har været det rigtige, og det skal passe til mig.

– Hvis mavefornemmelsen ikke er god, gør jeg det ikke. Jeg havde eksempelvis en samtale med en hollandsk klub, og jeg fik at vide, at der ville være 10-12 kontraktspillere i opstarten, og så ville vi se, hvad der kom løbende af testspillere. Det stod jeg ikke og ventede på dengang, siger Tobiasen til Tipsbladet.

Som aktiv spiller spillede Tobiasen blandt andet seks landskampe for Danmark, mens han kan skrive 120 kampe i Superligaen på cv’et i alt for FCK og AaB. Det blev også til 79 kampe i Æresdivisionen for blandt andet Ajax.



Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Har talt med Ferguson om United-job

Eriksen og Kjær tager afsted

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Rygter om AC Horsens-legende

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Klar på Superliga-skifte: ‘Jeg elsker Danmark!’

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Manchester United overvejer ham

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Her er Ajax-danskers millionløn

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Vil have Jonas Wind til FC København

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg

Rollen som søsterklub kan være en fordel

Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro

Vavro-skandale – kan få lang karantæne