For et år siden spillede Joakim Mæhle stadig i belgisk fodbold, og den tidligere AaB-spiller havde blot optrådt ganske få gange for landsholdet efter debuten i september 2020.
I dag er situationen en ganske anden. Tirsdag sparkede Mæhle således Danmark til VM i Qatar, da venstrebacken blev matchvinder i 1-0-sejren over Østrig. Og efter slutfløjtet blev den sky nordjyde så hyldet af de danske fans i Parken.
Og også i Italien har man fået øjnene op for Joakim Mæhles bedrifter på det danske landshold. 'Mæhles transformation for Danmark: Syv mål i 21 kampe, der er ingen som ham i 2021', lyder overskriften således i en artikel, som det italienske medie Tuttomercatoweb bragte onsdag.
Imponerende statistik
Tuttomercatoweb refererer således til, at Joakim Mæhle er Danmarks topscorer i kalenderåret 2021, idet kantspilleren i år har scoret seks mål for landsholdet.
– Joakim Mæhle scorede målet, der sikrede Danmark sejren mod Østrig, hvorved han sendte sit landshold til VM med to spillerunder tilbage at spille. Atalanta-fløjen har en imponerende statistik for landsholdet: Syv mål i 21 kampe indtil videre. Imponerende for en kantspiller, der primært har defensive pligter, lyder det således fra Tuttomercatoweb.
– Mæhle er Hjulmands mand. Det var den nuværende landstræner, der gav ham debut for lidt over et år siden, den 5. september 2020. Siden da har han kun misset to kampe, samt en, hvor han sad på bænken i hele kampen. Ingen på det danske landshold har scoret lige så mange mål som ham i 2021 (han har scoret seks, mens Dolberg har scoret fem), og efter gårsdagens (tirsdagens, red.) kamp var landstræneren klar med store ord: 'Han er ustoppelig og fuld af talent'.
Tuttomercatoweb peger dog på, at den 24-årige Joakim Mæhle endnu ikke har slået igennem på samme måde på sit klubhold, Atalanta, hvor den danske landsholdsprofil stadig ikke har scoret, selvom han er noteret for 33 kampe for Bergamo-klubben.

Uret tikker: FCK søger om dispensation

Sønderjyske – Lyngby

Thomas Frank: Her er hemmeligheden med Damsgaard

Thomas Frank vil savne ham

Dansker fik ikon som chef: ‘Helt vanvittigt’

Riemer: Han fortjener en statue

Vil drille FCK og FCM: Det er lidt ironisk

Ellevild Harder: Han er verdens bedste angriber

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

Yankuba Minteh med stor dansker-hyldest

– Vi er bedst med ryggen mod muren

Afslører: Nej til transfers af Osorio og ‘Francu’

Jagthunde lugter CL-billetter efter pokaltriumf

Daniel Agger rejser til England

Viborg – Vejle

Danske stjerner vinder mesterskab

Vanvittige Bo Henriksen: ‘Nu går folk amok!’

Brøndby-keeper med forrygende slutrunde

Crystal Palace vinder FA Cuppen

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Nyt projekt? Kabongo har haft snakke med Brøndby

AaB – Silkeborg

Farvel og tak, Zeca – FCK-gestus betyder alverden

Bo Henriksen i kæmpe triumf

Vilde Jens Stage runder milepæl

Dansk angriber i vildt klubskifte

Randers – FC København

OB-forspring skrumper til et point

Det bliver make or break, og det bliver vildt!

– Hold kæft, jeg elsker ham!

Unfair? Det er jo FC Københavns egen skyld!

Real Madrid køber forsvarskomet for 445 mio kroner

Jess Thorup færdig?

Danmark kan miste stortalent: Han er på listen

Ny Real-stjerne? Handlen er 90 procent i hus

Fik ikke chancen i AGF: Nu sprudler han i Holland

Slagter AGF: Det er tamt og blegt

Afsløring: Togo ude efter dansk stortalent

Roy Keane med brutal Højlund-dom

I speciel situation: ‘Det er ude af vores hænder’

Har fundet ny klub efter AGF-brud

CV har store beslutninger foran sig

– Det er jeg forbandet over!

Netmasker blafrer på Wembley

– Man tænker: ‘Hvad fanden sker der?’

Ramt Rösler: ‘Det er bare så frustrerende’

Vendsyssel rykker ud af 1. division

AGF-krisen fortsætter

Kommende AGF-træner? ‘Nummer ét på listen’

En sort, sort tid – det må selvfølgelig ikke ske!

Fans i kras FCK-kritik – får konsekvenser

Afsløring: FCM forventer kæmpe beløb for stjerne

AGF-salg? – Ikke hvis det står til mig

DBU-boss udvandrede i protest

Efter ni år – dansker forlader engelsk klub