Jacob Svinggaard er Sporløs

Vejle, Köln, FCK og landsholdet.



Året er..1990..og..

Jacob Svinggaard bliver sendt på banen i stedet for Morten Bruun efter 79 minutter af det danske ligalandsholds kamp i Dubai mod De Forenede Arabiske Emirater. Den 22-årige angriber fra Vejle kan dog ikke ændre resultatet 1-1, og landskampen bliver hans eneste officielle A-landskamp.
Seks et halvt år senere får han dog endnu en optræden i rødt og hvidt, da han er med til at spille 0-0 ude mod Sverige i en B-landskamp, som var på mode det år. På dette tidspunkt er Jacob Svinggaard en rutineret angriber, som netop er vendt tilbage til dansk fodbold og FC København, og der er store forventninger til, at han skal blive FCK’s fremtidige bomber.
Mere end ti år forinden lægger Jacob Svinggaard grundstenene til en flot karriere i Vejle, hvor han får debut i 1. division i november 1985. På syv år spiller han 129 kampe og scorer 15 mål i Danmarksturneringen for de rødblusede, inden han i 1992 skifter til B1909. Året efter lokker udlandet i form af Fortuna Köln fra den tyske 2. Bundesliga, hvor han får selskab af Mikkel Beck.
Da Jacob Svinggaard efter tre år gerne vil videre, bliver både han og Mikkel Beck taget som gidsler af Köln-klubben. Bosman-dommen har ellers gjort spillerne til frie fugle ved kontraktudløb, men Fortuna Köln henholder sig til en tysk særregel om, at en klub kan forlænge kontrakten med et år ved kontraktudløb. Spilletilladelsen bliver inddraget, og til sidst må Svinggaard købe sig fri for at kunne komme til at spille i FCK.
Angriberen får et brag af en start på FCK-karrieren, da han i sin debut i Superligaen scorer begge mål i 2-0 sejren ude over Lyngby i august 1996, og to uger senere scorer han sit tredje mål.
Opholdet i FC København bliver dog ikke lykkeligt. Jacob Svinggaard får problemer med sit højre knæ og bliver opereret. Begyndende slidgigt i knæet får kirurgen Ejlif Larsen til at anbefale et karrierestop for Svinggaard, som dog i første omgang forsøger at spille videre. Men kampstatistikken og karrieren ender på seks Superliga-kampe, en pokalkamp og tre mål for Jacob Svinggaard i løvetøjet. Han må opgive fodboldkarrieren i en alder af 29 år.




EKSKLUSIVT

Afsløring: Kvistgaarden nærmer sig Norwich-skifte 


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Dansker færdig i Galatasaray

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Arbejder på Matt O’Riley-transfer


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Femkløver vil væk fra Manchester United

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Her fejler de fatalt på transfermarkedet

Megatransfer på vej?

– Jeg er stærkere end nogensinde


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

På vej mod retur?



Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Superliga-klub smadrer transferrekord

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

– Han kan blive vigtig

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

“Et kup” at hente dansk angriber

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer



Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby

– Vi kan udfordre de bedste

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Derfor giver én type transfer særlig mening



Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt