Jacob Neestrup giver FCK-stjerner forbud

Det københavnske natteliv får ikke selskab af pokalvinderne, da de skal passe deres sengetider, inden et vigtigt møde mod AGF søndag.



Tipsbladet i Parken.

En pokaltriumf er som oftest lig med fest, men det kan FC København-spillerne godt skyde en hvid pil efter.

De må nøjes med at kaste lange blikke efter det københavnske natteliv, da Jacob Neestrup har lukket baren på grund af en vigtig kamp på søndag mod AGF.

– Det er hjem og i seng, for der er endnu en vigtig kamp på søndag. Det er sådan det er, så kan vi holde den store fest efter sæsonen, sige Jacob Neestrup til Tipsbladet og den øvrige presse efter pokalfinalen.

Og det er ikke bare varm luft FCK-chefen lukker ud. Selv spillere i karantæne til søndagens møde med AGF har hørt efter.

– Der er strenge restriktioner. Der er ingen alkohol og så fokus på søndag, siger karantæneramte Viktor Claesson, som heller ikke behøver at holde sine yngre holdkammerater i ørerne.

– Vi skal ikke fejre det så meget. Vi har ikke fået lov til så meget, da der er en mindst lige så vigtig kamp på søndag, så den skal vi være klar til, siger William Clem efter kampen.

Bliver det til tre point mod AGF søndag, så begynder FC København så småt at kunne dække op til den helt store fest efter sæsonen, da man lige nu er et point foran FC Nordsjælland i kampen om det danske mesterskab.

Lykkes missionen om the double så lover Christian Sørensen, der er smurt ind i øl, at gå forrest.

– Jeg tænker ikke, at jeg skal drikke 100 øl. Der venter jeg til, at vi har vundet et andet trofæ. Så skal jeg nok også gå forrest, siger Christian Sørensen og tilføjer.

– Nees har lukket floor. Vi har en vigtig kamp på søndag. Vi har gode kort på hånden i forhold til Superligaen. Vi er foran med et point, vi har lige slået Brøndby og vundet en pokaltitel. Det er et kæmpe boost, og det skal vi bruge fornuftigt. Vi skal nyde det i dag, og vi skal også nyde det i morgen, når vi møder ind til træning.

FC København har dog flere spillere, som sidder ude med skader i resten af sæsonen, og dem har Viktor Claesson ikke helt samme tro på i forhol til at kunne overholde Neestrups forbud.

– Khocholava sagde tidligt, at han sagtens kan drikke for os alle. Så det bliver ham, der tager den, siger svenskeren med et stort grin, inden han fortæller, at han har store forventninger til spillerne med skader.

Istedet for en lang og våd nat i København, så fik pokalvinderne lov til at fejre triumfen på banen med klubbens fans og ølbad samt alt det der ellers hører med til et stort fodboldøjeblik.





Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Skuffer igen

Katastrofe! Danmark misser direkte VM-billet

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

– Det er så ringe, begge dele!

Nævner pludselig Højlund: ‘Der er ingen chance’

Riemer svarer på Tøftings kritik

Danmarks næste stjerne? Sætter alle til vægs

Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’

Pione Sisto kollapsede på hotelværelse

Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

‘Køb ikke Franculino Djú’

Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop

Steve Coopers højre hånd afviser

Ekspert advarer: ‘Så skal han ikke starte inde’

Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’

Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland

Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Clement Bischoff blev matchvinder for Danmark

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit

Her kan du se Skotland mod Danmark

Stjerner tilbage – sådan starter Danmark

– Han tog mig på røven!

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Medier: Han bliver ny træner for Norwich

Øv! Nedtur for Aral Simsir

Skal han allerede væk fra Tottenham?

OB’er straffet: Ikke altid smart at sige sandheden

Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane

Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’

Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Vejen tilbage?

Her trækkes der lod til VM

Storklub meldes interesseret

Inden brag i Parken: ‘Det er helt uforklarligt’

Hillerød-boss skifter til norsk traditionsklub

Stor dansk chance!

Kan blive historisk: Den mindste nogensinde

Riemer: ‘Jeg har været heldig’

Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark

– Havde måske brug for slag i ansigtet

Riemers plan: Skal udnytte stort problem

– Alle ønskede at sende et signal

Hviderussisk hævn mod Grækenland