ENERGI VIBORG ARENA (Tipsbladet)
Viborg – FC København 1-2 (1-1)
Youssoufa Moukoko 0-1 (28.)
Thomas Jørgensen 1-1 (37.)
Youssoufa Moukoko 1-2 (47.)
Kampens bedste:
Viborg: Thomas Jørgensen gjorde ondt på sin tidligere klub. Midtbanespilleren var en stor mundfuld for gæsterne på midtbanen med et roligt og kontrollerende spil, og så stod han sågar for kampens flotteste mål ved at krølle bolden helt ud ved den fjerneste stang, så FC Københavns målmand Runar Alex Runarsson ikke kunne tage den.
FC København: Jacob Neestrup overraskede med sin startopstilling efter sidste uges nedtur mod Randers, og han skiftede blandt andet hele den centrale midtbane ud, hvor en ellers velspillende William Clem røg på bænken, og på målmandsposten var der også udskiftning, da Dominik Kotarski var ude grundet sin frues fødsel af deres barn, men den mest indflydelsesrige forandring var, at Youssoufa Moukoko fik sin første starter i 2026, og den tyske angriber leverede. Med to mål fik den tidligere landsholdsspiller vist, hvad han kan indeholde, og det kunne ikke falde på et mindre presset tidspunkt for FC København, som med en finaleplads i pokalen får repareret bare lidt af en æren i en sæson, hvor top seks er glippet.
Kampens dårligste: Lucas Lund har været en stor profil for Viborg i denne sæson og en stor grund til, at holdet er kommet i top seks, men knap en halv time inde i opgøret mod FC København kom svipseren, han får svært ved at tilgive sig selv for. Jordan Larsson afsluttede en bold med sit højreben, og hvor alle troede, at faren var ude, fordi Lucas Lund havde grebet kuglen, tabte målmanden den lige for fødderne af Youssoufa Moukoko, og herfra var det for meget op ad bakke for hjemmeholdet, der i forvejen var nede med et mål fra første opgør i Parken.
Kampens detalje: Det så ikke godt ud, da Sami Jalal måtte skiftes ud med en håndskade. Kanten har været en vigtig mand for hjemmeholdet, og de grønblusede må i en tid, hvor flere af alternativerne sidder ude, håbe på, at den tekniske dygtige Jalal er tilbage inden alt for længe. Ellers var det da godt nok en sort aften for Viborg-mandskabet.

EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW